سیامک یاری رتبه ۲ کانون وکلای مرکز در آزمون وکالت ۱۴۰۱

پیش‌تر با سیامک یاری درباره کسب آمادگی برای آزمون‌های قضاوت، مرکز وکلای قوه قضاییه و کارشناسی ارشد گفت‌وگویی داشتیم که برای خواندن متن کامل آن می‌توانید اینجا کلیک کنید.

منبع مورد استفاده بنده: کتاب آقای بیات به همراه تست آقای شهبازی

در پایان از از خانواده عزیزم تشکر می‌کنم که در یک سال گذشته کاملاً حامی و همراه من بودند.

کارنامه سیامک یاری
کارنامه سیامک یاری


منبع: https://www.ekhtebar.com/%DA%AF%D9%81%D8%AA-%D9%88-%DA%AF%D9%88-%D8%A8%D8%A7-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D9%85%DA%A9-%DB%8C%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D9%87-%DB%B2-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86-%D9%88%DA%A9%D9%84%D8%A7/

منبع مورد استفاده بنده: کتاب دو جلدی سمیرا محمدی به همراه  تست سمیرا محمدی و آقای شب‌خیز.

برای این درس اگر دنبال کتاب هستید کتاب دکتر سینجلی را پیشنهاد می‌کنم اما اگر کمی عربی بلد هستید صرفا متن و ترجمه آن را بخوانید. متن عربی و ترجمه آن را می‌توانید از سایت اختبار دانلود کنید.

منبع تست: کتاب آقای فرحناکیان،کتاب آقای عمروانی و کتاب آقای دلشاد

درس حقوق ثبت:

برای این درس در آزمون مرکز وکلا جزوه موسسه دادآفرین را توصیه می‌کنم.

از میان منابع معرفی شده هر کدام را انتخاب کنید فرقی نمی‌کند و آزمون را پوشش می‌دهد چرا که اکثر مطالب مشترک هستند و فقط زبان بیان آن توسط هر مولف فرق می‌کند. پس بررسی کنید و ببینید با کدام منبع راحت‌تر هستید همان را انتخاب کنید.

روش شناخت یک منبع مطالعاتی مفید

اینکه روزانه چند ساعت درس بخوانید بستگی به این دارد که تا تاریخ آزمون چقدر فرصت دارید ولی به طور میانگین ۷ ساعت مطالعه مناسب به نظر می‌رسد.

پایگاه خبری اختبار- سیامک یاری، متولد سال ۱۳۷۳ و فارغ‌التحصیل دانشگاه پیام نور است که در یک سال گذشته موفق به کسب رتبه برتر آزمون‌های مهم حقوق شده است: رتبه ۱ مرحله تستی آزمون قضاوت ۱۴۰۰، رتبه ۲ آزمون وکالت ۱۴۰۱ کانون وکلای مرکز، رتبه ۲ آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه ۱۴۰۰ در استان تهران و رتبه ۵ آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۱ در گرایش حقوق خصوصی.

منبع تست‌زنی: کتاب دکتر قربانی و کتاب دکتر فرحناکیان.

برای این درس هم منابع زیادی وجود دارد مانند کتاب آقای ساوالانی، کتاب آقای غفوری، کتاب آقای کامفر، کتاب خانم عظیم‌زاده. برای تست این درس هم می‌توان از کتاب‌های همین اساتید استفاده کرد.

به طور کلی پیشنهاد می‌کنم بعد از مطالعه منبع حتما تست‌زنی انجام بدهید اگر از تست‌های  مطرح شده در مبحث موردنظر حدود ۸۰ درصد تست‌ها در کتاب مطالعاتی شما توضیح داده شده بود یعنی منبع شما خوب است.

اهمیت تست‌زنی

منبع مورد استفاده بنده: کتاب مختصر تجارت اثر دکتر توکلی به همراه تست دکتر فرحناکیان و همین‌طور دکتر قربانی.

به بهانه کسب رتبه برتر آزمون وکالت کانون‌های وکلای دادگستری نیز یک بار دیگر از او خواستیم با توجه به تجربه شخصی‌اش و به شکل تفصیلی به بعضی از شایع‌ترین سوالات داوطلبان آزمون‌ها پاسخ بدهد که متن کامل آن در ادامه می‌آید.

منابع پیشنهادی شما برای این آزمون‌ها چیست؟

برای آزمون کانون وکلا خواندن متن قانون اساسی کفایت می‌کند. اما در آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه باید نظرات تفسیری نیز خوانده شود

منبع مورد استفاده بنده: کتاب و تست آقای غفوری.

برای این درس دو منبع خوب و آزمونی وجود دارد؛ کتاب دو جلدی سمیرا محمدی و کتاب دکتر شب‌خیز. برای تست هم می‌توان از کتاب همین اساتید استفاده کرد.

تست‌زنی بسیار مهم است و دو مزیت بسیار عمده دارد؛ اول این که با تست‌زنی می‌توانید سبک سوالات را متوجه شوید و بر اساس آن روش مطالعه‌تان را تنظیم کنید و دوم اینکه با این شیوه می‌توانید ایرادات خود را پیدا کنید و آنها را قبل جلسه آزمون برطرف کنید.

 بهترین زمان تست‌زنی

برنامه هر شخص مختص خود اوست ولی اصل مهم در برنامه ریزی آزمون حقوقی این هست که تست‌زنی و مرور نباید فراموش شود هر مطلبی که  مطالعه کردید نهایتا بعد از۱۴ روز برگردید و آن را مرور کنید

روزانه چند درس را مطالعه کنیم؟

البته اگر منبع مورد استفاده شما در میان منابعی که من معرفی کرده‌ام وجود ندارد دلیل بر ضعیف بودن آن منبع نیست.

درس حقوق مدنی:

توجه داشته باشید که منابع آزمون دو گونه هستند؛ تحلیلی مثل درس حقوق مدنی و حفظی مثل آیین دادرسی کیفری. خواندن هر کدام از این دو دسته شیوه متفاوتی دارد و ممکن است هر کدام شرایط و زمان خاصی را نیاز داشته باشد مثلا صبح زود آمادگی‌ ذهنی‌تان برای حفظ کردن مطالب بیشتر باشد یا بلعکس.

درس حقوق تجارت:

شخصا در هیچ موسسه ای برای آموزش شرکت نکردم و صرفا در چند آزمون جامع شرکت کردم. توصیه به سایر دوستان هم این است که خودتان منابع را مطالعه کنید. شرکت در دوره اموزشی موسسات برای افرادی مناسب است که خودشان نمی‌توانند با مطالعه مطلب را یاد بگیرند و این‌طور نیست که همه به چنین دوره‌هایی نیاز داشته باشند.

آزمون آزمایشی؛ بله یا خیر؟

برای این درس ۴ منبع خوب برای مطالعه و همینطور ۳ منبع خوب برای تست‌زنی وجود دارد

بستگی به سلیقه داوطلب دارد من توصیه می‌کنم حداقل دو درس را مطالعه کنید. بنده شخصا دو یا سه درس را مطالعه می‌کردم.

استفاده از خدمات موسسات آموزشی لازم است؟

منبع مطالعه: کتاب دوجلدی آقای توکلی، کتاب ۳ جلدی دکتر شمس، کتاب آقای دلشاد و کتاب آقای فلاح

برای ایین درس منابع زیادی وجود دارد که همه آنها جوابگوی آزمون ها هستند. بنده صرفاً به کتاب آقای ساولانی، کتاب دکتر خالقی و کتاب آقای غفوری اشاره می‌کنم. برای تست این درس می‌توان از کتاب آقای غفوری یا کتاب خانم عظیم زاده استفاده کرد.

منبع مطالعاتی: کتاب‌های دکتر اسکینی، مختصر تجارت اثر دکتر توکلی، دو جلدی دکتر توکلی، کتاب دو جلدی رشیدی نسب و کتاب آقای معتمدی.

درس حقوق اساسی:

برای این درس سه منبع خوب برای مطالعه و سه منبع خوب برای تست‌زنی وجود دارد

درس اصول فقه:

برای این درس ۵ منبع خوب مطالعاتی و دو منبع خوب برای تست‌زنی وجود دارد.

منیع مورد استفاده بنده: کتاب و تست آقای غفوری.

به نظر من شرکت در حداقل یک آزمون جامع می‌تواند بسیار مفید باشد.

مدیریت زمان در جلسه آزمون

حتما با خود زمان‌سج داشته باشید و برای هیچ درسی بیش از ۲۰ دقیقه زمان نگذارید؛ اگر سوال را بلد هستید جواب دهید اگر بلد نیستید خیلی وقت صرف  نکنید و از آن بگذرید. بعد از پاسخ دادن به همه سوالاتی که بلد هستید اگر زمان داشتید برگردید و به سوالات دیگر فکر کنید

میزان و زمان مطالعه روزانه

درس متون فقه:

درس آیین دادرسی مدنی:

منبع مطالعه: شرح جامع قانون مدنی اثر آقای دکتر فرهاد بیات، آموزش جامع حقوق مدنی اثر دکتر توکلی، قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی اثر مرحوم کاتوزیان.

درس ایین دادرسی کیفری:

همان روزی که مطلب را مطالعه می‌کنید یا  فردای آن باید تست‌زنی را هم انجام دهید. شخصا توصیه می‌کنم همان روز که مطالعه کردید تست آن مبحث را هم کار کنید.

یک نکته مهم در برنامه‌ریزی

درس حقوق جزا:

این موضوع هم که در چه ساعتی مطالعه کنید امری کاملا شخصی و منحصر به شماست؛ هر زمان از شبانه‌روز که ذهنتان در بهترین و پر بازده‌ترین حالت قرار ‌می‌گیرد در همان ساعات مطالعه کنید.

کتاب تست: کتاب آقای قربانی، کتاب آقای شهبازی، کتاب آقای جرعه‌نوش

منبع مورد استفاده بنده: کتاب دوجلدی دکتر توکلی به همراه تست دکتر فرحناکیان.