محسنی اژه‌ای: نیاز به گفت‌وگوی بیشتری با آحاد مختلف جامعه داریم

محسنی اژه‌ای با اشاره به اهمیت بسط گفت‌وگو با اقشار و طبقات مختلف اجتماعی، اظهار داشت: ما نیاز به گفتگوی بیشتری با آحاد مختلف جامعه داریم و قطعاً از عدم وجود ارتباطات موسّع و استماع و بیان نظرات شفاف، متضرر می‌شویم و زمینه سوء‌استفاده شیطان‌صفتان را فراهم می‌آوریم. 

محسنی اژه‌ای با اشاره به اهمیت نقش مردم در اداره امور کشور، اظهار داشت: ما در زمینه مردمی‌سازی در برخی حوزه‌ها، عقب‌ماندگی‌هایی داریم که باید جبران کنیم. ضروری است همواره توجه کنیم که نظام ما یک نظام مردمی است و بسیاری از مشکلات و خطرات به واسطه حضور مردم رفع و دفع شده‌اند.

رئیس دستگاه قضا طی سخنانی در این اجلاسیه، با بیان اینکه حدود ۲۰ ماه است مسئولیت خطیر ریاست قوه قضاییه برعهده‌ام گذاشته شده است، گفت: به عنوان فردی که از جمع شما حوزویان هستم، از شما فضلا و علماء کمک فکری و راهنمایی می‌طلبم.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به اهتمام دستگاه متبوع خود در شناسایی و انسداد بسترها و گلوگاه‌های فسادزا، گفت: از همان ابتدای تصدی ریاست دستگاه قضا، سازمان بازرسی را مکلف کردم که به صورت مجدانه و پیگیرانه، نظارت بر حُسن اجرای قوانین و نحوه استفاده از منابع ارزی و ریالی در کشور را مورد نظارت قرار دهد و گلوگاه‌ها و بسترهای فسادزا را شناسایی و مسدود کند؛ در شهریورماه سال جاری، مقوله مربوط به شناسایی جامع و کامل بسترهای فساد محقق شد و ما در جلسات متعددی که با مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس داشتیم موضوع و روش‌های انسداد گلوگاه‌های فساد را برای آنها تشریح و تبیین کردیم.

وی افزود: مقوله گفت‌وگو با افراد و گروه‌های دارای ایده و پیشنهاد و انتقاد در قوه قضاییه توسعه پیدا کرده و به یکی از اقدامات دائمی مدیران دستگاه قضایی تبدیل شده است.

محسنی اژه‌ای با اشاره به راهبردهای اصلی خود طی ۲۰ ماه اخیر در اداره و پیشبرد امور قوه قضاییه، گفت: مشی و شیوه ما در دستگاه قضایی در دوره اخیر آن است که ضمن توجه به منویات مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی، مسائل را اولویت‌بندی کنیم و نظارت‌ها را از خودمان شروع کنیم و از بخشی‌نگری پرهیز و جامع‌نگری را در دستور کار داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، دهمین اجلاسیه منطقه‌ای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با علما و فضلای استان‌های تهران، البرز و سمنان با عنوان «رسالت حوزه‌های علمیه در جهاد تبیین، خدمت به مردم و پشتیبانی از نطام»، صبح امروز با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه برگزار شد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401121108154/%D9%85%D8%AD%D8%B3%D9%86%DB%8C-%D8%A7%DA%98%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D9%87-%DA%AF%D9%81%D8%AA-%D9%88%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D8%B4%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%A2%D8%AD%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D8%AE%D8%AA%D9%84%D9%81-%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%B9%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%85

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تلاش دشمن در راستای پمپاژ یأس و ناامیدی در جامعه، تصریح کرد: ما باید با اتخاذ تدابیر لازم، امید به آینده را در بین آحاد جامعه زنده نگه داریم؛ ما باید میان افرادی که دچار لغزش می‌شوند، اما سوء‌نیتی ندارند با افراد معاند و مستکبر، از حیث نوع برخورد با آنها، تفکیک تمایز قائل شویم.

رییس قوه قضاییه گفت: ما نیاز به گفتگوی بیشتری با آحاد مختلف جامعه داریم و قطعاً از عدم وجود ارتباطات موسّع و استماع و بیان نظرات شفاف، متضرر می‌شویم.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به اقدامات عدلیه در راستای مقابله با مظاهر مختلف فساد، گفت: مقابله همه‌جانبه با فساد اقتصادی ضروری و لازم است اما این مقابله نباید ذهن ما را از فسادهای اجتماعی و فرهنگی غافل سازد؛ در این فقره ما نیازمند اقدامات سلبی و ایجابی توأمان هستیم؛ باید بدانیم کجا ضروری است که بدون اغماض با فساد و فاسد برخورد کنیم و در این مسیر با همه وجود و توان وارد شویم و کجا نیاز است تا وسعت نظر به خرج دهیم و مقداری تحمل خود را بالا ببریم و ضمن توجه به مسائل دارای اهمیت، به مسائل اهم و دارای اولویت بیشتر، توجه کنیم. 

رئیس قوه قضاییه با اشاره به فراخوان روز هجدم مهرماه خود خطاب به تمامی جریان‌های سیاسی، گروه‌ها، دسته‌جات و مردم ناظر بر اینکه هر کس هر ابهام، سوال، انتقاد و یا اعتراضی دارد مطرح گرداند، گفت: من طی مدت اخیر با افرادی که بعضاً نگاه و نظرات‌شان 180 درجه با من تفاوت داشت اما دارای سوء‌نیت و عناد نبودند، گفت‌وگو کردم و نقطه نظرات آنان را شنیدم؛ من تاکید کردم و بازهم تاکید می‌کنم که آغوشمان برای دریافت کمک از افراد دارای ایده و نظر در مسائل مختلف باز است و پذیرای نقطه‌نظرات و پیشنهادات و انتقادات منصفانه و سازنده آنها هستیم.