سومین جلسه رسیدگی به اتهامات ضاربین شهید روح‌الله عجمیان برگزار شد

متهم رضا آریا گفت: سنگی دست من نبود.

قاضی آصف الحسینی گفت: محل کار و زندگی شما به کمالشهر ارتباطی ندارد، در کمالشهر چه‌کاری انجام می‌دادی؟

وی افزود: من سال ۱۳۹۹ به اتفاق خانواده از اهواز به کرج آمدیم و زندگی کردیم، من تا حالا به بهشت سکینه (س) نرفتم، من کاری در این محل نکردم و فقط از محل رد شدم. از شما می خواهم که من را عفو کنید.

متهم حسین محمدی گفت: با برادر و پسرعمویم بابت حضور در بهشت سکینه (س) و فاتحه خوانی برای خانم نجفی حضور پیدا کردیم. زمانی که به بهشت سکینه (س) رفتیم درب ورودی آن بسته بود.

قاضی آصف الحسینی گفت: راستش را بگویید

متهم محمد امین اخلاقی گفت: ترافیک سنگینی در اتوبان پشت بهشت سکینه (س) شکل گرفته بود.

وکیل مدافع متهم بهزاد علی کناری گفت: اعتقاد بنده این است براساس ماده ۲۸۶ افساد فی الارض برای موکل بنده وجود ندارد، تقاضا دارم تا با رأفت اسلامی با وی برخورد شود.

قاضی آصف الحسینی گفت: شما به شهید ضربه چاقویی زدی؟

در ادامه جلسه دادگاه به دستور قاضی آصف‌الحسینی، وکیل مدافع متهم رضا آریا با حضور در جایگاه گفت: موکل بنده به قصد قبلی در محل حضور نداشت، همانطور که در فیلم‌ها مشاهده شد، دیدیم که موکل من وارد محیط شد و با شرایط موجود کنجکاو می شود که چه اتفاقی رخ داده است.

متهم بهزاد علی کناری گفت: من در کردان و در شرکتی که مربوط به لولای درب است کار می‌کنم.

در ادامه جلسه متهم بهزاد علی کناری فرزند عبدالرضا با دستور قاضی جلسه برای دفاع از خود در جایگاه حضور یافت.

متهم جواد زرگران گفت: پدر من به تازگی فوت کرده است، وارد بهشت سکینه (س) که شدم ماموران یگان ویژه را دیدم. نیم ساعتی بر سر مزار پدرم نشستم زمانی که برگشتم دیدم عده ای از اتوبان جمع شدند و دست می‌زنند و بر زمین پا می‌کوبند و «حدیث، حدیث» می‌گویند.

 براساس کیفرخواست صادره، متهم محمدامین اخلاقی فرزند عبدالله به افساد فی‌الارض از طریق ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور و اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی متهم است.

وی گفت: در فیلم مربوط به موکل بنده، موضوعی که که نشان داده شود در دست وی آلات و ادوات ممنوعه باشد، مشاهده نشده است.

وکیل مدافع متهم رضا آریا گفت: از شما خواهش می‌کنم حداقل مجازات را برای موکلم تعیین کنید.

قاضی آصف الحسینی گفت: خواستی ببینی شهید را کشته‌ای یا خیر؟

در این ماده قانونی آمده است: «هرکس به طور گسترده، مرتکب جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد، جرائم علیه امنیت داخلی یا خارجی کشور، نشر اکاذیب، اخلال در نظام اقتصادی کشور، احراق و تخریب، پخش مواد سمی و میکروبی و خطرناک یا دایر کردن مراکز فساد و فحشا یا معاونت در آنها گردد به گونه ای که موجب اخلال شدید در نظم عمومی کشور، ناامنی یا ورود خسارت عمده به تمامیت جسمانی افراد یا اموال عمومی و خصوصی، یا سبب اشاعه فساد یا فحشا در حد وسیع گردد مفسد فی الارض محسوب و به اعدام محکوم می‌گردد»

متهم جواد زرگران گفت: در اتوبان یک جوان در کیفش سنگ داشت که زیپ کیفش را باز کرد و سنگ‌ها را بر زمین ریخت و به افراد حاضر در صحنه گفت بیایید سنگ، که من یکی از سنگ‌ها را برداشتم و در آخر هم آن را در کنار اتوبان انداختم.

قاضی آصف الحسینی گفت: زنجیره انسانی برای بستن اتوبان را چگونه تشکیل دادید؟

نمی دانم چرا در دستانم سنگ جمع کردم !

ایسنا/البرز صبح امروز « ۱۲ آذر» جلسه سوم رسیدگی به پرونده‌ عاملان شهادت بسیجی شهید سید روح الله عجمیان در کرج، به ریاست حجت الاسلام و المسلمین سید موسی آصف الحسینی رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب استان البرز برگزار شد.

وکیل مدافع متهم جواد زرگران گفت: از محضر دادگاه تقاضا دارم تا عفو و بخشودگی نسبت به وی صورت بگیرد.

قضای در پایان گفت: در صورت صدور احکام متهمان، احکام صادره را به اطلاع عموم مردم خواهیم رساند.

نماینده دادستان گفت: متهم رضا آریا فرزند یحیی به اتهام افساد فی‌الارض از طریق ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور، حمله به ماموران انتظامی و بسیج، و اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور بازداشت شده است.

قاضی آصف الحسینی گفت: چرا شلوار شهید را گرفتی و وی را روی زمین کشیدی؟

متهم حسین محمدی گفت: من اتوبان را نبستم. زمانی که می‌خواستیم از محل دور شویم به برادر نامزدم زنگ زدم تا ما را با خود ببرد. حتی ماشین پدرم را که با آن به محل رفته بودیم را همان جا گذاشتیم.

وی افزود: کنار اتوبان ایستاده بودم، به دوستانم زنگ زدم که جواب من را ندادند.  افراد حاضر در صحنه شعار دادند.

متهم حسین محمدی گفت: نه اصلا، فقط خواستم ببینم که زنده است یا خیر.

وی افزود: یک خانم شعاری داد، یک کامیونی رد شد بوق زد و چند نفر شروع به دست زدن کردند. از محل فاصله گرفتیم، دیدیم که افرادی به ماموران سنگ می‌زدند. من هم چند عدد سنگ پرتاب کردم.

متهم رضا آریا گفت: من توبه کردم، از خدا می‌خواهم گناهانم را ببخشد،از شما می‌خواهم من را ببخشید. از درگاه خداوند استغفار و توبه کردم. من با قصد و نیت قبلی به بدن شهید ضربه نزدم.

متهم ادامه داد: دیدم با سنگ شهید را می زنند و سرم را چرخاندم‌ تا صحنه را نبینم. یک آن شنیدم که یک نفر گفت زدمش، کشتمش. دیدم که یک نفر بدن شهید را بر روی زمین می‌کشد، در آنجا نماندم و رفتم به سمت خانه.

متهم جواد زرگران گفت: تقاضای رأفت و عفو دارم.

متهم بهزاد ادامه داد: نمی‌دانم برای چه دلیلی این همه سنگ را در دستم جمع کردم.

متهم جواد زرگران گفت: در آن زمان به سمت ماشینم آمدم و سوار شدم و به سمت خانه حرکت کردم و به کمال آباد رفتم.

متهم محمد امین اخلاقی گفت: من لگدی نزدم.

قاضی آصف الحسینی از متهم رضا آریا خواست تا با حضور در جایگاه از اتهامات وارده نسبت به خود دفاع کند.

جو زده شدم و فقط شعار دادم

وی افزود: نه من ضربه چاقویی به بدن شهید نزدم. دیدم یک نفر به بدن شهید که روی کاپوت خودروی سواری ساینا بود، ضربات چاقو را وارد کرد.

متهم بهزاد علی کناری گفت: من فقط کتک خوردن افراد را در فضای مجازی منتشر کردم.

در ادامه وکیل مدافع متهم حسین محمدی با حضور در جایگاه از موکل خود دفاع و از ریاست جلسه دادگاه تقاضای عفو و بخشودگی وی را طلب کرد.

نماینده دادستان گفت: متهم حسین محمدی فرزند مهدی به اتهام افساد فی الارض از طریق ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت ملی بازداشت شده است.

وی افزود: بعد از وقایع به داخل خودروی خودم رفتم، نیم ساعتی در ماشین خودم نشستم، به قصد خروج از بهشت سکینه (س) به سمت اتوبان رفتم و دیدم که عده‌ای تجمع کردند و اتوبان بسته است.

قاضی آصف الحسینی پرسید: شما هم به بدن شهید لگد زدی؟

متهم محمد امین اخلاقی گفت: بدنش خونی بود، ترسیدم جلوتر من را بگیرند و بپرسند خون چه کسی است.

قاضی گفت: شما از دیوار وسط اتوبان به این سمت اتوبان پریدی و بدن نیمه عریان شهید را بر زمین کشیدی، علت این کارهایت چیست؟

متهم جواد زرگران گفت: بخشی از اتهامات وارده نسبت به خود را قبول ندارم، من در محل حضور داشتم اما علیه شهید عجمیان اقدامی انجام ندادم.

وی افزود: موکل بنده اعلام کرده که استوری‌هایش را بررسی کنید، یک مورد استوری علیه کشور با مضمون فراخوان منتشر نکرده است، قطعا تفکرش خلاف قانون بوده و فعالیت تبلیغی کرده اما با هیچ فردی تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی نکرده است.

سپس متهم جواد زرگران با حضور در جایگاه ضمن تفهیم مجدد اتهاماتش در آخرین دفاعیات خود گفت:  اتهام افساد فی الارض را قبول ندارم.

وی افزود: موکل بنده یک بار ایستاد و سنگی جمع کرده است، سپس دوست وی که همکارش در شرکت بوده به وی تلفنی اعلام کرده که راهی برای خروج از این ترافیک پیدا کرده است.

متهم حسین محمدی گفت:  من هیچ فیلم و عکسی از آن مکان نگرفتم و هیچ استوری در این رابطه منتشر نکردم. بدون هیچ قصد و نیتی در محل حاضر شدم.

در ادامه جلسه وکیل مدافع متهم بهزاد علی کناری با حضور در جایگاه به دفاع از موکل خود پرداخت.

وی افزود: موکل بنده هیچ گونه سنگ و یا شی دیگری را به بدن شهید پرتاب نکرده است.

قاضی آصف الحسینی گفت: در دستانت سنگ هم داشتی؟

شهید سید روح‌الله عجمیان، متولد ۲۰ بهمن سال ۱۳۷۳ از بسیجیان حوزه ۴۱۷ کمالشهر کرج بود که روز پنجشنبه ۱۲ آبان ماه در جریان اغتشاشات و ناامنی‌های آزاد راه کرج – قزوین در محدوده بهشت سکینه (س) کرج با ضربات چاقو برخی اغتشاشگران به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

وی افزود: دیدم که شهید در حال دویدن است و یک نفر به وی زیر پا زد و همان لحظه به زمین خورد.

متهم محمد امین اخلاقی در دفاعیات خود گفت: اتهامات وارده نسبت به خود را قبول ندارم. من فقط در روز ۱۲ آبان شعار دادم.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401091207712/%D8%B3%D9%88%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87-%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%AA%D9%87%D8%A7%D9%85%D8%A7%D8%AA-%D8%B6%D8%A7%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D9%87%DB%8C%D8%AF-%D8%B1%D9%88%D8%AD-%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87-%D8%B9%D8%AC%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1

وکیل مدافع متهم بهزاد علی کناری ادامه داد: اعتقاد بنده این نیست که افساد فی الارض معنای پیچیده‌ای داشته باشد، اما باید یکی از مصادیق جرم علیه متهم محرز شود.

وی افزود: از پروردگار و شما طلب عفو دارم.

قاضی آصف الحسینی گفت: سنگ را به چه کسی زدی؟

متهم محمد امین اخلاقی گفت: من اتوبان را نبستم، اغتشاش نکردم، در آن محل همه جور آدمی بودند. من کاری نکردم.

وی افزود: دیدم یک فردی بر روی زمین افتاده است، با پای خودم ضربه‌ای به کف کفش شهید زدم که ببینم زنده است یا نه !

در ادامه جلسه دادگاه متهم جواد زرگران فرزند محمد رضا در جایگاه حاضر شد.

در پایان قاضی آصف الحسینی با اعلام ختم این جلسه از دادگاه، گفت: هیئت قضایی بعد از ظهر امروز تشکیل جلسه خواهد داد و در صورت ختم جلسات این دادگاه، نتیجه آن را اعلام خواهد کرد.

متهم رضا آریا گفت: به کسی نزدم.

در ادامه متهم محمد امین اخلاقی با حضور در جایگاه نسبت به بیان آخرین دفاعیات خود اقدام کرد.

در ابتدای جلسه سوم، قاضی آصف الحسینی با اعلام علنی بودن جلسه از نماینده دادستان خواست تا با حضور در جایگاه کیفرخواست متهم رضا آریا فرزند یحیی را قرائت کند.

قاضی از متهم پرسید: آن سنگ ها در دستان شما چه می‌کرد؟

در ادامه متهم رضا آریا با حضور در جایگاه آخرین دفاعیات خود را به ریاست دادگاه ارائه کرد.

قاضی‌ آصف‌الحسینی گفت: کجا دستگیر شدی؟

وی افزود: تقاضا دارم تا به ماده ۲۸۶ که عبارات و آیات قرآنی نیز دارد، دقت کنید.

متهم محمد امین اخلاقی گفت: من از روی دلسوزی برای اینکه بدن شهید وسط اتوبان نباشد و یک زمانی ماشین از روی آن عبور نکند، اقدام به کشیدن بدن وی کردم.

وی افزود: در اتوبان و زمانی که داخل خودرو بودم دیدیم یک نفر مانند یک سرباز در حال دویدن است. از ماشین پیاده شدم و دویدم به افرادی که شهید را دنبال می‌کردند، گفتم بابا سربازه نزنیدش.

در ادامه وکیل مدافع متهم جواد زرگران با حضور در جایگاه از وی دفاع کرد.

متهم جواد زرگران ادامه داد: از ماشین پیاده شدم و خودم را به آن سمت اتوبان رساندم، با حضور در محل جو زده شده بودم و کمی شعار دادم.

متهم رضا آریا گفت: محل زندگی خواهرم در کمالشهر است.

در ادامه این جلسه دادگاه،  متهم حسین محمدی توسط ریاست جلسه دادگاه برای بیان دفاعیات خود به جایگاه فراخوانده شد.

قاضی آصف الحسینی گفت: در فضای مجازی مطالبی منتشر و کسی را برای حضور در اغتشاشات ترغیب کردید. جزییات این مطالبی که در فضای مجازی منتشر کردید را بیان کنید.

وی افزود: در حال رفتن به سمت پایین اتوبان بودم که دیدم داد می‌زنند بسیجی، بسیجی؛ دیدم که شهید داشت می‌دوید که به لابلای ماشین‌ها رفت و یک نفر به وی لگدی زد و سرعت شهید کم‌ شد و به زمین افتاد که در ادامه دیدم چند نفر وی را کتک می‌زنند.

متهم در پاسخ به سوال قاضی آصف الحسینی مبنی براینکه پس به چه علتی به شهید ضربه زدی؟ سکوت کرد.

وی افزود: داشتم به صحنه نگاه می‌کردم که یک نفر از پشت دستم را گرفت و گفت یک کاری کن، من هم دوتا لگد به بدن شهید به قسمت بازو و کتفش وارد کردم و آمدم کنار.

در ادامه متهم بهزاد علی کناری با حضور مجدد در جایگاه به عنوان آخرین دفاع مطالب خود را بیان کرد.

به شهید عجمیان ضربه زدم که ببینم زنده است یا نه !

متهم رضا آریا گفت: در محل کارم دستگیر شدم.

به گفته نماینده دادستان، جواد زرگران فرزند محمد رضا به افساد فی الارض از طریق ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی متهم است.

در ادامه جلسه دادگاه، قاضی آصف‌الحسینی از متهم محمد امین اخلاقی خواست تا در جایگاه حاضر شود.

به گزارش ایسنا به نقل از میزان، سپس متهم رضا آریا با حضور در جایگاه گفت: شب قبل حادثه من شب کار بودم، ساعت ۱۲ روز بعد به همراه دوستانم آمدیم تا به سمت خانه برویم، ترافیک بود، خواستیم از ترافیک خارج شویم، ورودی کمالشهر به شدت شلوغ بود و یک خودروی سواری ساینا توجه من را به خود جلب کرد.

سپس قاضی آصف الحسینی مجددا ضمن تفهیم اتهامات متهم حسین محمدی از وی خواست تا آخرین دفاعیات خود را بیان کند.

متهم رضا آریا گفت: شاید آن لحظه که از اتوبان آمدم یک سنگ برداشتم.

متهم حسین محمدی گفت: یک لحظه باتومی که بر زمین بود را برداشتم و سپس آن را بر زمین انداختم.

نماینده دادستان ضمن قرائت کیفرخواست متهم بهزاد علی کناری گفت: متهم بهزاد علی کناری فرزند عبدالرضا به اتهام افساد فی الارض از طریق ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور و اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، بازداشت شد.

قاضی آصف الحسینی گفت: چند تا سنگ زدی؟

هنگام صحبت کردن متهم بهزاد علی کناری در دادگاه، تصویری از وی منتشر شد که در دست راستش سنگ بود و با دست چپ خود مشغول صحبت کردن با تلفن همراه بود.

بدن شهید را روی آسفالت خیابان کشیدم که وسط اتوبان نباشد !

سپس وکیل مدافع متهم محمد امین اخلاقی با حضور در جایگاه به دفاع از موکل خود پرداخت.

وی افزود: روز وقوع حادثه تصمیم گرفتم که از خانه خارج شوم. روز ۱۲ آبان به همراه دو نفر از دوستانم از خانه شدیم و به بهشت سکینه (س) رفتیم.