صدور سند رسمی برای ۱۱۰ هزار هکتار از اراضی وقفی خوزستان

دهقانی گفت: بر اساس گزارش اداره اوقاف استان خوزستان، در این مدت ۶۰ هکتار زمین مربوط به ۱۴ بقعه متبرکه حدنگاری و بیش از یک هزار برگ سند تک برگ مالکیت برای مساجد و بقاع متبرکه خوزستان به‌نام این اداره کل صادر شده است.

ایسنا/خوزستان رئیس کل دادگستری خوزستان از صدور سند رسمی ثبتی برای ۱۱۰ هزار هکتار از اراضی وقفی خوزستان بعد از ۹۱ سال خبر داد.

وی افزود: در کنار این موضوع، با تهیه بانک جامع اطلاعات املاک، احتمال وقوع جرایم در حکم کلاهبرداری موضوع مواد ۱۰۵ و ۱۰۶ قانون ثبت نیز به مراتب کاهش می‌یابد.

به گزارش ایسنا به نقل از دادگستری کل خوزستان، وی افزود: با توجه به ضرورت صدور سند رسمی مالکیت در همه عرصه‌ها اعم از ملی و دولتی، کشاورزی و وقفی، بخش قابل توجهی از اراضی وقفی در سطح استان خوزستان فاقد سند رسمی مالکیت بود که با پیگیری‌های قضایی به‌عمل آمده و دستورات صادره و در یک اقدام ویژه و جهادی، ۱۱۰ هزار هکتار از این اراضی وقفی فاقد سند واقع در حدفاصل شهرستان‌های اهواز، هندیجان، رامهرمز و امیدیه شامل ۱۰۸ پلاک وقفی تعیین تکلیف و برای این اراضی به نام اداره اوقاف استان، سند صادر شد.

وی با بیان این که با افزایش تورم و گذر زمان، ارزش املاک و اراضی بیشتر و احتمال سوءاستفاده و جرائم نیز بیشتر می‌شود، افزود: هدف عمده و اصلی طرح کاداستر، تعیین حدود املاک و تشخیص مالکین و حقوق آنهاست و باتوجه به استفاده از ابزارها و فناوری‌های نوین در کاداستر و تحول درسامانه‌های ذخیره‌سازی و انتقال اطلاعات می‌توان گفت عنوان «ثبت نوین» برازنده طرح کاداستر یا حدنگاری است.

علی دهقانی با بیان اینکه اجرای طرح حدنگاری و صدور اسناد رسمی ثبتی برای اراضی فاقد سند یکی از برنامه‌های عملیاتی قوه قضائیه در راستای تحقق سند تحول قضایی است، گفت: با پیگیری‌های قضایی صورت گرفته، برای ۱۱۰ هزار هکتار از اراضی وقفی جنوب استان خوزستان، بعد از ۹۱ سال سند رسمی ثبتی صادر شد.

وی اظهار امیدواری کرد که با حدنگاری و صدور سند کلیه اراضی استان، شاهد کاهش اختلافات ملکی در این استان و کاهش چشمگیر دعاوی در این خصوص باشیم.

کاهش پرونده‌های قضایی با سامانه هوشمند کاداستر

وی افزود: جرائمی همچون فروش مال غیر، معامله معارض، ارائه اطلاعات خلاف واقع از ملک، فروش ملک به چند نفر در آن واحد، تسهیل در جرائم املاک به‌عنوان معاونت در جرم و تصرف عدوانی، دریاخواری، زمین خواری موقوفه خواری و …، از جمله جرائمی است که با اجرای طرح کاداستر یا حدنگاری کاهش یافته است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل خوزستان گفت: اجرای کاداستر بر مؤلفه‌هایی تأثیر می‌گذارد که باعث کاهش دعاوی در دادگستری است. در زمینه املاک وقتی حدود و مالکیت با درجه امنیت بالایی مشخص باشد، انگیزه افراد برای طرح دعاوی موهوم کاهش یافته و با بالابردن احتمال کشف جرایم مربوط به املاک، افراد هزینه ارتکاب جرم را بیشتر از منفعت آن دانسته و درنتیجه دست به ارتکاب جرایم نخواهند زد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402051710802/%D8%B5%D8%AF%D9%88%D8%B1-%D8%B3%D9%86%D8%AF-%D8%B1%D8%B3%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DB%B1%DB%B1%DB%B0-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%87%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%B6%DB%8C-%D9%88%D9%82%D9%81%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%B2%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86

علیرضا باوی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان خوزستان نیز در همین خصوص، گفت: اجرای طرح حدنگار، کلیه ابهامات مربوط به حد و مرزها، مساحت و حقوق مرتبط با زمین را کاهش می‌دهد و از بروز بسیاری از مسائل و دعاوی جلوگیری می‌کند.