۱۲ هزار و ۶۵۰ زندانی جرایم غیرعمد در کشور داریم

وی افزود:  به دنبال همین سابقه درخشان در ۵ ماهه اول سالجاری نیز  تعداد ۳ هزار و ۲۷۴  زندانی جرایم غیرعمد از بند حبس رهایی یافتند که از این تعداد ۳ هزار و ۱۴۲ زندانی مرد و ۱۳۲ محکوم زن بودند.

وی افزود: هموطنان عزیزی که تا به امروز از این فیض محروم بوده یا تمایل مشارکت مجدد در پیوستن به پویش مردمی ویژه عزاداری حضرت سیدالشهداء را دارند، می‌توانند برای مشارکت در  پویش « به برکت این بیرق» که از ابتدای محرم الحرام  با هدف  آزادی حداکثری  ۳۸۰۰  بدهکار مالی  تشکیل شده و تا  اربعین حسینی  ادامه خواهد داشت،  با مراجعه  به پایگاه ستاد دیه کشور به نشانی www. ipro.ir  به صورت آنلاین یا با  استفاده از شماره کارت و حسابهای درج شده در صفحه نسبت به اهداء مبالغ خود برای این منظور اقدام نمایند.

جولایی با بیان اینکه رهبری حامی همیشگی ستاد دیه بوده و است، گفت: اولین  چراغ جشن  گلریزان آزادی زندانیان  جرائم غیرعمد  امسال نیز با کمک ۱۵ میلیارد ریالی رهبر انقلاب روشن شد. به غیر از لطف معظم له در سفرهای استانی به کرمانشاه و خراسان شمالی و البته ایجاد درگاه خاص ستاد دیه در بخش پرداخت وجوهات شرعی پایگاه اطلاع رسانی رهبری،  از ابتدای تاسیس ستاد دیه رهبر فرزانه نظام ضمن حمایت معنوی از فعالیتهای خداپسندانه این نهاد مردمی با اهداء مبلغی معادل ۱۵۸ میلیارد ریال، زمینه آزادی نزدیک به دو هزار زندانی  نیازمند واجد شرایط را فراهم کرده اند.

جولایی ادامه داد: پس از تصویب و دائمی شدن قانون بیمه اجباری شخص ثالث در سال ۱۳۹۵ خوشبختانه آمار بدهکاران دیه های فوتی و جرحی ناشی از حوادث رانندگی، کاهش بسیار محسوسی داشته است.  

رییس هیات امناء ستاد دیه کشور گفت: هم اکنون ۱۲ هزار و ۶۵۰ زندانی جرایم غیرعمد در کشور داریم که از این  جمع تعداد  ۴۶۹  نفر زن و ۱۲ هزار و ۱۸۱ نفر مرد هستند.

وی  با درخواست از بانک‌ها گفت: از بانک‌های عامل برای اختصاص پنج درصد از ۲ درصد جوایز قرض الحسنه بانک تقاضا داریم نسبت به تعهدات عامل باشند.

وی با بیان اینکه محرم، ماه احیای جان و ماه رحمت برای زندانیان غیرعمد است گفت: شیوع کرونا با همه تلخی‌های خود اما عامل بسط بسیاری از سنت های حسنه مانند  تخصیص هزینه مربوط به آیین های ترحیم اموات به ستاد دیه و به طور ویژه اختصاص کل یا بخشی از نذورات حسینی (اطعام و احسان) به امر پرفضیلت آزادی زندانیان غیرعمد شد.  با فروکش کردن این بحران طبق نظر همکاران ستادی پیش بینی میشد این منابع ارزشمند و صد در صد مردمی فروکش کند اما  پس از کنترل نسبی شرایط حادث شده بعد از اپیدمی خوشبختانه بسیاری از اعضاء  تکایا و حسینیه ها،  با دغدغه  حل  معضلات امت اسلامی  محرم امسال  در سایه  همدلی طبقات مختلف اجتماعی و کثرت برنامه های دایر بر تعظیم شعائر، امسال  در کنار اقامه عزا برای سیدالشهدا در حوزه حمایت از زندانیان نیازمند تحت حمایت ستاد دیه نیز درخشان ظاهر شدند.

 به گزارش ایسنا، اسدالله جولایی در نشست خبری امروز ضمن ارائه عملکرد ستاد دیه  در پنج ماه نخست سال گفت: از شروع فعالیت ستاد دیه در رمضان سال ۱۳۶۹ تا به امروز قریب به ۱۶۰ هزار زندانی غیرعمد از بند رهایی یافته اند که تحقق این توفیق با همیاری مسئولین ادوار مختلف و همراهی خیرین میسر شده است.

وی با بیان اینکه طلبکاران در خط مقدم برای آزادی زندانیان غیرعمد قرار دارند، گفت: مبلغ بدهی این زندانیان رقمی حدود ۴ هزار و ۲۰۰ میلیاردتومان بود که در فرآیند رسیدگی با تلاش شبانه روزی کمیته های صلح و سازش تا میزان ۲۳ درصد محکومٌ به از سوی شکات و اولیاء دم گذشت شد.  همچنین حدود ۹۸ درصد زندانیان آزاد شده محکومیت های مالی( بدهکاران مالی ، مهریه و نفقه) بوده اند.

رییس هیات امناء ستاد دیه کشور ادامه داد: از ۳ هزار و ۲۷۴ زندانی آزاد شده، ۱۲ نفر   زندانیان حوادث رانندگی و ۲۳ نفر زندانیان حوادث کارگاهی و ۲۳ نفر محکومیت‌های شبه عمد و ۲۰۲۵ نفر بدهکاران مالی و ۹۲۳ نفر   بدهکاران مهریه و ۲۳۹ نفر بدهکاران نفقه بوده اند.

وی درباره آمار زندانیان غیرعمد در کشور  گفت: هم اکنون ۱۲ هزار و ۶۵۰ زندانی جرایم غیرعمد در کشور داریم که از این  جمع تعداد  ۴۶۹  نفر زن و ۱۲ هزار و ۱۸۱   نفر مرد  هستند.

وی ادامه داد: در ماه  محرم برنامه  بسیاری از هیات های بزرگ  مذهبی علاوه بر خودسازی عاشقان اباعبدالله، در اصلاح معضلات اجتماعی نیز بسیار چشم گیر بود و  مراکزی چون حسینیه اعظم امام مجتبی  علیه السلام  در تهران،  هیئت بزرگ علی ابن ابی طالب علیه السلام در اردبیل، خیریه دانشگاه صنعتی شریف  و اعضاء حسینیه امیرچخماق یزد در قالب برنامه ها و آیین هایی چون «طبقگردانی»، «شاخسِِی»، «تعزیه» و«نخل برداری» زمینه آزادی ۷۶۵  زندانی شیفته و بعضا خادم قدیمی امام حسین علیه السلام را با رقم بدهی ۱۱ هزار و ۶۵۶ میلیارد ریال فراهم نمودند که   ۳۳  زندانی زن و ۷۳۲ زندانی مرد  بودند.

وی ادامه داد: از مجموع ۱۲ هزار و ۶۵۰ زندانی غیرعمد، زندانیان حوادث رانندگی ۱۰۸ نفر، زندانیان حوادث کارگاهی  ۴۱ نفر، محکومیت‌های شبه عمد  ۹۹ نفر و  محکومیت‌های مالی ۹ هزار و ۹۵۱ نفر، بدهکاران مهریه ۲ هزار و ۲۴۴ نفر  و بدهکاران نفقه ۱۸۳ نفر بوده اند.

وی ضمن  دعوت از خیرین برای پیوستن به پویش آزادی زندانیان غیرعمد تا اربعین  گفت:  در ایّّام باقیمانده در ماه صفر آحاد مردم از هر طیف و گرایشی، تحت لوای واحدی با شعار« هر هیئت، آزادی یک زندانی غیرعمد» که در هر استان با عناوین اختصاصی مانند «طرح سفینه النجات در خوزستان»، «نذر حریت در  کرمان»  و یا «نذر رهایی در  خراسان رضوی»  پیگیری و اجرا می شود؛ می‌توانند ضمن تغییر احوال خود به سهم و توان مالی خود در حل  مشکلات آزادی زندانیان غیر بزهکار نیز نقش آفرین باشند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402053019064/%DB%B1%DB%B2-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%88-%DB%B6%DB%B5%DB%B0-%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%85-%D8%BA%DB%8C%D8%B1%D8%B9%D9%85%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%85