سند حدنگاری بیش از ۱۳ درصد از اراضی کشاورزی کشور صادر شد

کشاورز، معاون اسناد سازمان ثبت نیز در ادامه این جلسه بیان کرد: بیش از ۴۲ هزار شرکت و بیش از ۵ هزار موسسه ثبت شده است.

معاون سازمان ثبت گفت: تعداد ماهانه تراکنش ها بطور متوسط ١٨ میلیون مورد است که آمار قابل توجهی است و نقش بسزای در تسهسل امور مردم داشته است.

ستار هاشمی، معاون فناوری اطلاعات و خدمات الکترونیکی ثبتی نیز در ادامه این جلسه بیان کرد: ١٣ هزار دفتر اسناد رسمی قریب به ۵٠٠ واحد ثبتی و ٣ هزار ‌ ٢٠٠ نقشه بردار راه اندازی شده است.

فلاح تاکید کرد: در دیماه سال قبل بحث اراضی کشاورزی را پیگیری می‌کردیم ‌و قرارگاه صدور اسناد زمین‌های کشاورزی راه اندازی شد و جلسات متعددی با کمیسیون اصل ٩٠ و وزارت جهاد داشتیم. هر هفته سه شنبه جلسات این قرازگاه ملی در سازمان تشکیل می شود و در این جلسات تصمیمات خوبی برای رفع مشکلات گرفته می شود.

وی افزود: بنا داریم در تعامل با مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه این سامانه را به سامانه ثنا وصل کنیم، تا افرادی که به قوه قضاییه مراجعه می کنند و یکبار از طریق ثنا ثبت نام می‌کنند بتوانند خدمات را از سامانه‌های ثبتی دریافت کنند.

وی با تاکید بر ضرورت طبقه بندی اطلاعات افزود: هرچقدر بیشتر بتوانیم شفاف سازی کنیم، مردم که مهمترین پشتوانه نظام هستند امیدوارتر می شوند.

حجت الاسلام والمسلمین نصرالله پژمانفر در این جلسه تصریح کرد: اگر ارتباط اطلاعات در سازمان‌های مختلف صورت بگیرد، کارهای حاکمیت هم بسیار شفاف تر می شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان کرد: خوشبختانه شوراهای قضایی در کنار مدیران ثبتی قرار گرفتند و حدنگاری به عنوان یکی از برنامه های مورد توجه واقع شده است.

این نماینده مجلس خطاب به رئیس سازمان ثیت تصریح کرد: اگر بحث تکلیف قانونی که در سازمان ثبت وجود دارد ، انجام شود خیلی از کارها از جمله مالیات بر خانه های خالی و دیگر موضوعات انجام می شود و این روند به مبارزه با فساد نیز کمک می کند.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: افزایش شفافیت در اطلاعات به کاهش ورودی پرونده‌های قضایی نیز کمک می کند.

معاون فناوری سازمان ثبت گفت: سامانه ثبت من که راه اندازی شد، کمک کرد مردم در طول ٢۴ ساعت شبانه روز به خدمات ثبتی دسترسی پیدا کنند و این روند به کاهش تردد شهروندان نیز کمک بسزایی کرده است.

هاشمی تاکید کرد: یک میلیارد سند را تاکنون اسکن کرده و در حال آمایش داده‌ها هستیم، این اقدامات در طول یک سال و نیم صورت گرفته است که این اقدام در دفاتر ۴ ماهه صورت گرفت.

هاشمی بیان کرد: سازمان ثبت دارای ٣۵ سامانه نرم افزاری تخصصی و ‌ ١۵ سامانه ستادی و عمومی در سطح کشور است. یکی از سامانه ها مدیریت املاک کشثری لست که تلاش کردیم کمترین مکاتبات کاغذی داشته باشیم.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در کشور حدود ١٨ میلیون هکتار زمین کشاورزی وجود دارد که تاکنون حدود ١٣ و نیم درصد آن حدنگاری شده است.

معاون املاک و کاداستر سازمان ثبت بیان کرد: کارگروه هایی ذیل این قرارگاه‌ها شکل گرفت؛ برای حدنگاری عرصه های ملی تداخلات زیادی با اراضی موقوفه و وزارت نیرو و دفاع داشتیم و لازم بود این مباحث در کارگروه های خاصی مطرح و این مشکلات قبل از حدنگاری حل شود. این کارگروهها فعالیت خود را ادامه دادند.

وی گفت:در حال حاضر سند مالکیت ١٣٣ میلیون هکتار از اراضی ملی صادر شده که معادل ٩٧ درصد کل اراضی ملی است و بنا اذعان خود سازمان جنگل‌ها این مقدار از زمین ها حدنگاری شده است.

وی با اشاره به اینکه امسال رشد خوبی در صدور اسناد کشاورزی داشتیم، افزود:‌ جلسات خوبی با وزیر جهاد کشاورزی داشتیم و کمک های زیادی در این خصوص کرده اند، آبان ماه امسال حدود بیش از ۴۵٨ هکتار از اراضی کشاورزی سند دار شدند و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد ٣٩٢ درصدی داشته است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401090704615/%D8%B3%D9%86%D8%AF-%D8%AD%D8%AF%D9%86%DA%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%B2-%DB%B1%DB%B3-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%B6%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%B2%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D8%AF

معاون اسناد سازمان ثبت افزود: سامانه ثبت شرکتها تمام استعلامات را یک روزه انجام می دهد. در این سامانه اجازه ثبت بیش از ۱ مدیر عامل گرفته شده است.

علی فلاح، معاون املاک و کاداستر سازمان ثبت در ادامه این نشست بیان کرد: با آغاز بحث حدنگاری ٣ قرارگاه تشکیل شد، ابتدا بحث روی اهداف ملی بود و قرارگاه شهید سلیمانی برای حدنگاری اراضی ملی و دولتی راه اندازی شد، در مدت زمان کوتاهی ٨٧ میلیون هکتار از اراضی منابع طبیعی را ظرف یک سال حدنگاری کردیم.

وی افزود: در سامانه ثبت شرکت‌ها و همه اقدامات از تعیین نام و انحلال کاملا مکانیزه و الکترونیکی انجام می شود.

به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضاییه، حسن بابایی عصر امروز در جلسه مشترک با نمایندگان کمیسیون اصل ٩٠ مجلس شورای اسلامی گفت: در کشور حدود ١٨ میلیون هکتار زمین کشاورزی وجود دارد که تاکنون حدود ١٣ و نیم درصد آن حدنگاری شده است. سال قبل ٩٧ درصد از اراضی ملی حدنگاری شد.

وی گفت: ۴٢ سرویس از ٢۵ دستگاه دریافت می شود. ۵٢ سرویس به ٢٠٠ دستگاه ارایه می‌کنیم و
مهمترین سرویس‌ها تصدیق اصالت اسناد رسمی و اسناد مالکیت است؛ مکاتبات مکانیزه با دستگاه ها و سازمانهاست.

او اضافه کرد: ثبت اثر انگشت افراد و ارسال پیامک که تحت عنوان تصدیق الکترونیکی از جمله اقدامات انجام شده است، همچنین پرداخت الکترونیکی حق الثبت افراد نیز صورت گرفته است.

علی خضریان، نماینده تهران در این نشست گفت: طرح شفافیت مالی اعلام وصول شده است و بزودی کار بررسی آن در کمیسیون شروع می شود، سازمان ثبت می تواند این سند را گرفته و با لایحه ١٣ ماده ای خود مورد تطبیق و مقایسه قرار دهد و موارد مورد نیاز را برای اضافه کردن به آن پیشنهاد دهد.

کشاورز با اشاره به دستاوردهای سامانه الکترونیکی ثبت شرکت‌ها گفت: تسهیل فرآیند ثبت شرک‌های مرتبط با دانش بنسان با ایجاد کارگروههای تخصصی است که دستاوردهای مهم دیگری نیز ایجاد شده است.

وی یادآور شد: به موازات این قرارگاه های ملی، قرارگاه هایی در استانها تشکیل شد.

هاشمی گفت: تمام تلاش مان این است که در شرایطی که عادی نیست، اسیبی متوجه داده ها و اطلاعات مردم نشود.

وی گفت: دریافت عوارض برخط شهرداری تهران انجام شده است و بناست این کار در کل کشور اجرایی شود. همچنین صدور مالکیت از طریق دفاتر ازجمله زیرساخت‌هایی است که در سامانه ثبت آنی داریم.

معاون اسناد سازمان ثبت تصریح کرد: ثبت شرکتها از ابتدا تا انتها به صورت الکترونیک و بدون دخالت انسانی انجام می شود.