حرفه آموزی و اشتغال زندانیان از برنامه‌های دستگاه قضا/ اشتغال ۸۵۰ مددجوی شهرستان ایرانشهر

احمدی ادامه داد: در نشستی با رئیس دادنشگاه علوم پزشکی مقرر شد از مددجویان زندان این شهرستان که بنا بر تشخیص قاضی زندان شرایط حضور را داشته و نیاز مالی و فوری دارند بتوانند با این مراکز درمانی مذکور همکاری کنند.

احمدی در مورد لزوم حرفه آموزی به مددجویان افزود: حرفه آموزی بستر می‌خواهد که این بسترها در شهرستان ایرانشهر فراهم نیست از این رو با صحبت هایی که شده است تلاش داریم با همکاری سازمان فنی و حرفه ای بتوانیم در این راستا اقدام کنیم تا مددجویان ضمن آموختن حرف کاربردی بتوانند با دریافت گواهینامه پس از گذراندن دوران حبس به فعالیت در آن حوزه بپردازند.

وی افزود: شرکت آب معدنی و لبنیات کهوران نیز که در یک دوره زمانی متوقف بوده است طبق توافقاتی آماده احیا است که بنا شده است تعدادی از زندایان بهبود یافته کمپ ماده ۱۶ در آن مشعول فعالیت شوند.

محمدی در نشست مشترک با اعضای هیات علمی دانشگاه جامع امام حسین(ع) و نمایندگان معاونت راهبردی قوه قضاییه گفت: اشتغال زندانیان بهترین بستر فرایند اصلاح و تربیت است. در کنار اشتغال مولد که بر اساس آن تعدادی از زندانیان در داخل و خارج از زندان مشغول کار و کسب درآمد هستند موضوع اشتغال نشسته را هم داریم و این یک ظرفیت مهم برای از بین بردن بیکاری در زندان هاست زیرا اعتقاد داریم مهمترین آسیب در زندان‌ها بیکاری زندانیان است.

احمدی در مورد اشتغال زندانیان شهرستان ایرانشهر گفت: از میان ۱۵۳۹ زندانی این شهرستان در حال حاضر ۸۵۰ نفر از آن ها مشغول به کار هستند.

وی ادامه داد: عدم زیر ساخت های مناسب اشتغال در استان به ویژه در شهرستان ایرانشهر  و وضعیت اقتصادی نا مناسب فقر و بیکاری سبب شده است که بسیاری  از افراد نا اگاه به دامان جرم بیفتند.

احمدی گفت: شرکت بافت بلوچ که تا پیش از این بیش از ۷۰۰ تا ۸۰۰ کارگر بومی داشته است دچار مشکلاتی از جمله مالیات و تامین سوخت است که با ورود دستگاه قضایی استان برای بررسی مشکلاتشان و اینکه همچون سابق با رفع موانع به چرخه تولید بازگردند این کارخانه متعهد شده است تمام نیروهای خود را از مددجویان زندان تامین کنند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401100603422/%D8%AD%D8%B1%D9%81%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%DB%8C-%D9%88-%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D8%BA%D8%A7%D9%84-%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%82%D8%B6%D8%A7-%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D8%BA%D8%A7%D9%84

وی در پاسخ به این سوال که اشتغال به کار برای زندانیان چقدر می‌تواند بر روی باز اجتماعی شدن این افراد تاثیر گذار است گفت: با قاطعیت می گویم که بیش از ۸۰ درصد از افرادی که در زندان مهارتی می آموزند و مشغول به کار می شوند پس از آزادی باز اجتماعی شده و به جرچه جرم باز نمی گردند.

ایسنا/سیستان و بلوچستان در راستای تاکید بر استفاده از نیروی کار زندانیان درحوزه های خدماتی، اشتغال ۲۰ مددجوی زندان ایرانشهر استان سیستان و بلوچستان به عنوان نیروی خدماتی بیمارستان های ایران و خاتم این شهرستان فراهم شد.

در همین رابطه احمدی از اشتغال ۲۰ نفر از مددجویان زندان ایرانشهر در واحدهای دانشگاه علوم پزشکی این شهرستان خبر داد و گفت: با ورود دادستانی و رایزنی با رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر امکان اشتغال تعدادی از مددجویان در بیمارستان های ایران و خاتم به عنوان نیروی خدماتی میسر شد و به زودی ۲۰ نفر دیگر هم در مراکز درمانی این شهرستان به کار گیری خواهند شد.

وی درمورد حقوق و مزایای مددجویان شاغل در بخش خدمات بیمارستان های ایران و خاتم نیز گفت: در حال حاضر طبق صحبت های انجام شده قرار است مبلغی قریب به ۴ میلیون تومان به مددجویانی که به صورت شیفتی در بخش های خدماتی این مراکز درمانی مشغول به فعالیت می شوند پرداخت شود.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ایرانشهر در مورد رایزنی ها با شرکت ها و کارخانه های استان برای کمک به اشتعال زندانیان این شهرستان نیز گفت: یکی از رایزنی ها با شرکت ایران کولا انجام شده است که در حوزه تولید نوشیدنی فعالیت می کند و مقرر شده است تا ۷۵ نفر از مددجویان این شهرستان را جهت کار و فعالیت در مجموعه به کار گیرند.

رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با اشاره به تجربیات موفق در به کار گیری زندانیان در پروزه های مهم شهری و خدماتی از نهادهای عمومی کشور دعوت کرد تا از نیروی کار زندانیان در حوزه های مختلف از جمله خدماتی و کشاورزی استفاده کنند.

وی در مورد اشتغال زندانیان شهرستان ایرانشهر به تفکیک خانم و آقا نیز گفت: بیش از ۸۰۰ زندانی مشغول به کار را آقایان و ۴۶ نفر از آنها را بانوان به خود اختصاص می دهد، به طور کلی ۴۶ خانم در زندان این شهرستان وجود دارد که هم اکنون ۳۳ نفر از انها رای باز هستند و بیرون از زندان مشغول به کار هستند و تعداد ۱۳ نفر از آنها نیز در داخل زندان به حرفه‌ای چون سوزن دوزی مشغول هستند که در تدارک هستیم که کارگاهی جهت اشتغال زندانیان خانم برای مشاغلی چون سبزی خشک کنی و تهیه انواع ترشی ایجاد کنیم.

احمدی تصریح کرد: اگرچه در حوزه کشاورزی و کاشت گیاهان دارویی با تفاهم‌نامه‌ای که با جهاد کشاورزی داشتیم مقرر شد ۱۲۰ نفر از مددجویان آموزش دیده و پس از آن وام خوداشتغالی دریافت کنند.