غریب‌آبادی: اقلیت‌های دینی جزئی از اکثریت مردم ایران هستند

به گزارش ایسنا به نقل از مدیریت ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت امور بین‌الملل قوه قضائیه و ستاد حقوق بشر، «کاظم غریب‌آبادی»، معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در دیدار با «پاتریارک مار آوا روئیل» رهبر جهانی کلیسای شرق آشوری، با بیان اینکه حقوق بشر ریشه در ادیان وحیانی دارد، اظهار داشت: دین مبین اسلام و سایر ادیان توحیدی تاکید ویژه‌ای بر کرامت انسانی دارند.

در ادامه این دیدار، رهبر جهانی کلیسای شرق آشوری ضمن قدردانی از مهمان نوازی ایرانیان، گفت: دین مبین اسلام و دین مسیحیت هر دو بر کرامت انسانی و حقوق بشر تاکید دارند. آشوریان جزیی از ایران و فرزندان راستین و وفادار به ایران هستند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402022516524/%D8%BA%D8%B1%DB%8C%D8%A8-%D8%A2%D8%A8%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%A7%D9%82%D9%84%DB%8C%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%AC%D8%B2%D8%A6%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%DA%A9%D8%AB%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%86%D8%AF

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: ما عملا چیزی بنام اقلیت دینی نداریم چرا که پیروان این ادیان در واقع در کنار مسلمانان اکثریت جامعه ایرانی را تشکیل می‌دهند و همگی جزو پیکره واحد هستند. اقلیت‌های دینی برای این کشور جنگیدند و خون دادند.

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه با اشاره به وجود اقلیت‌های دینی در ایران، یادآور شد: جمعیت اقلیت‌های دینی به رسمیت شناخته شده در ایران کمتر از ۲۰۰ هزار نفر است و آنها در ایران از حقوق ویژه‌ای برخوردارند. مثلا در مجلس ۵ کرسی تضمین شده برای اقلیت‌های دینی در نظر گرفته شده است، در حالی که برای هر ۱۵۰ هزار نفر یک نماینده تعیین می شود. طبق آخرین آمار حدود ۴۰۰ کلیسا در ایران برای مسیحیان وجود دارد که بیشتر آنها فعال هستند، در حالی که در کشورهای مدعی حقوق بشر احداث مسجد تقریبا غیرممکن است. در حوزه اقتصاد، رسانه، آموزش و فرهنگ نیز تسهیلات خاصی برای اقلیت‌های دینی پیش‌بینی شده است.

غریب آبادی در ادامه ضمن اشاره به تحریم های ظالمانه وضع شده از سوی کشورهای غربی علیه مردم بیگناه ایران، گفت: ایران کشوری مستقل است، به هیچ کشوری تجاوز نکرده و حق هیچ کشوری را تضییع نکرده، اما غربی‌ها با وضع تحریم‌های یکجانبه علیه مردم ایران مرتکب نقض گسترده حقوق بشر شده‌اند. در جنگ تحمیلی که علیه مردم ما وضع شد صدها هزار نفر شهید و مجروح شدند. مردم ایران همچنین قربانی ترور هستند و ۱۷۰۰۰ نفر از مردم بیگناه ما ترور شدند؛ آمریکایی‌ها سه سال قبل شهید حاج قاسم سلیمانی، بزرگترین فرمانده مبارزه با تروریسم را رسما ترور کردند و در حالی که کشورهای غربی تبدیل به بهشتی امن برای گروهک‌های تروریستی شده، ایران را متهم به حمایت از گروهک های تروریستی می‌کنند.

«پاتریارک مار آوا روئیل» گفت: متاسفانه امروزه اصطلاح حقوق بشر و کلمه آزادی در مجامع بین‌المللی به درستی درک نمی‌شود، اما ما باور داریم در الهیات و فلسفه دین مسیح آزادی به این معنا است که مارا به خدا نزدیک‌تر می‌کند نه اینکه از خدا دور شویم. این آزادی در کشورهای غربی نادرست تعریف شده و به دوری گزیدن از خدا تعریف می‌شود.

غریب‌آبادی ضمن تاکید بر تنوع فرهنگی و جهان‌شمول بودن حقوق بشر، گفت: کشورهای غربی سعی دارند سبک زندگی خود را به سایر کشورها تحمیل کنند، اما ما بر این باوریم که باید به فرهنگ‌های مختلف احترام گذاشت.

رهبر جهانی کلیسای شرق آشوری عصر امروز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ با معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر دیدار و گفتگو کرد.