گفت و گو با اسماعیل کهنسال؛ رتبه برتر کانون وکلای دادگستری گیلان در آزمون وکالت ۱۴۰۰

 ولی اغلب روزها هفت تا هشت ساعت مطالعه می‌کردم؛ دو درس در هر روز‌. و در زمان بعدی که مجدداً نوبت به مطالعه آن درس می‌رسید اول تست مباحث نوبت قبلی را می‌زدم.

چه درسی برایتان چالش‌برانگیز بود؟

پایگاه خبری اختبار- اسماعیل کهنسال متولد سال ۱۳۷۷ و فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی حقوق از دانشگاه گیلان است که در آزمون وکالت سال ۱۴۰۰ موفق به کسب تراز قابل توجه ۱۲۱۵۳ شده است.

البته تعویق ها همیشه اذیت کننده است ولی با توجه به اختلافاتی که پیرامون آیین نامه لایحه استقلال وجود داشت تا حدودی قابل پیش بینی بود این موضوع. حتی گاهی با خودم می‌گویم کاش کمی بیشتر آزمون به تاخیر می‌افتاد تا تعداد بیشتری از کسانی که زحمت کشیده بودند و به‌خاطر شرط حداقل سن نتوانستند در آزمون اخیر شرکت کنند هم امکان شرکت پیدا می‌کردند.

مسائل حاشیه‌ای آزمون وکالت مانند تصویب قانون تسهیل… شما را دلسرد نکرد؟

اینکه دست از تلاش برندارند چون در نهایت تلاش و پشتکار است که تعیین کننده همه چیز است. نه هیچکس آنقدر با استعداد است که بدون تلاش موفق شود و نه هیچکس آنقدر کم استعداد است که با تلاش موفق نشود.

حقوق تجارت واقعا درس سنگینی است. سعی کردم در این درس بیشتر تمرکزم را روی مباحثی بگذارم که می‌توانم از آنها جواب بگیرم.

چه توصیه‌ای برای داوطلبان آزمون‌های حقوقی دارید؟

حقیقتش من هیچ‌وقت برنامه دقیق و مدونی نداشتم اما سعی می کردم تحت هر شرایطی روزی حتی اگر شده یکی دو ساعت درس بخوانم که در فضای آزمون و مطالعه بمانم.

قطعا قانون تسهیل روی اراده همه داوطلبین تاثیر گذاشت. مسئله قانون تسهیل به هیچ وجه یک مسئله حاشیه ای نیست. نمونه بارز قانون‌گذاری‌های خلق‌الساعه‌ای است که به نفع هیچ‌کس، اعم از مردم، وکلای جوان یا قوه قضاییه، نیست و آثار منفی آن در آینده همچنان گریبان‌گیر همه ما خواهد بود.

منابع مطالعه‌تان چه بود و چطور آنها را انتخاب کردید؟

حقوق جزای عمومی و اختصاصی: شرح آزمونی قانون مجازات اسلامی و تست  احمد غفوری

برنامه مطالعه‌تان به چه شکلی بود؟

با توجه به اینکه کانون وکلای دادگستری گیلان هنوز رتبه پذیرفته‌شدگان این کانون را اعلام نکرده فعلاً رتبه آقای کهنسال در این کانون مشخص نیست.

در نتیجه هیچ‌وقت بیشتر از روزی ۸ ساعت درس نخواندم.

فشار روانی ناشی از تعویق‌های آزمون را چطور مدیریت کردید؟

حقوق تجارت: مجموعه دوجلدی رشیدی‌نسب و بیشتر از آن متن قانون و تست شکری و قربانی؛

با او درباره شیوه و منابع مطالعه‌اش گفت‌وگویی داشتیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

همچنین؛ بخوانید:

منابع مطالعه را با مشورت دوستانی که قبلا در آزمون وکالت پذیرفته شده بودند انتخاب کردم.

حقوق مدنی: شرح جامع فرهاد بیات، تست قربانی و کمی هم از کتاب آقای جرعه‌نوش استفاده کردم؛

گفت و گو با محمد علی زواره اردستانی؛ رتبه برتر کانون وکلای دادگستری گیلان در آزمون وکالت ۱۴۰۰

از چه زمانی مطالعه آزمونی را شروع کردید؟

در مدت مطالعه برای آزمون شاغل نبودم و زمان کافی برای خواندن در طول شبانه‌روز داشتم ولی سعی می‌کردم طوری برنامه‌ریزی کنم که قبل از هرچیز بتوانم استمرار مطالعه را حفظ کنم. یعنی طوری نباشد که مثلاً مدتی با شدت زیادی مطالعه کنم و بعد کار را رها کنم.

من در سال ۱۳۹۹ فارغ التحصیل شدم و پس از آن با هدف شرکت در آزمون وکالت مشغول مطالعه شدم. این بار اولی بود که در این آزمون وکالت شرکت می‌کردم.

اصول فقه: مجوعه دوجلدی خانم محمدی و تست محمدی شب‌خیز

آیین دادرسی مدنی: متن قانون و تست کمالوند؛

آیین دادرسی کیفری: کتاب نکته های دکتر خالقی و تست احمد غفوری


منبع: https://www.ekhtebar.com/%DA%AF%D9%81%D8%AA-%D9%88-%DA%AF%D9%88-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D8%B3%D9%85%D8%A7%D8%B9%DB%8C%D9%84-%DA%A9%D9%87%D9%86%D8%B3%D8%A7%D9%84%D8%9B-%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%AA%D8%B1-%DA%A9%D8%A7/