شمارش معکوس برای اعلام نتایج آزمون فوق العاده مرکز وکلای قوه قضاییه ۱۴۰۱

بر اساس آماری که برخی حامیان قانون تسهیل و نمایندگان مجلس اعلام می‌کنند، درصورت اعمال نمره خام آمار قبولی‌های این آزمون حدود ۲۸۰۰ نفر و درصورت اعمال نمره تراز شده، آمار قبولی‌ها حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ نفر خواهد بود؛ ارقامی که مسئولان مرکز وکلای قوه قضاییه آن را صراحتاً تایید نکردند اما تکذیب موثری نیز از سوی آنها به عمل نیامد.

ادامه بلاتکلیفی داوطلبان آزمون فوق‌العاده؛ مجلس چگونگی محاسبه نصاب قبولی را بررسی می‌کند


منبع: https://www.ekhtebar.com/%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D9%85%D8%B9%DA%A9%D9%88%D8%B3-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85-%D9%86%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D8%AC-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86-%D9%81%D9%88%D9%82-2/

چالش اصلی آن بود که با توجه به ماده ۵ قانون، می‌بایست نمره خام ملاک محاسبه امتیاز ۱ درصد برتر آزمون قرار بگیرد یا نمره تراز شده.

بااینحال موضوع نحوه محاسبه حد نصاب شناور قبولی بر اساس قانون تازه‌تصویب تسهیل صدور مجوزها، چالش‌های متعددی را ایجاد کرد و اعلام نتایج آزمون را بارها به تعویق انداخت.

نهایتا علی‌رغم اینکه پیش‌تر صحبت‌های رئیس و سخنگوی مرکز وکلای قوه قضاییه بر محاسبه نتایج آزمون بر مبنای تراز حکایت داشت، روز ۲۹ مرداد حسن عبدلیان پور، رئیس این مرکز خبر داد که نتایج آزمون فوق‌العاده مرکز وکلای قوه قضاییه ۳۱ مرداد بر اساس «نمره خام» اعلام می‌شود.

گفتنی‌ست قرار است نتایج آزمون در سایت دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org منتشر شود.

بیشتر بخوانید:

تمام این حواشی و برخی بدقولی‌های سابق، برخی داوطلبان را نسبت به اعلام نتایج آزمون تستی در روز ۳۱ مرداد بدبین کرده اما به نظر می‌رسد مسئولان مرکز وکلای قوه قضاییه و اعضای هیات نظارت مرکز که همگی از مقامات عالی قوه قضاییه هستند، این بار بر اعلام نتایج در زمان مقرر تاکید دارند و داوطلبان به زودی موفق به دریافت کارنامه خود خواهند شد.

رئیس هیات نظارت مرکز وکلای قوه قضاییه: با توجه به قانون تسهیل، ملاک «نمره» برای تعیین نصاب قبولی آزمون وکالت ارجح است

از آن زمان موضع‌گیری‌های مختلفی به خصوص از سوی برخی نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون جهش و رونق تولید مطرح شده و دیروز نیز هیات مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار در مصوبه عجیبی چنین تصویب کرد که برخی آزمون‌ها از جمله سردفتری، کارشناسی رسمی دادگستری، آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه و… باید هر سه ماه یک‌بار آزمون برگزار شوند و نتایج این آزمون‌‌ها هم باید بر اساس نمره تراز اعلام شود نه نمره خام.

به گزارش اختبار، مرکز وکلای قوه قضاییه که به طور معمول آزمون‌های خود را در شهریور یا تیرماه هر سال برگزار می‌کرد، امسال در حرکت قابل تاملی تصمیم گرفت آزمونی را تحت عنوان «آزمون فوق‌العاده» در اردیبهشت‌ماه برگزار کند، آزمونی که از ابتدای اعلام خبر برگزاری آن حواشی متعددی را در پی داشت اما نهایتاً این آزمون روز ۲۳ اردیبهشت و بر اساس قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار که در آن تاریخ هنوز لازم‌الاجرا نشده بود، برگزار شد و معاون سنجش وقت مرکز، وعده داد که نتایج آزمون ظرف مدت ۱۰ روز اعلام خواهد شد.

پایگاه خبری اختبار- با رسیدن روز ۳۱ مرداد، زمان تعیین شده برای اعلام نتایج آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه، ۷۲ هزار داوطلب این آزمون منتظر دریافت نتایج خود هستند.