۴۰ هزار پرونده در یکسال گذشته وکیل معاضدتی داشته است

معاون اول قوه قضاییه درباره آمار در خصوص تعداد عفو شدگان اخیر گفت: آمار را  نداریم ولی عفو گسترده رهبری برای همه  بود. تعداد بسیار کمی در بازداشت بودند که  براساس بخشنامه  اخیر مورد عفو قرار گرفتند و آزاد شدند.

وی ادامه داد: مبارزه با فساد، هوشمندسازی و استفاده از فناوری های نوین و… از دیگر برنامه‌های سند تحول است. توسعه روش‌های جایگزین و داوری و میانجی گری نیز یکی از موارد مهم سند است و حفاظت از حقوق عامه و شفافیت در رسیدگی و علنی بودن محاکمات از موارد مهم در سند تحول  است.

مصدق در پاسخ به سوالی  درباره بدرفتاری با زندانیان در ایران که از سوی یکی از سفرا مطرح شد،  گفت: ما  اعلام آمادگی می‌کنیم که دکتر غریب آبادی دو یا سه نفر از سفرا را انتخاب کنند و مستقیما بروید زندان ها را ببینید. خشونتی که نسبت به برخی از زندانیان و خانم ها را گفتید تبلیغات مسمومی است که آن را قبول نداریم. ما مدعی هستیم که هر کسی و زندانبانی با زندانیان بد رفتار کند، ما خودمان محاکمه اش می‌کنیم  و قوه قضاییه برای اجرای عدالت تشکیل شده است.

معاون اول قوه قضاییه درباره سند تحول گفت: هدف از تحول در دستگاه قضایی اجرای عدالت و رسیدن حق به صاحب آن است. سند تحول قضایی مصمم است این برنامه‌ها را در بازه زمانی مشخص انجام دهد. ارتقای مقامات قضایی بر ماموران اجرای قانون و ضابطان و زندان‌ها از موارد مطروحه در سند است. در جهت اتقان آرا به آموزش قضات و کارکنان قوه قضاییه تاکید شده است و جذب قضات متخصص و نخبه یکی از موارد سند تحول است.

وی افزود: شما دیدید که برخی از کشورها از این موضوع داخلی سوءاستفاده کردند و با احساسات برخی جوانان را به بازی گرفتند و تحریک کردند که بیایند در کف میدان و  بانک ها و ماشین‌ها را اتش بزنند و آرامش جامعه را برهم بزنند. باعث تاسف است که کشورهای مدعی حقوق بشر  رسما عده ای را در داخل کشور ما تحریک کردند که بیایند و مردم بی دفاع را مورد ضرب و جرح قرار دهند.

معاون اول قوه قضاییه افزود: یکی دیگر از اقدامات قوه قضاییه استفاده از دادرسی الکترونیک است. ما درصددیم در آینده فناوری های نوین را توسعه دهیم و از همه فناوری ها از جمله هوش مصنوعی استفاده کنیم.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام  مصدق در نشست با سفرا و دیپلمات های مقیم و روسا و نمایندگان سازمان‌های بین المللی گفت: قانون اساسی ایران مهمترین سند کشور و میثاق ملی جامعه ایران است و هیچ مکتبی به اندازه ادیان الهی در خصوص کرامت انسان مطلب ندارد و تاکید همه ادیان الهی و قانون اساسی ما برگرفته از شرع مقدس اسلام است بر حفظ کرامت انسان و ارزش های انسانی است.

معاون اول قوه قضاییه گفت: یکی از نتایج عفو حضور پرشور مردم در ۲۲ بهمن سالجاری بود.

مصدق درباره اینترنت گفت:  درخصوص آزادی اینترنت مشکلی نداریم. ما درصددیم که یک پیام رسان ملی  ایجاد کنیم و اینترنت صدرصد در اختیار همه باشد. آن چه ایران نسبت به آن حساس است برخی از پیام رسان‌ها مثل اینستاگرام و تلگرام است که خشونت را ترویج می دهد و وسیله کشنده مثل سلاح را تبلیغ می‌کنند.  

معاون اول قوه قضاییه تاکید کرد: شما تاریخ را ببینید که این کشورهای مدعی حقوق بشر برای همین کشورهای خاورمیانه چه جنایاتی را مرتکب شدند. بیش از ۳ ماه جوانان ما را تحریک کردند که کف خیابان بریزید و با مردم و بسیج و ضابطان درگیر شوید. چطور می پذیریم که برخی از کشورها در کنفرانس‌هایشان اعلام می کنند که کشورها نباید در امور داخلی کشورها دخالت کنند و به صراحت اعلام می‌کنند که از اغتشاشگران حمایت می کنند. بحمدلله  با درایت مسئولان کشور جمهوری  اسلامی به ویژه رهبری این اغتشاشات جمع شد.

مصدق ادامه داد: در دین اسلام تاکید شده قاضی دادگاه نسبت به اصحاب دعوا فرقی نگذارد و بی طرف قضاوت کند. در تمام زندان های بزرگ کشور نماینده دادستان برای نظارت بر حسن اجرای حقوق زندانیان نظارت دارد و  زندانیان در شبانه روز آزادانه و به سهولت به مقامات قضایی دسترسی دارند.

معاون اول قوه قضاییه درباره اعدام‌ها گفت: اولا  از سال ۹۲ قانونی تصویب شد بنام قانون‌مجازات اسلامی که مجازات های ما براساس آن اعمال می شود و در این قانون هیچ اعدامی برای افراد زیر ۱۸ سال نداریم.

معاون اول قوه قضاییه گفت: در یکسال گذشته حدود ۴۰ هزار پرونده، وکیل معاضدتی داشته است.

مصدق تصریح کرد: در قانون ما حق دادخواهی و دسترسی آزادانه به عدالت به رسمیت شناخته شده است و  همچنین داشتن وکیل و تعیین وکیل برای افراد بی بضاعت مطرح شده است و هزینه وکلای معاضدتی برعهده دولت است که پرداخت کند. در یکسال گذشته حدود ۴۰ هزار پرونده، وکیل معاضدتی داشته است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401112620311/%DB%B4%DB%B0-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%DB%8C%DA%A9%D8%B3%D8%A7%D9%84-%DA%AF%D8%B0%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D8%B6%D8%AF%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

وی درباره قصاص گفت: موضوع قصاص جدا از اعدام است و قصاص حق الناس است. یکی دیگری را عمدا کشته است و اینکه آیا قاتل کشته شود یا نشود به حاکمیت ربطی ندارد و دست اولیای دم است.

معاون اول قوه قضاییه درباره حوادث اخیر گفت: مطابق اصل ۲۷ قانون اساسی تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها بدون حمل سلاح مشروط به آنکه مخل بر مبانی اسلام نباشد آزاد است و همه مردم با اخد مجوز می توانند در اجتماعات شرکت کنند اما متاسفانه برخی از کشورهایی که مدعی حقوق بشرند و بویی از حقوق بشر را احساس نکردند در این حوادث اخیر بسیار بد با مردم ما تا کردند. چه خشونت هایی علیه مردم ما به کار بردند. خانمی به نام مهسا امینی فوت شد که مسئولان ایران در ساعات اولیه تاسف عمیق خود را از فوت این خانم اعلام کردند و رییس قوه قضاییه دستور داد که موضوع با جدیت پیگیری شد و هر کسی که در حادثه مقصر بوده به سزای عمل خود برسد. نتایج تحقیقات سازمان پزشکی قانونی در ۱۵ مهرماه با صدور بیانیه‌ای اعلام شد مبنی بر اینکه علت فوت این خانم ضرب و جرح نسبت به اعضای او نبوده است.   سپس متخصصان امر این موضوع را توضیح دادند و وکلایی برای دفاع از حقوق این خانم انتخاب شدند و همین وکلا آمدند و نظرات را خواندند و هرجا ابهامی داشتتد مجددا بررسی شد و معلوم شد که هیچ کدام از ضابطان نسبت به این خانم مرتکب ضرب و جرح نشده است.

وی یاداور شد: یکی از مصادیق بارز اعدام مال کسانی است که مواد مخدر از نوع هرویین به صورت گسترده بین مردم رواج می دهند.

وی افزود: قانون اساسی ایران جزو مترقی ترین قوانین است و به کرامت انسان اهمیت داده است. در قانون اساسی ما، حقوق ملت، یک اصل مهم را تشکیل داده است. طبق اصل ۲۱ قانون اساسی دولت مکلف است زمینه‌های مساعد برای رشد شخصیت و احیای کلیه حقوق مادی و معنوی زنان اقدام‌ کند. قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران مستقل از سایر قوا است و وظیفه اصلی این قوه اجرای عدالت و حمایت از حقوق و آزادی‌های مردم است.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری در این چند روز اخیر احساس کردند بسیاری از جوانان که در اغتشاشات اخیر شرکت کرده بودند ناآگاه بودند و این جوانان آمدند  اظهار ندامت کردند و در سالگرد انقلاب اسلامی با حالت پدرانه بی سابقه همه جوانان را که در حوادث اخیر شرکت و مرتکب جرمی شده بودند اعم از محکوم و متهم را بخشیدند و افتخار می کنیم که یک پدر جامعه وقتی احساس می کند بچه هایش اشتباه کردند ضمن اینکه تذکر می دهد همه را مورد عفو قرار می دهد.