حرفه آموزی و اشتغال اصلی ترین اولویت سازمان زندان هاست

رضا محمدی اصل، مدیرکل زندان های گیلان نیز، با بیان اینکه زندان تحولی لازمه اجرای طرح بامداد است، خاطرنشان کرد: اعضای هیئت علمی دانشگاه باید در ایجاد زندان تحولی مشارکت داشته باشند زیرا فلسفه زندان تحولی مبتنی بر یافته های علمی و پژوهشی است.

محمدی اصل یادآور شد: با توجه به اولویت اول سازمان که اشتغال زندانیان می‌باشد اعضای هیئت علمی دانشگاه گیلان با ارائه راهکارها و ایجاد سایت می‌توانند در ایجاد اشتغال و هوشمندسازی زندان ها نقش موثری ایفا کنند.

پروین خاطرنشان کرد: حرفه آموزی و اشتغال اصلی ترین اولویت سازمان زندان هاست که باید در این راستا، به جهت کمک به خانواده های زندانیان و جلوگیری از ناهنجاری ها و جلوگیری از برگشت مجدد زندانیان به زندان از تمامی پتانسیل ها استفاده بهینه کرد.

وی با بیان اینکه برای تشویق کارآفرینان می توان از تسهیلات تبصره ماده ۱۶ به خوبی استفاده کرد گفت: کارآفرینان با ارائه طرح کارآفرینی در زندان ها از امتیازات و مشوق هایی از جمله برخورداری از وام های اشتغال زایی با بهره چهار درصد و معافیت از مالیات محصولات تولیدی در زندان ها برخوردار خواهند بود.

ایسنا/گیلان مدیرکل اشتغال و حرفه آموزی سازمان زندان ها با بیان اینکه شغل و حرفه موجب بازگشت سعادتمندانه زندانی به جامعه است، گفت: حرفه آموزی و اشتغال اصلی ترین اولویت سازمان زندان هاست.

مدیرکل حرفه آموزی و اشتغال سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی، شغل و حرفه را موجب هویت بخشی به زندانی و بازگشت سعادتمندانه او به کانون گرم خانواده دانست و در ادامه با اشاره به اینکه برخی از زندانیان در حین ارتکاب جرم از شغل مناسب برخوردار نیستند افزود: سازمان زندان ها با ایجاد کارگاه‌های متنوع فنی و حرفه ای برای این گروه هدف، زمینه آموزش و کسب مهارت آنان را فراهم نموده و بسیاری از زندانیان با کسب مهارت و حرفه در بخش های مختلف موسسات کیفری مشغول به کار بوده و درآمد کسب می نمایند.

وی در ادامه برای ایجاد بستر های مناسب جهت تحقق اهداف زندان تحولی گفت: حضور فعالان دانش بنیان، اندیشمندان و پژوهشگران علمی حوزه دانشگاه با تشکیل کارگروه‌ها و کمیته های تخصصی و تعیین اهداف و برنامه ریزی جامع، فعالیت ها به صورت علمی پر رنگ تر شود.

وی استفاده از توانمندی های مسئولان استانی، ادارات، نهادها، سازمان ها و تشکل های مردم نهاد را برای ایجاد بستر هرچه بهترِ کمک به زندانیان و خانوادهای آنان در زمینه های مختلف مخصوصا اشتغال را مثمرثمر دانست و عنوان کرد: این ظرفیت ها قطعا می توانند ما را برای رسیدن به این امر مهم یاری کنند.

وی با بیان اینکه رئیس سازمان زندان های کشور حرفه آموزی، اشتغال و کارآفرینی را اولویت اول زندان های کشور تعیین و ابلاغ نموده است گفت: موظف هستیم این اولویت را مورد توجه ویژه قرار دهیم و برای تحقق منویات ریاست سازمان از کلیه ظرفیت های سازمانی و برون سازمانی از جمله ظرفیت شرکت های دانش بنیان، اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و کارآفرینان و… استفاده نماییم.

پروین درخصوص پیشرفت زندان تحولی در زندان لاکان رشت تاکید کرد: در این مدت کوتاه، چندین کارگاه تولیدی از جمله کارگاه تولید جوراب بافی، کارگاه پالت و کارگاه سنگ مصنوعی تزیینی و… با حضور کارآفرینان و سرمایه‌گذاران ایجاد شده و تعدادی از زندانیان مشغول به کار هستند و برابر قراردادهایی که در این زندان منعقد گردیده و نیز به استناد گزارش های مدیرکل زندان های گیلان به طور متوسط مبلغ سه میلیون تومان حقوق ماهیانه دریافت می کنند.

پژمان پروین در دومین جلسه هم اندیشی با مدیرکل زندان های استان و اعضای هیئت علمی دانشگاه گیلان که در زندان تحولی لاکان رشت برگزار شد، درخصوص زندان تحولی اظهار کرد: با تلفیق تجربه و دانش می‌توان تغییرات ویژه ای در زندان‌های کشور ایجاد کرد ‌که ثمره آن تغییر در رفتار زندانیان و بازگشت سعادتمندانه آنان به جامعه خواهد شد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401052921076/%D8%AD%D8%B1%D9%81%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%DB%8C-%D9%88-%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D8%BA%D8%A7%D9%84-%D8%A7%D8%B5%D9%84%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%88%D9%84%D9%88%DB%8C%D8%AA-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%A7%D8%B3%D8%AA