ستاد حقوق بشر: هفت هزار نفر به جرم تامین امنیت مجروح شدند

معاندین نظام جمهوری اسلامی ایران در ۲۶ شهریور ماه ۱۴۰۱ به دنبالِ فوت خانم مهسا امینی فرصت را از هر جهت آماده دیدند تا بر اعتراضات شکل گرفته موج سواری کنند. در این میان، همراهیِ خواسته و یا ناخواسته کسانی که با سناریوی دشمن همراه شدند، باعث شد اعتراضات به سرعت رنگ باخته و در میان اغتشاشات گُم شود و هزینه سنگینی بر کشور و مردم تحمیل گردد. ملت ایران با ارجح دانستنِ منافع ملی،‌ خیلی زود صف خود را از اغتشاشگران و تجزیه طلبان جدا کردند و از این آزمون هم سربلند بیرون آمدند.

در استان مرکزی، پلیس جوان دهه هشتادی که فقط ۲۰ سال داشت، در اقدامی سبعانه و عامدانه توسط خودرو زیر گرفته می‌شود و مظلومانه به شهادت می‌رسد. در مشهد مقدس نیز عوامل آشوب که با تهدید و زور قصد تعطیلی مغازه ها را داشتند، به طور ناگهانی به مردم عادی حمله ور شده و دو دانشجوی بی‌گناه را با ضربات چاقو به شهادت می رسانند. همچنین، برخی از افراد که با دست خالی برای آرام کردن و متفرق ساختن آشوبگران به میدان آمدند، طعمه اغتشاشگران قرار گرفته و به شهادت رسیدند. برخی از جان برکفان امنیت نیز توسط اغتشاشگران به فجیع‌ترین وضع ممکن مورد ضرب و جرح و شکنجه قرار گرفته و به شهادت رسیدند.

به گزارش ایسنا، در مقدمه این گزارش آمده است:

در طرف مقابل، اغتشاشگران و تروریست‌ها با سلاح‌های جنگی به میدان آمدند و با شلیک به نیروهای امنیتی و انتظامی و حتی مردم رهگذر، تعدادی از آنان را به شهادت رساندند. در طول مدت اغتشاشات، بیش از ۸۳۱۴ قبضه سلاح کشف و ضبط گردید که از این تعداد ۶۳۱۴ قبضه سلاح جنگی بوده است. اوج قساوت و بی‌رحمی را در حادثه تروریستی حرم مطهر شاهچراغ (ع) و نیز در جریان شهادت آرمان علی وردی در شهرک اکباتان تهران و روح الله عجمیان در استان البرز شاهد بودیم.

متن کامل این گزارش اینجا قابل مشاهده است.

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران گزارشی درباره ناآرامی‌های اخیر ایران منتشر کرد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401121612120/%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D8%A8%D8%B4%D8%B1-%D9%87%D9%81%D8%AA-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%86%D9%81%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D8%AC%D8%B1%D9%85-%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%85%D9%86%DB%8C%D8%AA-%D9%85%D8%AC%D8%B1%D9%88%D8%AD-%D8%B4%D8%AF%D9%86%D8%AFقاتلان این شهدا در حالی شعار زن،‌ زندگی و آزادی سر می دادند که در شهرهای مختلف کشور به بانوان باحجاب تعرض کرده و چادر از سرشان کشیدند؛ با بستن خیابان ها و بزرگراه ها در سراسر کشور، زندگی مردم را مختل کردند و مانع آزادی عبور و مرور ایشان شدند؛ با تهدید کسبه و بازاری ها آزادی ایشان برای امرار معاش را مختل کردند و در حالی شعار آبادی سر می‌دادند که هزاران میلیارد ریال به اموال خصوصی، عمومی و دولتی خسارت وارد کرده‌اند.»

طی مدت سه ماه اغتشاشات اخیر، تعداد قابل توجهی (بیش از ۷ هزار نفر) از جوانان این سرزمین مظلومانه و صرفاً به جرم تامین امنیت، توسط اغتشاشگران مجروح شدند و تعدادی نیز به شیوه‌های بسیار وحشیانه به شهادت رسیدند. شهادت و مجروحیت نیروهای مجری قانون در حالی صورت گرفت که برابر دستورالعمل‌های صادره و مستندات موجود، آنان هیچ سلاح گرمی حتی برای دفاع از خود در برابر اغتشاشگران و تروریست‌های مسلح حمل نمی‌کردند.

«امنیت، پیشنیاز و زیرساخت لازم برای پیشرفت و توسعه هر جامعه ای در ابعاد مختلف به شمار می‌رود. استقلال و عدم وابستگی برای کشورهایی که بقای خود را در استثمارِ سایر کشورها تعریف کرده اند و مداخله در امور داخلی سایر کشورها را حق مسلم خود می پندارند، ‌همواره گران آمده است. به همین دلیل، می‌کوشند با شیوه های مختلف ایران را دچار ناامنی و بی ثباتی کنند و در این مسیر، توسل به ترور و تروریسم یکی از حربه های دشمنان علیه جمهوری اسلامی ایران است. در طول ۴ دهه گذشته، بیش از ۱۷۰۰۰ نفر در ایران قربانی ترور شده‌اند.