قوانین از عدالت کیفری به سمت عدالت تقنینی حرکت کند

جعفر کوشا در جلسه رونمایی از طرح «اورژانس وکیل» قزوین که امروز پنجشنبه سوم شهریور ۱۴۰۱ در محل کانون وکلای دادگستری استان قزوین برگزار شد، اظهار کرد: بزه‌دیده شناسی، علمی حمایتی است که بر اساس آن بزه‌دیده در چرخه‌ی جرم، باید مورد حمایت قرار گیرد و قوانین از عدالت کیفری به سمت عدالت تقنینی حرکت کنند.

این مسئول با بیان اینکه معلولان، سالخوردگان، زنان و کودکان در تقنین و قضا و اجرا باید به‌طور ویژه مورد حمایت قرار گیرند، تصریح کرد: قوانین باید به سمتی حرکت کند که اگر قشر آسیب‌پذیر همچون زنان و کودکان، مورد جرم واقع شدند، مجازات سنگین‌تری برای مرتکبین در نظر گرفته شود. در این مواقع باید تناسب بین جرم و جزا به وضوح برای جامعه مشخص شود.

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران عنوان کرد: وقتی بزه‌دیده در ارتکاب جرم نقش داشته باشد قانونگذار با نگاه علمی پرونده را بررسی خواهد کرد. شایسته است از اقشار آسیب‌پذیری که مورد جرم واقع شده‌اند حمایت اضطراری شده و مشاور و وکیل رایگان به آن‌ها ارائه شود.

ایسنا/قزوین رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران گفت: بزه‌دیده شناسی، علمی حمایتی است که بر اساس آن بزه‌دیده در چرخه‌ی جرم، باید مورد حمایت قرار گیرد و قوانین از عدالت کیفری به سمت عدالت تقنینی حرکت کنند.

وی خاطرنشان کرد: بیش از چهار دهه از انقلاب اسلامی گذاشته و ما در گام دوم انقلاب، هنوز نتوانسته‌ایم‌ عدالت اجتماعی را ایجاد کنیم. وجود زنان آسیب‌پذیرِ بدسرپرست و یا سرپرست خانوار به‌دلیل عدم استقرار عدالت در جامعه است. وکلا باید به میدان آمده و از لحاظ فکری و حقوقی به‌عنوان یک نهاد حمایتی به این جامعه هدف کمک کنند.

«اورژانس وکیل»، ارائه‌دهنده خدمات قضایی رایگان به مردم

وی اظهار کرد: «اورژانس وکیل»، خدمات حمایتی است که به‌صورت فوری با حفظ زمان صورت می‌گیرد و یک وظیفه اجتماعی است اما وقتی در دادگاه از یک قشر آسیب‌پذیر حمایت می‌کنیم فرآیند صدور مجوز باید با عقل و منطق باشد و تسریع سبب ضایع‌شدن حقوق مردم نشود.

فریبا رضایی، وکیل دادگستری و رئیس اداره معاضدت قضایی کانون وکلای دادگستری استان قزوین در این جلسه گفت: مشکلات مردم در اولویت است و رسیدگی به آن‌ها ضروریست. اداره معاضدت قضایی کانون وکلای دادگستری قزوین، همچون پیشخوان ارائه خدمات قضایی رایگان برای مردم است که با فاصله گرفتن از مدیریت سنتی، با اطاعت از قانون، رسیدگی آنی به مشکلات اجتماعی را برای خود تعریف کرده است.

این وکیل دادگستری گفت: استان قزوین با برخورداری از ظرفیت وکلای داوطلب و نیکوکار طرح وکیل تلفنی را راه‌اندازی کرده تا با ارائه خدمات فوری مشاوره‌ی تلفنی به عموم مردم، در کنار مردم باشد تا مشکلات‌شان رفع شود.

وی گفت: برخی از مخاطبان بزه‌دیده و در معرض آسیب حتی هزینه رفت و آمد برای رسیدگی به مسائل خود در اداره معاضدتی را هم ندارند درصورتی‌که در خدمت‌رسانی به اقشار آسیب‌دیده، لحظات حائز اهمیت هستند. لحظات را باید غنیمت شمرد و برای خدمت‌رسانی به مردم لحظه‌ای درنگ نکرد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401060302248/%D9%82%D9%88%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%B9%D8%AF%D8%A7%D9%84%D8%AA-%DA%A9%DB%8C%D9%81%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%B3%D9%85%D8%AA-%D8%B9%D8%AF%D8%A7%D9%84%D8%AA-%D8%AA%D9%82%D9%86%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%AD%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%DA%A9%D9%86%D8%AF