پیشنهاد اصلاح ماده ۴۷۴ و برخی مواد قانون آیین دادرسی/ ضرورت کنترل درخواست‌های اعاده دادرسی

 غلامعلی صدقی معاون نظارت دیوان عالی کشور در طرح بحث با اشاره به حجم بالا و کثرت تقاضای اعاده دادرسی نیز گفت: در ۶ ماهه اول امسال وارده اعاده دادرسی به دیوان عالی کشور ۱۱ هزار ۸۴۸ فقره پرونده بوده است که از این تعداد هزار و ۶۷۴ فقره پرونده مورد پذیرش واقع شده است، لذا این مطلب می طلبد ما فکری در زمینه ساماندهی اعاده دادرسی کنیم. 

صدقی با تأکید بر لزوم به روز شدن قوانین متناسب با پیشرفت جامعه تصریح کرد: پیشنهاد اصلاح ماده ۴۷۴ و برخی مواد قانون آیین دادرسی کیفری به  معاونت حقوقی داده شده است و هنوز در این زمینه نتیجه گیری نشده است.

رضا فرج الهی رئیس شعبه ۳۴ دیوان عالی کشور به بررسی تطبیقی قوانین در فرانسه پرداخت و گفت: تقاضای غیر موجه اعاده دادرسی در فرانسه با جریمه نقدی رو به روست و همین موضوع از سرازیر شدن پرونده به دیوان عالی کشور جلوگیری می کند.

رئیس دیوان عالی کشور ادامه داد: محورهایی که در این نشست پیرامون اعاده دادرسی در امور کیفری به آن پرداخته می شود، بر اساس آسیب شناسی‌های به عمل آمده از موضوعاتی است که دستگاه قضایی با آن مواجه است و از این نظر خروجی این نشست قطعا برای ما مفید و قابل استفاده خواهد بود.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401092214623/%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF-%D8%A7%D8%B5%D9%84%D8%A7%D8%AD-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%87-%DB%B4%DB%B7%DB%B4-%D9%88-%D8%A8%D8%B1%D8%AE%DB%8C-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AF-%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86-%D8%A2%DB%8C%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D8%B6%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%AA-%DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84

در این نشست همچنین حجت الاسلام و المسلمین هادی رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه گفت: پژوهشگاه قوه قضائیه به عنوان بازوی علمی، این آمادگی را دارد در موضوعات مرتبط با دیوان عالی کشور، مجموعه نشست هایی را برگزار کند.

رییس دیوان عالی کشور گفت: نزدیک دو هزار ورودی پرونده به دیوان عالی کشور داریم که بسیاری از آنها تکراری است.

شایان ذکر است این کرسی علمی با ارائه غلامعلی صدقی معاون نظارت دیوان عالی کشور برگزار شد و داوودی مازندرانی معاون قضایی دیوان عالی کشور، رضا فرج الهی رئیس شعبه ۳۴ دیوان عالی کشور، جلال توحیدی مستشار شعبه ۲۰ دیوان عالی کشور، جواد طهماسبی و برخی قضات دیوان عالی کشور در این نشست به بحث و بررسی، مقایسه تطبیقی قوانین در فرانسه و آسیب شناسی مقررات پرداختند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی دیوان عالی کشور، حجت الاسلام و المسلمین سید احمد مرتضوی مقدم در نشست نقد علمی با موضوع کنترل تقاضای واهی اعاده دادرسی در امور کیفری با اشاره به اهمیت برگزاری نشست‌های علمی در ارتباط با موضوعات قضایی اظهار کرد: راهکارهای برون رفت از مسائل قضایی را باید از طریق برگزاری نشست‌های علمی بیابیم و فعال شدن مجموعه پژوهشگاه در این عرصه اهمیت بسیاری دارد.

 فرج الهی با تشریح سازوکار اعاده دادرسی در فرانسه ادامه داد: به منظور استحکام آراء، تقاضاهای اعاده دادرسی در یک کمیسیون و هیأت تحقیق بررسی می شود و محکوم علیه، وراث، دادستان کل کشور و دادستان استان می توانند درخواست اعاده دادرسی کنند.

مرتضوی مقدم با بیان اینکه نزدیک دو هزار ورودی پرونده به دیوان عالی کشور داریم که بسیاری از آنها تکراری است، ابراز امیدواری کرد که این نشست ها بخشی از مشکلاتی که دیوان عالی کشور در رابطه با اعاده دادرسی با آن رو به روست حل کند.

گفتنی است امکان سنجی تعیین وقت برای بعضی از جهات اعاده دادرسی، بررسی راهکارهای ایجاد مانع برای تقاضاهای تکراری اعاده دادرسی، سازوکارهای پالایش تقاضای اعاده دادرسی پیش از ارجاع به شعبه دیوان عالی کشور و امکان سنجی محول نمودن صلاحیت رسیدگی به تقاضای اعاده دادرسی به دادگاه تجدیدنظر استان از عمده محورهای مهم در این کرسی نقد علمی بود.