رفع تصرف بیش از ۳۰۰۰ هکتار اراضی ملی و منابع طبیعی در لرستان

وی گفت: نرخ رسیدگی استان در سال ۱۴۰۱ معادل ۱۰۲ درصد بوده و ابلاغ الکترونیک از ۶۲ درصد به ۹۵ درصد رسیده و دادرسی الکترونیک ۸۴ درصد و با انجام دادرسی‌های الکترونیک از اعزام ۸۴ درصد از زندانیان به محاکم قضایی جلوگیری به عمل آمده است.

محمد رزم ۲۰ فروردین در برنامه ویدئو کنفرانس که با حضور رئیس قوه قضاییه و اعضای شورای عالی قوه قضاییه برگزار شد، ضمن تبریک سال نو و تقارن آن با بهار قرآن اظهار کرد: در سال ۱۴۰۱ در مجموع ۳۷۲ هزار و ۲۷۶ فقره پرونده به دادگستری لرستان وارد، ۳۷۷ هزار و ۶۰۵ فقره مختومه شده است یعنی علاوه بر مختومه نمودن صد درصدی پرونده‌های وارده تعداد  ۵۳۲۹ فقره از موجودی ابتدای سال نیز کسر شده و این تعداد عملکرد مثبت دادگستری استان بوده است.

وی افزود: موجودی ابتدای مدیریت اینجانب ۸۲ هزار و ۵۰۵  فقره بوده و اکنون به ۳۶ هزار و ۳۶۲ فقره در پایان سال ۱۴۰۱ رسیده است و علاوه بر مختومه کردن تعداد یک میلیون و ۳۱۵ هزار  ۲۲۹ فقره از پرونده‌های ورودی طی سه سال اخیر، ۴۶ هزار و ۱۴۳ فقره معادل ۵۶ درصد از موجودی اولیه کاهش پیدا کرده است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402012009506/%D8%B1%D9%81%D8%B9-%D8%AA%D8%B5%D8%B1%D9%81-%D8%A8%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%B2-%DB%B3%DB%B0%DB%B0%DB%B0-%D9%87%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%B6%DB%8C-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D9%88-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%A8%D8%B9-%D8%B7%D8%A8%DB%8C%D8%B9%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%84%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86

رئیس کل دادگستری لرستان افزود: بر اساس آخرین گزارش ارزیابی آمار عملکرد دادگستری‌های سراسر کشور که در اسفند ماه اخیر توسط معاون راهبردی قوه قضاییه اعلام شده است، دادگستری کل استان در شش شاخص مؤثر در شناسایی وضعیت عملکرد دادگستری‌های کشور حائز رتبه دوم شد و تنها دو امتیاز با دادگستری کل استان فارس که حائز رتبه اول شده است فاصله دارد، ضمن اینکه این دادگستری در تیرماه ۱۴۰۰ لغایت تیرماه ۱۴۰۱ حائز رتبه سوم کشور شده است.

رزم تصریح کرد: ذکر این نکته لازم است که از مانده موجودی امروز دادگستری لرستان که ۳۶ هزار و ۳۶۲ فقره بوده ۱۲ هزار و ۹۷۵ فقره معادل ۳۶ درصد، پرونده‌های اجرای احکام حقوقی و کیفری است و قبلاً رأی نهایی آن‌ها صادر شده و ۲۳ هزار و ۳۸۷ فقره معادل ۶۴ درصد این پرونده‌ها مربوط به موجودی محاکم قضایی در ۲۵۱ شعبه بوده که بایستی تعیین تکلیف شود و موجودی هر شعبه در ۲۳ حوزه قضایی ما به طور میانگین ۹۳ فقره پرونده است.

رزم تصریح کرد: در این مدت با متعرضین به اراضی ملی برخورد قاطع به عمل آمده و در سال گذشته نیز ۳۵۳۵ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی در سطح لرستان رفع تصرف شده است.

رئیس‌کل دادگستری لرستان تصریح کرد: در راستای حمایت و تأمین امنیت سرمایه‌گذاری و کمک به تولید و نیز کمک به تحقق شعار سال مقام معظم رهبری در سه سال اخیر در مجموع از ۱۸۷ کارخانه و واحد تولیدی توسط مدیران و مسئولین دادگستری استان بازدید شده و از ۴۷ مورد واحدهای تولیدی نیز در سال ۱۴۰۱ بازدید صورت گرفته و چندین واحد تولیدی از جمله عظیم خودرو، صدر فولاد و سامان کاشی که موضوع عظیم خودرو مرتب مورد مکاتبه و تأکید ریاست معظم قوه قضاییه بوده، در سال گذشته احیاء شده است.

ایسنا/لرستان رئیس کل دادگستری لرستان گفت: با متعرضین به اراضی ملی برخورد قاطع به عمل آمده و در سال گذشته ۳۵۳۵ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی در سطح استان رفع تصرف شده است.

 وی افزود: همچنین در راستای احیای حقوق عامه بیش از ۲۰۰۰ دستور توسط دادستان مرکز لرستان و سایر دادستان‌های استان به مدیران دستگاه‌های اجرایی صادر شده که البته به صورت فصلی ریز موارد آن‌ها به اداره‌کل هماهنگی امور استان‌ها ارسال شده است.

رزم بیان کرد: طی سه سال اخیر ۸۷ فقره احکام قطعی قصاص نفس و اعدام به مرحله اجرا درآمده و در مقابل هم با استفاده از ظرفیت شورای حل اختلاف ۹۹ فقره پرونده قتل عمدی در سطح استان منجر به صلح و سازش شده و با استفاده از ظرفیت عفو معیاری مقام معظم رهبری و با برنامه‌ریزی انجام شده و فعالیت کارگروه مربوطه ۲۰۴۲ نفر مشمول بخشنامه ابلاغی قرار گرفته است.