قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور: دنبال توجه به نقاط حساس دستگاه‌ها هستیم

نشست علمی، تخصصی «نظارت کلان محور؛ مفهوم، اهداف و روش‌ها» با حضور قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور، چهره‌ها و شخصیت‌های دانشگاهی و اجرایی کشور در سازمان بازرسی کل کشور برگزار شد.

رحمانیان خاطرنشان کرد: پیگیری اجرای بخش‌های مغفول مانده قوانین مبنی بر سامانه‌ای شدن امور با هدف حذف و کاهش ارتباط چهره به چهره ارباب رجوع با کارمندان در دستگاه‌های اجرایی، اقدام دیگری است که در این حوزه در حال انجام است، 

رحمانیان با اشاره به اهداف جلسه گفت: جلسه حاضر با هدف بررسی مفاهیم، اهداف و نحوه تشخیص و اجرای نظارت کلان محور با حضور شخصیت‌های علمی و دانشگاهی برگزار شده است.

رحمانیان گفت: سازمان بازرسی کل کشور با ورود به موضوعات کلان محور به دنبال آن است که بازرسی های کارآمد، موثر، اثربخش و فراگیری را در دستور کار قرار دهد تا بتواند بخشی از مشکلات کشور و مردم را در ساختار اداری و اجرایی حل کند، بازرسی‌ها با شان، جایگاه و اعتبار سازمان متناسب باشد، منویات مقام عظمای ولایت و رئیس قوه قضاییه را در راستای ارتقای سلامت نظام اداری محقق کند، از امکانات محدود سازمان حداکثر استفاده و توان را ببرد و به علت ها بپردازد.

قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: جلسه حاضر مقدمه ای برای برگزاری کارگاه های علمی و کاربردی برای کلیه اجزای سازمان بازرسی در سطوح مختلف به منظور جلب مشارکت همکاران سازمان در تشخیص مصداق های نظارت کلان محور و ایجاد ادبیات مشترک در حوزه نظارت کلان محور و همچنین ایجاد گفتمان و فرهنگ سازمانی بازرسی کلان محور است.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از راهکارهای اساسی رسیدن به اهداف سازمان، تغییر نگاه و نگرش نوع بازرسی‌ها است، افزود: سازمان بازرسی در دوره مدیریت جدید به دنبال آن است که نگاه نظارتی کلان محور نسبت به موضوعات بازرسی را به صورت ساختاری و با ایجاد ادبیات و فهم مشترک در سطوح مختلف سازمان به وجود آورد.

قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه سازمان بازرسی برای رفع این موضوع و اینکه بتواند به وظیفه قانونی خود به خوبی عمل کند بایستی از موثرترین راهکارها در این راستا بهره بگیرد، تصریح کرد: در دوره مدیریت جدید سازمان بازرسی، راهکارهای متعدد و متنوعی برای رسیدن به اهداف سازمان پیش‌بینی شده است که یکی از این راهکارها ایجاد شفافیت از طریق تحقق دولت الکترونیک و نظارت بر امور از طریق دسترسی به سامانه‌های سازمان‌ها و دستگاه‌های اداری است.

وی هدف دیگر رویکرد کلان محوری را ایجاد بانک اطلاعاتی بازرسی‌های کلان محور در هر یک از دستگاه‌های تحت شمول بازرسی دانست و افزود: برای اینکه این کار با موفقیت انجام شود از نظر اساتید دانشگاهی، حوزوی و همکاران در سازمان بازرسی کل کشور استفاده می شود.

قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: نتیجه مهم این تغییر نگاه به موضوعات بازرسی منجر به آن خواهد شد که به موضوعات کلان و مسائل مهم کشور در حوزه بازرسی پرداخته شود و ساختارهای اساسی دستگاه‌های اجرایی و اداری کشور که نیاز به اصلاحات دارد شناسایی و معرفی شود.

وی ادامه داد: همچنین نظارت کلان محور می‌تواند مشخص کند که تشکیلات اداری تا چه میزان توانسته به اهداف از پیش تعیین شده خود در اسناد بالادستی دست پیدا کند.

رحمانیان در عین حال گفت: در بازرسی کلان محور به دنبال این هستیم که از نگرش جزئی پرهیز کرده و به سمت کلی نگری حرکت کنیم، در حقیقت در نظارت کلان محور باید به مثابه یک فرایند سیستمی به دنبال روش هایی باشیم که رفتار، تفکر و درک همه اعضای سازمانی را تغییر دهد.

رحمانیان با بیان اینکه در بازرسی کلان محور، دنبال توجه به نقاط حساس و استراتژیک دستگاه‌ها هستیم، افزود: نقاط حساس و استراتژیک دستگاه‌ها، نقاطی است که انحراف و اشتباه در آن‌ها موجب صدمه سنگین به دستگاه اجرایی و نهایتا متضرر شدن مردم می‌شود.

وی ادامه داد: سازمان بازرسی کل کشور در راستای دسترسی به سامانه‌های دستگاه‌ها، مکاتباتی با دستگاه‌های اجرایی انجام و جلساتی برگزار کرده است که در اثر این مکاتبات و جلسات، سازمان به برخی سامانه‌های دستگاه‌های مشمول نظارت متصل شده و اتصال برخی دیگر در دست اقدام است.

انتهای پیام 


منبع: https://www.isna.ir/news/1401070401667/%D9%82%D8%A7%D8%A6%D9%85-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%85-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%DA%A9%D9%84-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D9%86%D8%A8%D8%A7%D9%84-%D8%AA%D9%88%D8%AC%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D9%82%D8%A7%D8%B7-%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%B3-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7

وی با بیان اینکه یکی از روش‌هایی نظارت کلان محور، روش‌های ترکیبی است، اذعان کرد: در روش ترکیبی، هم ساختار یک دستگاه اداری مورد لحاظ قرار می‌گیرد و هم ساختارهای دیگری که به صورت بین بخشی و در راستای ارتقاء و اصلاح امور اداری و پیشگیری از فساد کمک کند.

در این نشست شخصیت‌های علمی و دانشگاهی و مدیران برخی بخش‌های سازمان بازرسی کل کشور دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود را پیرامون نظارت کلان محور تبیین کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، نشست علمی-تخصصی «نظارت کلان محور؛ مفهوم، اهداف و روش‌ها» با حضور قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور، چهره‌ها و شخصیت های دانشگاهی و اجرایی کشور در سازمان بازرسی کل کشور برگزار شد.

احمد رحمانیان قائم‌مقام سازمان بازرسی در این نشست با اشاره به گستردگی حوزه عملکردی سازمان بازرسی کل کشور گفت: سازمان بازرسی کل کشور برای انجام وظایف قانونی با محدودیت نیروی انسانی، ساختار، تشکیلات، اعتبار و… مواجه است که به لحاظ این محدودیت‌ها عملا نمی‌تواند به همه موضوعات اساسی و کلان ورود پیدا کند.

وی افزود: با توجه به برداشت های مختلفی که از مفهوم نظارت کلان محور می شود، در نشست حاضر دنبال آن هستیم که به یک فهم مشترک و تعریف عام و جامعی برسیم تا ما را به شناسایی و تحقق مفهوم نظارت کلان محور کمک کند و در حقیقت درک مشترکی در حوزه نظارت کلان محور پیدا شود.

قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر اینکه نظارت کلان محور به دنبال تغییر اساسی و بنیادی در کل سیستم دستگاه بازرسی شونده است، خاطرنشان کرد: خروجی نگاه نظارت کلان محور، می تواند به «ارتقا و توانمندی نظام اداری»، «رشد و توسعه اقتصادی» و «افزایش وفاداری و اعتماد مردم نسبت به سیستم‌های دولتی»، «تعادل سازی در تشکیلات و سازمان های اداری» و … کمک کند.