واکنش نمایندگان کشورهای مختلف به اظهارات رئیس هیئت حقیقت یاب درباره ایران

نماینده نیکاراگوئه

نماینده کوبا در نشست شورای حقوق بشر با بیان اینکه کشورش نتیجه این گزارش را که با انگیزه سیاسی صورت گرفته رد می‎کند، اظهار کرد: ماهیت چنین اقداماتی شکست خورده است.

نماینده ونزوئلا همچنین گفت که ایران به تعهدات خود عمل می‎کند.

پس از اظهار نظر ادعایی نمایندگان برخی از کشورهای غربی درباره گزارش شفاهی ارائه شده، نماینده کشورمان خواستار رعایت مقررات از سوی سخنرانان شده و گفت: استفاده از زبان احترام آمیز درباره کشورها از قوانین این شوراست، اما اظهارات برخی نمایندگان مغایر پروتکل و مقررات جلسه است.

نماینده نیکاراگوئه نیز گفت این کشور مانند ایران قطعنامه ارائه شده از سوی شورای حقوق بشر را رد می ‎کند.

نماینده سوریه در شورای حقوق بشر سازمان ملل، گفت: ایجاد هیئت حقیقت یاب یک روند غیر سازنده است.

نماینده چین

نماینده زیمباوه

وی همچنین از هدر رفتن وقت به دلیل عدم پیروی نمایندگان برخی از کشورها از این قانون ابراز تاسف کرد.

نماینده ونزوئلا

وی بیان کرد: نقض حقوق بشر در کشورهای غربی همچنان روی می‎دهد.

به گفته وی، در سال های اخیر سیاست‎زدگی در این زمینه افزایش یافته است.

نماینده ونزوئلا، گفت: از کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل می‌خواهیم تا گفت‎وگوهای سازنده را در موارد مختلف ایجاد کند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402041409176/%D9%88%D8%A7%DA%A9%D9%86%D8%B4-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AE%D8%AA%D9%84%D9%81-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%B8%D9%87%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3-%D9%87%DB%8C%D8%A6%D8%AA-%D8%AD%D9%82%DB%8C%D9%82%D8%AA-%DB%8C%D8%A7%D8%A8

نماینده جمهوری اسلامی ایران

نماینده روسیه همچنین از اظهارات نماینده اوکراین انتقاد و گفت این نشست برای بحث در باره وضعیت حقوق بشر در ایران است نه درباره موضوعات امنیتی دیگر.

وی در ادامه خواستار مداخله رئیس شورا در نحوه اظهار نظر نمایندگان کشورهای مختلف شد؛ این اعتراض با موافقت رئیس شورا مواجه شد.

نماینده روسیه

وی تاکید کرد: چین از بی طرفی عدم انتخاب گزینشی و عدم سیاست زدگی حمایت می‎‏کند.

نماینده کره شمالی در شورای حقوق بشر در این رابطه، گفت: هدر دادن وقت به دلیل استفاده از الفاظ نامناسب تاسف بار است.

رئیس شورا از نمایندگان خواست تا از لحن مودبانه در اظهارات خود استفاده کنند.

نماینده کره شمالی

به گزارش ایسنا به نقل از مدیریت ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت امور بین‌الملل قوه قضائیه و ستاد حقوق بشر، نمایندگان کشورهای مختلف جهان به اظهارات ادعایی رئیس هیئت موسوم به حقیقت یاب شورای حقوق بشر درباره ایران در جریان پنجاه وسومین نشست شورای حقوق بشر واکنش نشان دادند.

وی همچنین از روند ایجاد هیئت حقیقت‎یاب درباره ایران انتقاد کرد و گفت: این اقدام غیر سازنده است

نماینده کوبا از شورای حقوق بشر خواست تا با روندی سازنده و بدون جانبداری در این زمینه کار کند.

نماینده کوبا

نماینده بلاروس

نماینده چین در این نشست با اشاره به اینکه شورای حقوق بشر باید بدون جانبداری و با بی‎طرفی عمل کند، گفت: ایران به تعهدات خود پایبند بوده است.

وی تاکید کرد: ادامه استفاده از هر کمیته با انگیزه‎های سیاسی را رد می‎کنیم.

نماینده سوریه

نماینده روسیه نیز در شورای حقوق بشر از انتقاد نماینده ایران از اظهارات برخی از نمایندگان کشورهای غربی حمایت کرد و خواستار استفاده از لحن مودبانه و احترام آمیز شد.

نمایندگان کشورهای مختلف به اظهارات رئیس هیئت موسوم به حقیقت یاب درباره جمهوری اسلامی ایران در نشست شورای حقوق بشر واکنش نشان دادند.

وی با تاکید بر اینکه سیاسی‎کاری به ارتقای حقوق بشر کمکی نمی‎کند، اظهار کرد: کارکرد این نهاد باید بر اساس عینیت و نه گزینشی باشد.

وی با تاکید بر اینکه از انتخاب گزینشی و سیاسی انتقاد می‎‏کنیم، اظهار کرد: کمپینی از اخبار جعلی درباره ایران به راه افتاد.

در ادامه نماینده زیمبابوه نیز ضمن انتقاد از نمایندگان برخی از کشورها به دلیل استفاده از عبارت نامناسب برای ایران، تاکید کرد: می‎خواهم اجازه ادامه نشست با استفاده از واژه مناسب را بدهید.

وی با اشاره به اینکه این اقدام در ادامه روند هدف قرار دادن ایران صورت گرفته است، تاکید کرد: ما از پایبندی ایران به تعهدات حقوق بشری قدردانی می‌کنیم.

نماینده بلاروس نیز طی سخنانی گفت که هیئت حقیقت یاب به حقایق توجه نکرده است.

نماینده روسیه با اشاره به اینکه دسترسی ایرانیان به دارو به خصوص بیماران با مشکل مواجه شده است، می‎گوید: بار دیگر می‌خواهیم که از حقوق بشر برای اعمال فشار به ایران استفاده نشود.

وی همچنین با تاکید بر اینکه اتهامات مطرح شده حقوق بشری از سوی غربی‌ها علیه ایران را رد می‌کنیم، گفت: تحریم‌ها موجب خسارات به شهروندان شده است.