عفو گسترده و واکنش‌ها/محکومیت 14 هزار میلیاردی یک شرکت

اعلام آمادگی پزشکی قانونی ایران برای کمک به سوریه و ترکیه

رئیس اتحادیه وکلا: تکلیف قانونی بحث اعتراض باید روشن شود

عفو گسترده و واکنش‌ها/محکومیت 14 هزار میلیاردی یک شرکت

عفو و تخفیف مجازات جمع قابل توجهی از متهمان و محکومان در آستانه 22 بهمن، محکومیت یک شرکت خودروساز به ۱۴ هزار میلیارد تومان جریمه و اعلام آمادگی پزشکی قانونی ایران برای کمک به سوریه و ترکیه از جمله مهمترین اخبار حقوقی هفته گذشته بود.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق معاون اول قوه قضاییه گفت: منش و شخصیت وکلا و حقوقدانان راستین در جامعه بسیار اثر گذار است و فلسفه حق دفاع و وکالت دادگستری امر بسیار مقدس اجرای عدالت است.

در پی وقوع زلزله مهیب ترکیه که منجر به خسارات گسترده در دو کشور ترکیه و سوریه شد، رییس سازمان پزشکی قانونی ایران در دو نامه جداگانه خطاب به مسئولین پزشکی قانونی این دو کشور، آمادگی ایران را برای همکاری در زمینه های مربوط به اقدامات پزشکی قانونی اعلام کرد.

در پی پیشنهاد رئیس قوه قضاییه به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مبنی بر موافقت با عفو و تخفیف مجازات جمع قابل توجهی از متهمان و محکومان حوادث اخیر و همچنین محکومان دادگاههای عمومی و انقلاب و سازمان قضایی نیروهای مسلح، رهبر انقلاب اسلامی با این پیشنهاد موافقت کردند.

حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم رییس دیوان عالی کشور با اشاره به عفو اخیر گفت: پیام این اقدام ارزشمند این است که ما سرستیز با مخالفان نداریم و بنا نداریم خفقان ایجاد کنیم و مخالف را خفه کنیم اما امنیت و جان و مال مردم، خط قرمز در هر کشوری است.

عفو گسترده و واکنش‌ها/محکومیت 14 هزار میلیاردی یک شرکت

عفو گسترده و واکنش‌ها/محکومیت 14 هزار میلیاردی یک شرکت

وکلا برای گسترش آزادی‌های مشروع کمک کنند

مصدق گفت: در تعزیرات و دیوان عدالت اداری شعب تخصصی ویژه شرکت‌های دانش بنیان و بررسی مشکلات آن‌ها است. در صورت لزوم در دادگاه‌ها نیز این شعب با قضات ویژه و آموزش دیده شده در این حوزه تشکیل خواهد شد.

کاظم غریب آبادی دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به موافقت مقام معظم رهبری با پیشنهاد عفو رئیس قوه قضاییه که منجر به عفو و تخفیف مجازات ده‌ها هزار نفر، بویژه متهمین و محکومین حوادث اخیر می شود، این اقدام را ابتکاری بی‌سابقه و گامی بلند در حوزه حقوق بشر و نشانه مردمی بودن و رافت نظام اسلامی دانست.

علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران به کلیه دادستان‌های استان تهران دستور داد در تعامل با ضابطین با هر گونه خرید و فروش غیرقانونی و خارج از ضوابط و مقررات اراضی شهرک‌های صنعتی برخورد کنند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401111915274/%D8%B9%D9%81%D9%88-%DA%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D9%88-%D9%88%D8%A7%DA%A9%D9%86%D8%B4-%D9%87%D8%A7-%D9%85%D8%AD%DA%A9%D9%88%D9%85%DB%8C%D8%AA-14-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF%DB%8C-%DB%8C%DA%A9-%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA

محسنی اژه ای با بیان اینکه علی‌رغم توطئه‌های دشمنان و پاره‌ای از مشکلات مردم در ۲۲ بهمن امسال حماسه خواهند آفرید، گفت: باید نسبت به حفظ حرمت و حیثیت و آبروی افراد اهتمام ویژه داشته باشیم و توجه کنیم که دشمن از مواردی که منجر به لکه‌دار شدن آبروی افراد می‌شود، نهایت بهره‌برداری را می‌کند

عفو گسترده و واکنش‌ها/محکومیت 14 هزار میلیاردی یک شرکت

حجت الاسلام و المسلمین مهدی هادی رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه گفت: عفو گسترده محکومان باعث ایجاد فضای همدلی می‌شود.

دستور رئیس کل دادگستری تهران برای جلوگیری از خرید و فروش غیرقانونی اراضی شهرک‌های صنعتی

اجرای مقررات هوای پاک برعهده ۱۹ دستگاه اجرایی است

حجت الاسلام والمسلمین رحیمی معاون قضایی قوه قضاییه با ارائه توضیحاتی در مورد عفو گسترده مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد که عوامل اصلی اغتشاشات و فریب‌خوردگان با هم فرق دارند.

عفو گسترده و واکنش‌ها/محکومیت 14 هزار میلیاردی یک شرکت

واکنش  مسوولان قضایی در این زمینه به شرح زیر است:

محمد یارم پور مدیرکل روابط عمومی قوه قضائیه درباره اعلام عفو گسترده زندانیان از سوی رهبر معظم انقلاب همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: فعلا تعداد کسانی که مشمول عفو معیاری قرار می‌گیرند به صورت دقیق مشخص نیست و پس از انطباق شرایط زندانیان تا قبل از پایان سال انشالله در عید دیگری عدد نهایی اعلام میشود تا آن روز به تدریج استانها عدد آزادی را اعلام می‌کنند.

معاون اول قوه قضاییه همچنین گفت: هیچ کشوری در جهان وجود ندارد که به اندازه جمهوری اسلامی ایران دشمن بر روی آن تمرکز داشته باشد.

عفو گسترده و واکنش‌ها/محکومیت 14 هزار میلیاردی یک شرکت

«واکنش مسوولان قضایی به عفو گسترده متهمان و محکومان »

۱۴ هزار میلیارد تومان جریمه برای یک شرکت خودروساز

عفو گسترده و واکنش‌ها/محکومیت 14 هزار میلیاردی یک شرکت

مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه به مناسبت عفو جمع کثیری از محکومان و متهمان بیانیه‌ای صادر کرد و در بخشی از این بیانیه آمده است که «وکلای مرکز همچنان صدای ملت شریف و مظلوم ایران اسلامی در مجامع بین المللی جهت استیفای حقوق آنان خواهند بود. اعضای این مرکز همچنان با ارائه خدمات حقوقی در کنار آسیب دیدگان از اغتشاشات اخیر خواهند ماند و صیانت از حقوق عامه را از جمله وظایف ذاتی خود می‌دانند.»

حجت الاسلام و المسلمین حکمتعلی مظفری رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به عفو اخیر گفت: آثار و برکات این تصمیم حکمیانه که در اوج اقتدار نظام انقلاب اسلامی و در آستانه ۴۴ سالگی آن در حال رقم خوردن می باشد بسیار زیاد خواهد بود و بیانگر آن است که حیات انقلاب اسلامی در مهربانی و مدارا کردن می باشد.

حسین فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری البرز گفت: متهمان و محکومان مشمول عفو در البرز تا ۲۲ بهمن ماه تعیین تکلیف می‌شوند.

احمد اصانلو رئیس سازمان تعزیرات حکومتی از محکومیت یک شرکت خودروسازی به ۱۴ هزار میلیارد تومان جریمه به دلیل گران فروشی خبر داد و گفت: برای تعدادی از شرکت‌های خودروسازی که گران فروشی کردند پرونده تشکیل شد و برای  یکی از شرکت‌های خودروسازی در این زمینه حکم بدوی صادر  شده و به دلیل اینکه رای قطعی نیست اسم شرکت را نمی گویم ولی بدانید که این شرکت به  ۱۴ هزار میلیارد تومان جریمه و برگشت پول هایی که از مردم گرفته محکوم شده است.

علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران نیز گفت:  بررسی وضعیت زندانیان برای تطبیق با شرایط عفو اخیر متهمان و محکومان آغاز شده است.

مهمترین اخبار حقوقی و قضایی در هفته‌ای که گذشت را در این گزارش ایسنا می‌خوانید:

جعفر کوشا رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) با اشاره به فقدان تعریف مشخصی از جرم بودن یا نبودن اعتراضات، گفت: تکلیف بحث اعتراض باید روشن شود. بر فرض اینکه اعتراض جرم تلقی شود، اما باید قبول کنیم که این یک جرم سیاسی است و با جرائم امنیتی تفاوت دارد. حق اعتراض یک حق بنیادین است و سلب آن خلاف حقوق بشر است.

مسعود ستایشی با تاکید بر این‌که «دامنه این عفو، موسع و وسیع است»، گفت: تمام دغدغه ریاست قوه قضائیه و مجموعه نظام این است که این فرزندان ما که مرتکب اعمالی می شوند براساس قانون، قابلیت مجازات را دارند، ممکن است این پیشینه در آتیه و زندگی شان موثر باشد و تحت عنوان پیشینه محکومیت کیفری یا پیشینه محکومیت موثر کیفری تلقی شود و آن ها را از روند زندگی عادی باز بدارد و مشکلاتی را برای آن ها ایجاد کند که بنده این نوید را می‌دهم که با این عفو، این پرونده ها مختومه و موجب زوال مجازات و محکومیت کیفری‌شان خواهد شد.

غلامعباس ترکی معاون حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم دادستانی کل کشور گفت: اجرای مقررات هوای پاک یکی از تکالیفی است که برعهده ۱۹ دستگاه اجرایی است و اگر این تکالیف به موقع اجرا می شد ما شاهد وضعیت نابسامان امروز در هوا نبودیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه گفت: با موافقت رهبر انقلاب پرونده آن دسته از افراد اغتشاشات اخیر که متنبه شدند در هر مرحله‌ای که قرار دارد مختومه خواهد شد.