سفرغریب‌آبادی به ژنو برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر

دبیر ستاد حقوق بشر در افتتاحیه این نمایشگاه که سفرا و دیپلمات های مقیم ژنو، سازمان های غیر دولتی حقوق بشری و گزارشگر ویژه اقدامات قهری یکجانبه نیز حضور داشتند، طی سخنانی گفت: این نمایشگاه فرصت مناسبی برای آشنایی با آثار منفی و مخرب اقدامات قهری یکجانبه و  همچنین تسهیل گفت‌وگوهای بیشتر و به اشتراک گذاشتن تجربیات به منظور درک بهتر چالش‌های مشترک موجود در مسیر چندجانبه‌گرایی، حاکمیت قانون و البته حقوق بشر در نتیجه اقدامات قهری یکجانبه اعمال شده توسط برخی از کشورها، به ویژه ایالات متحده آمریکا، محسوب می شود.

اجلاس سالانه شورای حقوق بشر به مدت چهار هفته برگزار می‌شود و طی آن، گزارش‌های تعدادی از گزارشگران ویژه موضوعی و کشوری مورد بررسی قرار می گیرد و در برخی موضوعات نیز تصمیماتی اتخاذ خواهد شد.

در حاشیه این اجلاس نیز نمایشگاهی از آثار مخرب تحریم های یکجانبه بر بهره مندی حقوق بشر مردم ایران با حضور برخی سازمان های غیر دولتی ایرانی برگزار می شود.

به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضاییه، غریب آبادی در این سفر ضمن سخنرانی در شورای حقوق بشر، با رییس شورا، مقامات دفتر کمیسر عالی حقوق بشر، برخی گزارشگران ویژه موضوعی و همچنین سفرای عدم تعهد و کشورهای اسلامی بطور جداگانه دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

غریب آبادی افزود: اقدامات قهری یکجانبه که برایاعمال فشار حداکثری بر مردم ایران طراحی شده است، بسیاری از ایرانیان را از حقوق اولیه و اساسی انسانی خود محروم نموده است. اقدامات قهری یکجانبه غیرقانونی و غیرانسانی، براساس معیار ملیت و با هدف تبعیض علیه شهروندان دردکشورهای هدف اعمال می شود. چنین سیاست‌های بدخواهانه‌، یکی از بارزترین مظاهر نژادپرستی فراسرزمینی است، زیرا فشارهای ناشی از اقداماتی از این دست  بر زندگی میلیون‌ها انسان تأثیر گذاشته و آنها را از حقوق مسلم خود محروم می‌کند.

وی ادامه داد: تحریم ها و سیاست های مبتنی بر تحریم، به شدت چندجانبه گرایی و حاکمیت قانون را به خطر انداخته و حقوق بشر، صلح و امنیت را تضعیف می کند. اقدامات قهرآمیز یکجانبه ظالمانه و غیرانسانی که علیه چندین ملت از جمله مردم ایران تحمیل شده است، نمونه ای کامل از نقض آشکار و فاحش حقوق بشر است.

کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در راس یک هیئت و به منظور شرکت در نشست فصلی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، وارد ژنو شد.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر ضمن قدردانی از گزارشگر ویژه بررسی آثار منفی اقدامات قهری یکجانبه برای بازدید از ایران (از ۱۸ تا ۲۸ اردیبهشت ماه) و ارائه گزارش در مورد برخی از این آثار، به اعضای شورای حقوق بشر توصیه کرد تا برای دریافت تصویری کلی از تاثیرات منفی تحریم های یکجانبه بر حقوق مردم ایران، گزارش کامل او را مطالعه نمایند.

غریب آبادی همچنین در زمینه راهکارهای مواجهه با این چالش ها اظهار داشت: چالش های چندجانبه و پیچیده‌ای که جهان امروز با آن مواجه است، راه‌حل‌های جهانی را طلب می‌کند که یکی از آنها تقویت بیشتر چندجانبه‌گرایی با موضع‌گیری در برابر یکجانبه‌گرایی است. در حالی که به آینده می نگریم و چشم اندازی جدید می سازیم، نباید شتاب اتخاذ گام های عملی را برای محاکمه مجریان اقدامات قهری یکجانبه و تضمین ارتقا و حمایت از تمامی حق های بشری از دست بدهیم. تا زمانی که بزرگترین ناقضان حقوق بشر آزاد باشند، حفظ حقوق بشر عملا غیرممکن است.

نمایشگاه ضد تحریم‌ها در مقر سازمان ملل در ژنو افتتاح شد

در این اجلاس، گزارشگر ویژه بررسی آثار منفی اقدمات قهری یکجانبه بر بهرمندی از حقوق بشر، گزارش بازدید خود از جمهوری اسلامی ایران را که از ۱۸ تا ۲۸ اردیبهشت ماه انجام شد، به شورای حقوق بشر ارائه خواهد کرد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401062116082/%D8%B3%D9%81%D8%B1%D8%BA%D8%B1%DB%8C%D8%A8-%D8%A2%D8%A8%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%DA%98%D9%86%D9%88-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D8%B4%D8%B3%D8%AA-%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D8%A8%D8%B4%D8%B1