مخالفت شورای اجرایی اسکودا با تعدیل تکالیف کارآموزان وکالت

در پایان مدت، از کارآموز آزمون کتبی به عمل آمده و پس از قبولی بلافاصله مرحله دوم آغاز می‌شود. در صورت عدم شرکت در آزمون یا عدم قبولی، این آزمون تا دو مرتبه دیگر قابل تکرار است. در صورت عدم شرکت یا قبولی کارآموز در نوبت سوم، با اعلام کمیسیون کارآموزی و تأیید هیات مدیره، پروانه کارآموزی ابطال خواهد شد. این تصمیم قطعی است.

به گزارش اختبار، آیین‌نامه اجرایی لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری در تیرماه سال ۱۴۰۰ از سوی سید ابراهیم رئیسی تصویب و ابلاغ شد. یکی از موارد مهمی که در این آیین‌نامه پیش‌بینی شده، تغییرات جدی در نحوه گذراندن دوران کارآموزی برای قبول‌شدگان آزمون وکالت است.

۲. مرحله دوم: کارآموز مکلف است مدت شش ماه هر روز (به غیر از پنجشنبه‌ها و ایام تعطیل) تمام وقت اداری در مراجع قضایی (صحن دادگاه) حضور داشته و روزانه از یک پرونده دارای وقت رسیدگی یا در حال رسیدگی، گزارش تهیه نماید.

با این حال ساعتی پیش ابراهیم کیانی، سخنگوی اسکودا، در گزارش خود از جلسه امروز شورای اجرایی اعلام کرد که کانون‌های وکلا با اصلاح مواد مربوط به کارآموزی کارآموزان وکالت مخالفت کرده‌اند.

این بخش از آیین‌نامه با پیشنهاد کانون‌های وکلا تنظیم و نهایتا از سوی قوه قضاییه نیز تایید شد اما با فرا رسیدن زمان اجرای آن، از یک‌سو چالش‌های مهمی مانند چگونگی ارائه آموزش به تعداد زیادی از قبول‌شدگان و نحوه پذیرش این افراد در محاکم و… پیش روی کانون‌ها قرار گرفته و از سوی دیگری کارآموزان به ممنوعیت اخذ پرونده برای مدتی طولانی و حضور مستمر و هر روزه در محاکم معترض هستند.

پایگاه خبری اختبار- در پی مخالفت شورای اجرایی اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری (اسکودا) تعدیل تکالیف کارآموزان وکالت قبولی آزمون ۱۴۰۰ فعلا منتفی شده است.

با پیگیری‌هایی که از سوی این کارآموزان صورت گرفت نهایتا بررسی پیشنهاد تعدیل تکالیف کارآموزی در دستور کار جلسه امروز، ۲۴ آذر، شورای اجرایی اتحادیه قرار گرفت.

پس از آنکه شورای اجرایی اسکودا در جلسه روز ۲۸ مهرماه ۱۴۰۱ خود اعلام کرد که با توجه به تصویب قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار، برخی مواد آیین‌نامه فوق‌الذکر نیاز به اصلاح دارد و این اصلاحات قرار است طی فرایند مذاکره با قوه قضاییه انجام شود، گروهی از کارآموزان جدید وکالت درخواست کردند تا پیشنهاد اصلاح مواد مربوط به کارآموزی نیز در این مذاکرات ارائه شود.

۱. مرحله اول: شرکت در جلسات سخنرانی و کارگاه‌های آموزشی حوزه وکالت و کارآموزی به مدت دو ماه و حداقل پنجاه ساعت.

کارآموز مکلف است در دوره کارآموزی تکالیف زیر را در سه مرحله تحت نظر کانون و وکیل سرپرست، انجام دهد:

۳. مرحله سوم: مدت این مرحله هفت ماه است و کارآموز باید تکالیف زیر را انجام دهد.

کارآموز در این مدت باید در همه انواع مراجع قضایی اعم ازشعب دادیاری و بازپرسی، دادگاه‌های حقوقی، خانواده، کیفری یک و دو، انقلاب، اصل ۴۹، تجدید نظر، دوایر اجرای احکام و … شرکت نموده و حضور داشته باشد.

به این ترتیب، فرایند کارآموزی کارآموزان قبولی آزمون وکالت ۱۴۰۰ بر اساس آیین‌نامه اجرایی لایحه استقلال کانون وکلا مصوب سال ۱۴۰۰ خواهد بود.

تکالیف کارآموزان وکالت بر اساس آیین نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری

– با معرفی کانون نزد وکیل سرپرست به آموزش و تمرین عملی امور وکالت بپردازد و گواهی ماهانه وکیل سرپرست را ارائه دهد.
– در حداقل پنجاه ساعت جلسات سخنرانی و کارگاه آموزشی حضور یابد.
– امور محوله از سوی کانون را انجام دهد.
– گواهی مربوط به انجام تکالیف را ارائه داده و پس از تأیید در کمیسیون کارآموزی، در اختبار کتبی و شفاهی شرکت کند.


منبع: https://www.ekhtebar.com/%D9%85%D8%AE%D8%A7%D9%84%D9%81%D8%AA-%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D9%88%D8%AF%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D8%B9%D8%AF%DB%8C%D9%84-%D8%AA%DA%A9/