فلسفه ایجاد دادگاه و دادسرای ویژه روحانیت چیست؟

به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضاییه، حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق در همایش اعضای ارشاد، صلح و سازش دادستانی ویژه روحانیت سراسر کشور ضمن تسلیت به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)، با اشاره به تشریح فلسفه تشکیل دادسرای ویژه روحانیت، بیان کرد: درتمام نظام‌های قضائی جهان در کنار دادگاه‌های عام دادگاه‌های اختصاصی نیز تشکیل می‌شوند؛ به عنوان مثال دادگاه‌های نظامی که فلسفه تشکیل این دادگاه برای همگان روشن است؛ یا دادگاه ویژه جرایم افراد زیر ۱۸ سال.

وی افزود: این مطالب از این جهت عنوان شد تا تاکید بر این موضوع شود که فلسفه ایجاد دادگاه و دادسرای ویژه روحانیت برای این است که اگرموضوع پیشگیری، صلح و سازش، ارشاد و صیانت جدی گرفته شود و در ادامه زمانیکه نوبت به رسیدگی تخلفات و جرایم رسید، آنگاه این دادسرا و دادگاه به وظیفه خود در حوزه رسیدگی به جرایم جامه عمل بپوشاند.

وی ادامه داد: حدود ۳۵ درصد از پرونده‌های دادسرای ویژه روحانیت که قابلیت صلح و سازش دارد، ثبت کیفری نمی‌شود و به صورت سازشی حل و فصل و از این تعداد بیش از ۵۰ درصد آن مختومه می‌شود. در راستای رسیدن به تحقق ماده یک و دو آئین نامه ویژه روحانیت، شورای ارشاد و صلح و سازش و همچنین شورای صیانت به همراه زیر مجموعه‌های خود تشکیل و فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند.

وی با بیان این‌که «متأسفانه برداشت از فلسفه وجودی دادگاه روحانیت این نیست»، گفت: طبق برنامه ریزی نظامند که از سال ۱۳۹۳ ایجاد شد، بنا بر این شد تا بر اساس دو ماده فوق الذکر عمل کنیم وصیانت از روحانیت مورد تاکید قرار گرفت.

 مصدق تاکید کرد: براساس گزارش‌های دریافتی، شورای صیانت ویژه روحانیت اقدامات قابل توجهی را در مراکز استان‌ها ترتیب داده است، یکی از طلاب که در شورای صیانت پرونده‌اش مورد بررسی قرار گرفته است عنوان کرد که اگر شورای صیانت نبود، امروز در زندان بودم اما با یک تذکر کوچک بهترین خدمت را به جامعه انجام می‌دهم.

وی افزود: بنا بر عقیده بنده فلسفه تشکیل دادگاه ویژه روحانیت صرفاً این نبوده است که بخواهند برای رسیدگی به جرایم روحانیون، یک تشکیلات ویژه‌ای را راه بی‌اندازند.

معاون اول قوه‏ قضاییه با بیان این‌که «براساس این دو ماده، ۳ وظیفه اصلی برای دادستانی ویژه روحانیت پیش بینی شده است»، اظهار کرد: پیشگیری از وقوع جرایم و تخلفات، صیانت و ارشاد و صلح سازش بین اصحاب دعوی و در آخر رسیدگی به جرایم وتخلفات در صورت وجود پرونده.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401092617320/%D9%81%D9%84%D8%B3%D9%81%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%88-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D8%B3%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87-%D8%B1%D9%88%D8%AD%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%AA-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA

وی تصریح کرد: براساس ماده یک و دو آئین نامه ویژه روحانیت که مطابق بر نظریه حضرت امام خمینی (ره) تنظیم شده و مورد تأیید مقام معظم رهبری قرار گرفته و امروز براساس آن در دادستانی ویژه روحانیت انجام وظیفه می‌کنیم، مهمترین علت برای تأسیس دادگاه ویژه روحانیت، صیانت از جامعه روحانیت است. طبیعی است که رسیدگی به جرایم و تخلفات روحانیون نیز در این آئین نامه در بندهای بعدی ذکر شده است.

معاون اول قوه‏ قضاییه گفت: حدود ۳۵ درصد از پرونده‌های دادسرای ویژه روحانیت که قابلیت صلح و سازش دارد، ثبت کیفری نمی‌شود و به صورت سازشی حل و فصل و از این تعداد بیش از ۵۰ درصد آن مختومه می‌شود.