قانون اساسی ظرفیت تحقق پیشرفت و عدالت را دارد

کعبی در ادامه عنوان کرد: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به‌گونه‌ای تدوین شده که ظرفیت ساخت تمدن نوین اسلامی و تحقق پیشرفت و عدالت را دارد. بر اساس همین قانون و ظرفیت‌های نهفته در آن، ولی فقیه در راس نظام اسلامی بر قوای سه‌گانه نظارت و آن‌ها را هدایت می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، آیت‌الله عباس کعبی به مناسبت سالروز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برگرفته از فقه اهل بیت(ع)، اجتهاد اصیل برمبنای مقتضیات زمان و نگاه تمدنی به اسلام ناب محمدی است.

وی در پایان شورای نگهبان را نهادی برای دفاع از حقوق مردم در مقابل دیکتاتوری و نهادی امین در حفاظت از رای مردم و سلامت نظام اسلامی بر اساس فقه اسلامی دانست و گفت: شورای نگهبان نماد مردم‌سالاری دینی است و اگر نباشد استبداد و دیکتاتوری حاکم می‌شود.

وی همچنین عنوان کرد: قدرت انعطاف در تحول ساختاری، محتواسازی تمدنی، احیای ظرفیتهای اجتماعی و بهره‌مندی از منابع طبیعی نیز به عنوان اصول مهمی در قانون اساسی در نظر گرفته شده است.

عضو پیشین شورای نگهبان گفت: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به‌گونه‌ای تدوین شده که ظرفیت ساخت تمدن نوین اسلامی و تحقق پیشرفت و عدالت را دارد.

این عضو پیشین شورای نگهبان تاکید کرد: قانون اساسی به صورت پیشرفته و هوشمندانه حقوق ملت و آزادی‌های عمومی را تضمین کرده است. مردم از ابتدای تشکیل نظام جمهوری اسلامی ایران با مشارکت در انتخابات‌ها به نوعی قانون اساسی را تایید کردند.

وی ادامه داد: براساس اصل دوم قانون اساسی، دیپلماسی و سیاست خارجی ما باید بر مبنای عزت، حکمت و مصلحت باشد و این اصل به نوعی تاکید بر دیپلماسی فعال هوشمندانه دارد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: در قانون اساسی توجه ویژه‌ای به مسلمانان شده و توصیه گردیده است که نسبت به احیای امت اسلامی اهتمام ورزیده شود.

وی درخصوص اینکه آیا قانون اساسی به سبک زندگی نیز توجه دارد، عنوان کرد: براساس اصول مربوط به خانواده، قانون اساسی به سبک زندگی نیز توجه و نگاه دارد. با تحقق این اصول می‌توان شاهد شکوفایی در زندگی مردم بود.

کعبی خاطرنشان کرد: یکی از اصول ثابت قانون اساسی این است که مدیریت نظام جمهوری اسلامی ایران باید بر مبنای رای ملت، ارزش‌های اخلاقی و اصل ولایت فقیه باشد.

این مدرس حوزه و دانشگاه در حوزه حقوق عمومی خاطرنشان کرد: در اصول قانون اساسی، شاهد ترکیب هنرمندانه اسلامیت، جمهوریت، عقلانیت، معنویت، ایمان، علم، پیشرفت، عدالت، استقلال، اقتدار، عزت، آزادی‌های عمومی، مردم‌داری، مهر و محبت، ایستادگی، مقاومت در مقابل دشمن و عزت در سیاست خارجی با یکدیگر هستیم.همچنین تلفیق ماهرانه دین و دنیا و شریعت با مدنیت در این قانون مشاهده می‌شود.

وی اضافه کرد: قانون اساسی ظرفیتی را مهیا کرده است تا ولی‌ فقیه با نظارت و هدایت، جمهوری اسلامی ایران را به قدرت اول منطقه و قدرت نوظهور بین‌المللی تبدیل کند.

کعبی تداوم پیشرفت علمی و ایجاد اقتصاد قوی به موجب اصول 43 تا 55 قانون اساسی را قابل تحقق دانست و تصریح کرد: معنویت، اخلاق، عدالت و مبارزه با فساد در اصول مربوط به حقوق ملت از اصل 19 تا 43 قانون اساسی آمده است. در سایر اصول به ویژه اصول دوم و سوم قانون اساسی نیز بر خودکفایی، استقلال و همبستگی تاکید شده است. این فضلیت‌ها براساس قانون اساسی قابل دستیابی و تحقق هستند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401091207715/%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%B8%D8%B1%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D8%AA%D8%AD%D9%82%D9%82-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D8%B1%D9%81%D8%AA-%D9%88-%D8%B9%D8%AF%D8%A7%D9%84%D8%AA-%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF

این عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه تحقق آرمان‌های امام خمینی (ره) و شهدا و احیای ظرفیت‌های ملی توسط جوانان به عنوان موتور محرک انقلاب اسلامی در قانون اساسی گنجانده شده است، گفت: جوانان دانشمند، توانمند، مومن، انقلابی و مبتکر، در سال‌های گذشته پیشرفت‌های بزرگی برای ایران اسلامی رقم زدند و در آینده نیز ان‌شاالله ادامه خواهد داشت.