درمان سردرد؛ 11 روش تضمینی و خانگی درمان سریع کیوت مگ

اگر سردردهای مکرری را تجربه می‌کنید که حتی با مسکن‌هایی که پزشک تجویز کرده، درمانی حاصل نمی‌شود، می‌تواند نشانه یک بیماری جدی به نام پره اکلامپسی در مادر باشد. اگر این مورد در مادر وجود داشته باشد، علائم دیگری همچون فشارخون و مشکلات کلیوی نیز مشاهده خواهد شد. علائم مشابه که قبل از آن نشانه‌های نورولوژیک پیش درآمد مانند لکه‌های بینایی یا توهمات بینایی وجود دارد، یک سوم بیماران را شامل می‌شود. اگر از دارو در هنگام شروع اولین نشانه‌ها استفاده شود، می‌توان از ایجاد سردرد جلوگیری کرد.

نقش اصلی این ماده در سیستم عصبی، سیستم ایمنی و گوارش می‌باشد و در برخی از خوراکی های دیگر هم می‌توانید این ماده شیمیایی را پیدا کنید. ورزش‌های هوازی علاوه بر اینکه تولید هورمون‌های مرتبط با افسردگی و اضطراب را کاهش می‌دهد قادر است با بهبود گردش خون نقش موثری در آرام‌سازی عضلات و کاهش فشار انقباضی بر رگ‌ها ایفا کند. ورزش‌هایی مثل شنا، پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری ازجمله ورزش‌های هوازی هستند.

استامینوفن و ایبوپروفن نیز از جمله داروهای شناخته شده در درمان سردرد می باشد. اگر بیمار دچار فشار کاری و اضطراب است، می تواند دو عدد از این قرص ها را به صورت همزمان استفاده کند. سومین دارویی که می تواند در درمان سردرد مورد استفاده قرار گیرد، قرص سوماتریپتان است.

سردرد خوشه‌ای که به صورت دردی کوتاه اما شدید، در یک طرف سر احساس شده و به سایر قسمت‌های سر نیز سرایت می‌کند، معمولاً با قرمزی چشم، التهاب پلک، عرق پیشانی و آبریزش یا گرفتگی بینی همراه است. سردردهای سینوسی با درد عمیق و مداومی در استخوان گونه، پیشانی یا روی پل بینی همراه هستند. این نوع سردرد زمانی اتفاق می‌افتد که سینوس‌ها (حفره‌هایی در سر) ملتهب می‌شوند.

مطالعات نشان داده است که ویتامین ب‌۲ از دفعات و طول مدت میگرن می‌کاهد و ویتامین ب‌۳ نیز به‌دلیل بازکردن عروق خونی و درنتیجه افزایش گردش خون در کاهش و درمان سردرد عروقی مؤثر است. مصرف روزانه یک عدد ویتامین ب‌کمپلکس علاوه‌بر تسکین و درمان سردرد فواید دیگری نیز به‌همراه خواهد داشت. فقط کافی است چند قطره روغن نعناع‌فلفلی یا اسطوخدوس را کف دست‌تان بریزید و روی پیشانی، شقیقه‌ها و پشت گردن‌تان بمالید. اگر عطر این روغن‌ها یا مثلا اثر خنک‌کنندگی نعناع‌فلفلی برای‌تان قابل تحمل نیست، می‌توانید عطرمایه‌ی روغنی مورد استفاده‌تان را با مقداری روغن بادام، هسته‌ی انگور یا نارگیل رقیق کنید.

با شست دست مقابل، به ماساژ و فشار دادن قسمت گوشتی شست بپردازید و سپس اطراف شست را با کمک ناخن فشار دهید. برای پیدا کردن مراکز بازتابی می توانید مقاله «مراکز بازتابی بدن» را مطالعه نمایید. سردرد ناشی از عفونت دندان نیز از ناحیه صورت شروع و به تدریج به تمام سر منتشر می‌شود و با درمان عفونت دندانی، درد از بین می‌رود. ویتامین ب‌کمپلکس شامل هشت ویتامین محلول در آب است که عبارتند از تیامین، ریبوفلاوین، ویتامین ب۶، فولات، ویتامین ب۱۲، بیوتین و پانتوتِنیک اسید. ویتامین‌های گروه ب محلول در آب‌اند و به‌همین دلیل اُوِردُز ویتامین ب به‌ندرت اتفاق می‌افتد و اگر هم مقدار اضافی‌ای از این ویتامین‌ در بدن باشد، از طریق ادرار دفع خواهد شد. سردردهای استرسی ممکن است با استفاده از گزینه های آرامش بخش مانند نفس عمیق کشیدن، یوگا یا ماساژ کمتر تکرار شوند.