کیفرخواست ۹۰ نفر از مقامات و مباشران پرونده ترور شهید سلیمانی صادر شده است

 کدخدایی تصریح کرد: راهبرد جمهوری اسلامی ایران بر اساس موازین حقوق بشر چیزی بود که بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت، ایران خود را متعهد به مبارزه با تروریسم، گروه‌های تکفیری و تروریستی که با حمایت آمریکا در منطقه بودند، می‌دانست و حقا ایران در این مبارزه، اقدام مثبتی انجام داد. ضمن اینکه رژیم آمریکا در این جنایت مرتکب تخلف شده و نقش حاکمیت عراق، نقض مصونیت مقامات ایران و عراق و نقض قطعنامه‌های شورای امنیت را هم مرتکب شد و این‌ها در پرونده روشن است.

رییس کمیته بین‌المللی پیگیری پرونده ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی گفت: جنایتی که رژیم آمریکا و مقامات این رژیم در ترور شهید سلیمانی مرتکب شدند، یک تخلف فاحش است؛ هم نقض حاکمیت عراق و هم نقش موازین بین‌المللی که دولت‌ها مکلف هستند نمایندگان دولت‌ها را مصونیت داده و از تعرض به آنها خودداری کنند، رخ داده است.

رییس کمیته بین‌المللی پیگیری پرونده ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی بیان کرد: این بخشی از اقدامات انجام گرفته از منظر حقوقی بود و پیشنهاد ما در حال بررسی است که یک دادگاه بین‌المللی بین عراق و ایران را شکل دهیم؛ چون این امر به رسیدگی‌ها سرعت می‌دهد.

وی گفت: در وزارت خارجه اقدامات اولیه انجام شده و ما ناچار بودیم مدارکی را تهیه کنیم که بخشی از آن در عراق بود و با همکاری دولت عراق این کار انجام شده و هیات‌های دو کشور در رفت و آمد هستند.

رییس کمیته بین‌المللی پیگیری پرونده ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی گفت: در حال بررسی برای تشکیل دادگاه بین‌المللی بین کشور ایران و عراق برای سرعت در رسیدگی پرونده هستیم.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401101710356/%DA%A9%DB%8C%D9%81%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%DB%B9%DB%B0-%D9%86%D9%81%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%85%D8%A7%D8%AA-%D9%88-%D9%85%D8%A8%D8%A7%D8%B4%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B1-%D8%B4%D9%87%DB%8C%D8%AF-%D8%B3%D9%84%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C

کدخدایی گفت: الحمدلله ارتباطات ما با دولت فعلی عراق خوب است و این آمادگی وجود دارد؛ ان‌شاءالله این مرحله هم به‌خوبی طی شود و به نقاط مثبتی در این پرونده برسیم و از بعد حقوقی مسببان و مباشران این ترور را به سزای اعمال‌شان برسانیم. ‌

کدخدایی با بیان اینکه مقامات رژیم آمریکا صراحتا مسئولیت این ترور را پذیرفتند، خاطر نشان کرد: لازم بود از نظر حقوقی پرونده این جنایت مورد پیگیری قرار بگیرد؛ این پرونده در داخل کشور به مراحل خوبی رسیده و از نظر حقوقی دادخواست متقنی تهیه شده و به دادگاه تقدیم می‌شود. هم‌چنین ما بر اساس کیفری طبق موازین بین‌المللی و موازین داخلی، صلاحیت داریم و مقدمات آن فراهم شده و به دادگاه داده می‌شود.

وی افزود: اینکه این شهید الگویی برای جامعه و امت اسلامی باشد، بسیار اهمیت دارد. همگی رفتار و سلوک مردمی سردار دل‌ها را دیدیم و شاهد بودیم مردم در تشییع پیکر ایشان از همه اقشار همراهی باشکوهی داشتند.

رییس کمیته بین‌المللی پیگیری پرونده ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی عنوان کرد: در حوزه بین‌المللی اقداماتی انجام شده، ضمن اینکه شاهد نفوذ استکبار در مراجع بین‌المللی هستیم ولی آنقدر جنایت رژیم آمریکا فاحش و قبیح هست، غالب کارشناسان بین‌المللی بر متخلفانه بودن آن تاکید کردند. گزارش گزارشگر حقوق بشر نیز تصریح کرده که این عمل متخلفانه‌ی بین‌المللی بوده است.

مشاور وزیر امور خارجه تصریح کرد: این راه نباید پایان پذیرد و راهی که او در جبهه مقاومت آغاز کرد، باید ادامه داشته باشد که ان‌شاءالله با همت یاران ایشان و سردار قاآنی با قوت ادامه خواهد یافت.

به گزارش ایسنا به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، عباسعلی کدخدایی عضو حقوقدان شورای نگهبان و رییس کمیته بین‌المللی پیگیری پرونده ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی امشب در دومین همایش شهدای مدافع حرم و شهدای مدافع امنیت تهران با نام یاران سلیمانی که در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، در سخنانی اظهار داشت: مقام معظم رهبری فرمودند شهید سلیمانی یک مکتب بود و این نکته بسیار مهم و قابل تأملی است.

وی ادامه داد: ما خواستیم اسامی اتباع کشورهای مختلف را در کیفرخواست ذکر کنیم و نسبت به بیش از ۹۰ نفر از مقامات، مسببین و مباشرین که در این جنایت دست داشتند، کیفرخواست آماده شده و مراحل پایانی را طی می‌کند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: نباید اجازه دهیم این مسأله به‌عنوان یک رویه تلقی شده و آمریکایی‌ها باید بدانند مرتکب تخلف شده و حتما باید پاسخگوی آن باشند.