نقش تحریم‌های آمریکا در ایجاد پولشویی و تروریسم

وی با بیان اینکه شیوه‌های پولشویی متفاوت از گذشته شده است، گفت: متناسب با این تغییر رفتار باید آئین‌نامه‌ها، قوانین و بسترهای لازم فراهم شود.

رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهور بیان کرد: مقابله با پولشویی به دلیل تحریم‌های آمریکا و کشورهای غربی دچار مشکل شده ولی تلاش جدی دولت، وزارت اقتصاد، مرکز مقابله با پولشویی، قوه قضائیه و سایر دستگاه‌ها برای مقابله با این پدیده قابل تقدیر است. تحرکی در این دوره نسبت به گذشته خصوصا در همکاری با کشورهای دوست و همسایه ایجاد شده است.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام حسن درویشیان در همایش مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم اظهار کرد: باید بسترهای مقابله با شیوه‌های جدید پولشویی متناسب با اقدامات تبهکاران در این عرصه به روز شود. بطور مثال در سال‌های گذشته رمز ارز وجود نداشت اما امروز به یکی از بسترهای جدی پولشویی، فرار مالیاتی و خروج منابع از کشور تبدیل شده است.

رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهور گفت: تحریم‌های ظالمانه آمریکا و کشورهای غربی باعث ایجاد مشکلاتی در مقابله با پولشویی شده اما همکاری خوبی در دوره اخیر با کشورهای دوست و همسایه شکل گرفته است.

به گفته درویشیان ، چنانچه جدیت لازم در مبارزه با فساد دیده نشود به آموزه‌های دینی و نظام اسلامی ضربه می‌زند که باعث می‌شود سرمایه‌های اجتماعی از دست برود.

وی افزود: فضای مجازی در عین حال که بستری بسیار خوب برای اقدامات و اهداف عالی کشور و ایجاد شغل محسوب می‌شود به موازاتش بستر فساد شده است. مثلا سایت‌های قمار وجود دارد که بخشی از آنها مسدود شده است. خرید و فروش عتیقه قاچاق و اقداماتی از این دست صورت می‌گیرد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402053120075/%D9%86%D9%82%D8%B4-%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%85-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF-%D9%BE%D9%88%D9%84%D8%B4%D9%88%DB%8C%DB%8C-%D9%88-%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D9%85

وی تاکید کرد: باید در راه مقابله با فساد تلاش مجاهدانه داشته باشیم و خسته نشویم. اگر به مواردی برخوردیم که یک فرد متخلف به جریان یا شخص خاصی مرتبط بود نباید انگیزه خود را از دست بدهیم بلکه با جدیت و متعهدانه با این موارد برخورد کنیم.

درویشیان یادآور شد: در این دولت هماهنگی و هم افزایی خوبی در مقابله با فساد شکل گرفته است. فعالیت‌هایی که مرکز مالی برای مقابله با پولشویی انجام داده بسیار خوب بوده است. نکته دیگر به آموزش مسئولان مربوط می‌شود. آموزش‌های تخصصی و آموزش‌های همگانی در مقابله با پولشویی باید جدی گرفته شود. همچنین هیچ دستگاهی نباید مستثنی از مبارزه با پولشویی باشد.