رئیس سازمان زندان‌ها: رسیدگی به مشکلات زندانی و خانواده‌اش از وظایف قانونی ماست

محمدی ضمن تاکید بر رسیدگی به مشکلات احتمالی زندانیان و خانواده آنان به عنوان وظیفه مسلم مجموعه‌ بازرسی گفت: ما با دقت حقوق این افراد را ملاک عمل‌مان گذاشته‌ایم همچنانکه رفتار با زندانیان و خانواده آنان همیشه انسانی، اسلامی و کرامت‌محور است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401112921764/%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%A7-%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%88-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B4-%D8%A7%D8%B2

محمدی در ادامه با اشاره به شرح وظایف مصرح بازرسی در آیین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها گفت: در قانون ماموریت و رسالت این حوزه کاملاً تبیین‌شده و برهمین اساس باید خروجی بازرسی‌ها، آسیب‌شناسی و در مسیر واکاوی مستمر اجرای صحیح فرآیندهای سازمانی قرار گیرد.

به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضائیه، غلامعلی محمدی در حاشیه سفر به مشهد مقدس، در اختتامیه «گردهمایی آموزشی سه روزه مسئولین و کارشناسان ارزیابی عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات زندان‌های کشور» با اشاره به فرازی از نامه حضرت علی(ع) به مالک اشتر که امیرالمومنین، مالک را توصیه به نظارت بر اعمال و رفتار کارگزاران می‌کند، گفت: در مدل مدیریتی علمی، نظارت و کنترل مستمر همه امور و ارکان سازمانی به عنوان یک اصل راهبردی باید مورد توجه مدیران قرار گیرد.

گفتنی است دوره آموزشی مسئولین و کارشناسان ارزیابی عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات ادارات‌کل زندان‌های کشور که از ۲۵ بهمن‌ماه به میزبانی مشهد مقدس آغاز شده بود، پس از سه روز آموزش سرفصل‌های علمی و تخصصی به پایان رسید.

رئیس سازمان زندان‌ها بازرسی و حوزه نظارتی را به چشم سازمان تعبیر کرد و گفت: نظارت و بازرسی نباید صرفاً بازدارندگی داشته باشد بلکه درکنار تبیین موانع و مواضع قانونی، باید نقش راهبردی و راهگشا در امور داشته باشد.

وی افزود: نظارت و بازرسی باید جامع، کامل و مشخص‌کننده زمینه نقاط آسیب‌زا باشد و به موازات با بررسی کارشناسی، پیشنهادات و راهکارهای علمی قابل اجرا و اثربخش نیز ارائه دهد.

وی یادآور شد: باید با بازرسی‌های هوشمند، هدفمند و مستمر مشکلات احتمالی قبل از وقوع، شناسایی و مورد تحلیل کارشناس قرار گیرد؛ در این صورت چنانچه تخصص و تجربه کافی در بدنه کارشناسی مجموعه بازرسی وجود داشته باشد، مشکلات با تدبیر صحیح و به‌موقع قابل مدیریت و کنترل است.

رئیس سازمان زندان‌ها ضمن اشاره به اهمیت جایگاه بازرسی تأکید کرد: گزارشات بازرسی باید متقن و براساس مستندات قانونی باشد و در این فرآیند از اعمال سلیقه اجتناب و مستندات قابل دفاع ارائه شود. ما همواره در فرایند تحقیق، عدالت را ملاک قرار می‌دهیم بنابراین مبنای تصمیم‌گیری نیز صحیح و عادلانه ارائه می‌شود.

رئیس سازمان زندان‌ها ضمن تاکید بر رسیدگی به مشکلات احتمالی زندانیان و خانواده آنان به عنوان وظیفه مسلم مجموعه‌ بازرسی گفت: ما با دقت حقوق این افراد را ملاک عمل‌مان گذاشته‌ایم همچنانکه رفتار با زندانیان و خانواده آنان همیشه انسانی، اسلامی و کرامت‌محور است.

رئیس سازمان زندان‌ها با اشاره به لزوم صیانت از کارکنان در برابر آسیب‌ها گفت: توجه به پرسنل یک راهبرد مدیریتی برای مجموعه سازمان زندان‌ها است و همه مدیران باید از کلیه ظرفیت‌ها در جهت ارتقاء رفاه و رضایتمندی پرسنل استفاده کنند.