فقدان مهارت از عوامل ورود افراد به زندان است

مدیرکل زندان‌های فارس با تأکید براینکه حرفه آموزی در زندان مورد توجه مسئولین ارشد سازمان زندان‌هاست، گفت: برای اجرایی شدن این برنامه مهم، سال گذشته با همکاری اداره کل  آموزش فنی و حرفه‌ای استان، جهاد کشاورزی و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیش از ۸۹درصد از زندانیان محکوم در ۶۹۳ دوره آموزشی شرکت کردند و از ابتدای امسال تاکنون نیز ۲۱درصد از محکومین در ۲۰۷ دوره آموزشی شرکت داشته‌اند.

ابراهیمی تاکید کرد: تقویت باورهای دینی از دیگر فرایندهای اصلاح و تربیت در زندان‌هاست و با همکاری مؤسسات قرآنی بیت الاحزان، بنیاد غدیر، بنیاد مهدویت، اداراه اوقاف، سازمان تبلیغات، ستاد اقامه نماز و روحانیون زندان‌ها دوره‌های مختلف دینی، مذهبی، عقیدتی و هنری با مشارکت حداکثری زندانیان برگزار می‌شود و در حال حاضر تعداد ۶۸۲ نفر حافظ قرآن از یک جز تا حفظ کل قرآن در زندان‌های استان تربیت شده است و شاهدیم که نرخ ارتکاب جرم مجدد این افراد به نسبت سایر زندانیان به زندان به حداقل ممکن کاهش یافته است.

به نقل از اداره کل زندان‌های فارس، او ادامه داد: بررسی های میدانی و تحقیقات انجام شده بیانگر آن است که ارتباط مستقیمی بین میزان سواد و تحصیلات افراد و ارتکاب جرم آنان، وجود دارد و آمار زندان‌های استان نشان می‌دهد که ورود افراد تحصیلکرده در مقایسه با افرادی که فاقد سواد یا کم سواد بوده به زندان بسیار پایین است و افراد بیسواد و یا با تحصیلات پائین بیشتر مرتکب جرم می‌شوند.

اسحاق ابراهیمی بیان کرد: بیسوادی و ضعف آگاهی، فقر و بیکاری، ضعف اعتقادات و باورهای دینی ار عوامل مهم در اتکاب جرم افراد است.

ابراهیمی یادآور شد: به منظور پرکردن اوقات فراغت زندانیان، سالم سازی محیط زندان و استفاده مؤثر زندانیان از وقت خود در طی دوران تحمل حبس و ایجاد درآمد برای زندانیان و خانواده‌هایشان، سال گذشته برای بیش از ۷۰درصد زندانیان اشتغال مولد ایجاد شده است و از ابتدای امسال تاکنون نیز برای حدود ۶۰درصد از زندانیان با همکاری بنیاد تعاون زندانیان و بخش خصوصی اشتغالزایی شده است.

او با اشاره به اینکه رسالت سازمان زندان‌ها مبتنی بر اصلاح و تربیت است، گفت: برای تحقق این رسالت مهم، سه مؤلفه مهم آموزش، حرفه آموزی و تقویت باورهای دینی به عنوان اولویت‌های اصلی در دستور کار قرار سازمان قرار دارد و در بدو ورود زندانیان به زندان، اجرای این سه فرایند برای آنان برنامه ریزی می‌شود تا زمینه اصلاح و تربیت و بازگشت سالم و سعادتمندانه این افراد به جامعه فراهم شود.

مدیرکل زندان‌های فارس اظهار کرد: در زمینه آموزشی و سوادآموزی زندانیان، طی تفاهم نامه با برخی نهادهای آموزشی همچون آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها، زمینه تحصیل زندانیان در نهضت سواد آموزی ۱۵۶نفر، مقاطع مختلف آموزش و پرورش۲۰۳ نفر و تحصیلات عالی ۱۵ نفر فراهم شده و شرایط ادامه تحصیل تا مقطع دکتری برای آنان مهیا است.

ابراهیمی همچنین داشتن مهارت شغلی را پیش فرض داشتن شغل و درآمد دانست و گفت: فقدان مهارت و به تبع آن نداشتن شغل مناسب و مشکلات اقتصادی و فقر از عواملی هستند که در ورود افراد به زندان نقش دارند. داشتن مهارت و حرفه مناسب، پیش زمینه اشتغال است و زمانی که فرد مهارت ندارد به دلیل اینکه قادر به انجام فعالیت‌های اشتغالزایی نبوده به سمت ناهنجاری‌های رفتاری گرایش پیدا می کند. 

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401050805568/%D9%81%D9%82%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D9%85%D9%87%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D8%B9%D9%88%D8%A7%D9%85%D9%84-%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%AF-%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

او خاطرنشان کرد: افراد جامعه اگر مهارت‌های شغلی خود را ارتقاء دهند، می‌توانند در شغلی مناسب مشغول بکار شده و برای آینده خود سرمایه گذاری کرده و به سمت جرم سوق داده نمی‌شوند. 

ایسنا/فارس مدیرکل زندان‌های فارس گفت: فقدان مهارت و به تبع آن نداشتن شغل مناسب و مشکلات اقتصادی و فقر از عواملی هستند که در ورود افراد به زندان نقش دارند.