شرایط ثبت نام آزمون وکالت ۱۴۰۲ (کانون وکلای دادگستری)

این تسهیلات شامل مواردی مانند تعیین منشی، وقت اضافه، تعیین رابطه و چاپ درشت سؤالات می‌شود.

همانطور که گفته شد برای شرکت در آزمون وکالت، داشتن مدرک کارشناسی در رشته حقوق ضرورت دارد.

بنابراین دارندگان مدارک کارشناسی ناپیوسته حقوق با مدرک کاردانی مرتبط به شرط آن که واحدهای دروس دوره کارشناسی حقوق را گذرانده باشند مجاز به شرکت در آزمون هستند.

اما در سال ۱۴۰۲ اعلام شد که در پی  توافق کانون های وکلای دادگستری با قوه قضائیه، اجرای بند مربوط به حداقل سن داوطلبان آزمون وکالت معلق شده است.

نحوه شرکت داوطلبان معلول در آزمون وکالت

 پایگاه خبری اختبار ثبت نام در آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری ۱۴۰۲ با داشتن شرایطی از جمله ارائه مدرک تحصیلی مورد تایید، تابعیت جمهوری اسلامی ایران و … امکان پذیر است.

طبق آگهی آزمون، ثبت‌نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری ۱۴۰۲ از چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت آغاز شده است و تا جمعه ۲۲ اردیبهشت ادامه دارد؛ هزینه ثبت نام  مبلغ ۴۰۰ هزار تومان تعیین شده و تاریخ برگزاری نیز روز جمعه ۱۳ مردادماه ۱۴۰۲ است.

شرایط شرکت در آزمون وکالت و اخذ پروانه کارآموزی وکالت ۱۴۰۲

افرادی که مدرک کاردانی آنها در رشته ای غیر از حقوق بوده نمی‌توانند در آزمون وکالت شرکت کنند.

بیشتر بخوانید:

مصاحبه با رتبه برتر آزمون وکالت ۱۳۹۸ که مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه علمی کاربردی اخذ کرده است

شرایط سنی آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری ۱۴۰۲

به طور مثال اگر شخصی در رشته زبان انگلیسی مدرک کارشناسی اخذ کرده و سپس مدرک کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل را دریافت کرده نمی‌تواند در آزمون وکالت شرکت کند.

امکان شرکت فارغ‌التحصیلان دانشگاه علمی کاربردی در آزمون وکالت

همچنین بر اساس بند ۳ ماده ۴۴ آیین‌نامه اجرایی لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری، «تاریخ پایان خدمت یا معافیت باید قبل از تاریخ ثبت‌نام آزمون ورودی باشد»


منبع: https://www.ekhtebar.ir/%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86-%D9%88%DA%A9%D8%A7%D9%84%D8%AA-%DB%B1%DB%B4%DB%B0%DB%B2-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86-%D9%88%DA%A9/

توجه داشته باشید که طبق قانون اخذ پروانه وکالت مصوب سال ۱۳۷۶ هیچ گونه سهمیه فوق‌العاده‌ای برای پذیرش این متقاضیان در آزمون وکالت در نظر گرفته نشده است و با اعلام معلولیت از نظر پذیرش در آزمون هیچ اولویتی برای فرد ارائه کننده ایجاد نخواهد شد.

اجرای این محدودیت بر اساس تبصره ماده ۳۸ آیین نامه لایحه استقلال کانون وکلا مصوب تیر ۱۴۰۰ رئیس قوه قضاییه بود که مقرر می‌کرد: «داوطلب کارآموزی در موقع ثبت‌نام در آزمون باید بیست و چهار سال کامل شمسی داشته باشد.»

دارندگان معافیتهای تحصیلی مربوط به دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و حوزه‌‌های علمیه و به طور کلی افراد فاقد گواهی پایان خدمت یا معافیت دائم، تحت هیچ شرایطی حق شرکت در آزمون را نخواهند داشت.

درباره حداقل سن داوطلبان در آزمون وکالت سال ۱۴۰۱ (پذیرش سال ۱۴۰۰) برای اولین بار شرط سنی ۲۴ سال تمام اجرایی شد، شرطی که باعث شد گروه زیادی از متقاضیان از شرکت در این آزمون بازبمانند.

داوطلب معلول در زمان ثبت‌نام در این آزمون باید نوع معلولیت خود را اعلام کنند. سپس براساس شدت معلولیتی که سازمان بهزیستی تائید خواهد کرد، خدمات و تسهیلات لازم به متقاضیان ارائه خواهد شد.

کسی که مدرک کارشناسی در این رشته‌ها را ندارد اما در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری این رشته‌ها تحصیل کرده، امکان شرکت در آزمون را ندارد.

ماده ۲ این قانون شرایطی را برای افرادی که می‌خواهند پروانه وکالت را اخذ کنند تعیین کرده است. شرایطی مانند: تابعیت جمهوری اسلامی ایران؛ اعتقاد و التزام عملی به احکام و مبانی دین مقدس اسلام؛ اعتقاد و تعهد به نظام جمهوری اسلامی ایران، ولایت فقیه، قانون اساسی؛ نداشتن پیشینه محکومیت موثر کیفری؛ نداشتن سابقه عضویت و فعالیت در گروه‌های الحادی و فرق ضاله و معاند با اسلام و گروه هایی که مرامنامه آنها مبتنی بر نفی ادیان الهی می‌باشد؛ عدم وابستگی به رژیم منحوس پهلوی و تحکیم پایه های رژیم طاغوت؛ عدم عضویت و هواداری از گروهک های غیر قانونی و معاند با جمهوری اسلامی ایران؛ عدم اعتیاد به مواد مخدر و استعمال مشروبات الکلی؛ دارا بودن دانشنامه لیسانس یا بالاتر حقوق (از دانشکده های حقوق داخل یا خارج کشور که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد) یا دانشنامه لیسانس فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح.

مدرک تحصیلی لازم برای شرکت در آزمون وکالت

یکی از مدارک لازم برای ثبت‌نام در آزمون وکالت ۱۴۰۲، اسکن تصویر کارت یا گواهی پایان خدمت یا معافیت دائم برای داوطلبان مرد است.

به گزارش اختبار، داوطلبانی که علاقه‌مند هستند در آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری ۱۴۰۲ شرکت کنند، پیش از ثبت نام می بایست قوانین و شرایط را مطالعه کرده و در صورت دارا بودن شرایط نسبت به تکمیل فرم ثبت نام اقدام نمایند.

پروانه کارآموزی وکالت دادگستری در حوزه قضایی استان تهران فقط به کسانی داده می‌شود که هنگام ثبت نام سن آنها از ۴۰ سال تمام بیشتر نباشد و برای سایر حوزه‌های قضائی پروانه کارآموزی به کسانی داده می‌شود که هنگام ثبت‌نام سن آنها از ۵۰ سال تمام بیشتر نباشد.

همانطور که گفته شد، برای شرکت در آزمون وکالت کانون‌های وکلای دادگستری افراد می‌بایست دارای مدرک کارشناسی حقوق یا کارشناسی فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح باشند.

به این ترتیب این دسته از داوطلبان هم باید مانند سایر رقبای خود، حد نصاب علمی لازم برای قبولی را کسب کنند.

آیا کارت پایان خدمت برای شرکت در آزمون وکالت ضروری است؟

یکی از قوانین مهم درباره شغل وکالت، قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری مصوب سال ۱۳۷۶ است.