جامعه حقوقی درباره آرای قضایی، داوری می‌کنند

القاصی تاکید کرد: هیچ اشکالی ندارد که قضات در پرونده‌های خاص و پیچیده با سایر همکاران صاحب‌نظر و تجربه مشورت کنند و پس از آن اقدام به اتخاذ تصمیم قضایی کنند؛ این موضوع نه تنها یک ضعف محسوب نمی‌شود بلکه در طولانی مدت سبب صدور آرای متقن‌تر نسبت به گذشته خواهد شد.

به گزارش ایسنا، نشست هم‌اندیشی و هماهنگی در خصوص رسیدگی به پرونده‌های مربوط به جرایم کارکنان دولت که با حضور علی القاصی رییس کل دادگستری استان تهران، یحیی جعفری رییس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران و جمعی از قضات مجتمع قضایی ویژه کارکنان دولت برگزار شد.

وی با اشاره به انتظار جامعه، دستگاه‌های نظارتی و مدعی‌العموم از مجتمع قضایی ویژه کارکنان دولت به‌عنوان حافظ بیت‌المال و حقوق عمومی اظهار کرد: این سطح از انتظار می‌طلبد که قضات مجتمع قضایی ویژه کارکنان دولت از جایگاه علمی و قضایی خاص و ویژه‌ای برخوردار باشند تا توانایی اجرای عدالت در پرونده‌های مرتبط با اشخاص ذی‌مسئولیت را داشته باشند؛ لذا قضات این مجموعه از نظر رفتار، شخصیت، سطح علمی و مواجهه با اصحاب پرونده باید الگوی سایر قضات در دادگستری کل استان تهران باشند. 

رئیس کل دادگستری استان تهران با تاکید بر ضرورت برخورداری آرای قضایی از قوام و صلابت حقوقی گفت: قضات باید نسبت به آرای قضایی خود از حیث شکل، نگارش، محتوا و پشتوانه حقوقی و قضایی تعصب داشته باشند و آرای صادره را آبروی قضایی خود بدانند. 

رییس کل دادگستری استان تهران با اشاره به جایگاه مهم، حساس و ویژه قضات مجتمع قضایی ویژه کارکنان دولت، بیان کرد: با توجه به صلاحیت‌های خاص و انحصاری این واحد قضایی، تلاش مدیریت مجموعه قضایی استان تهران بر آن بوده تا قضاتی را برای مجتمع قضایی ویژه کارکنان دولت انتخاب کند که از جمیع جهات بهترین و شاخص باشند.

القاصی با بیان به اینکه حقوق عمومی، بیت‌المال و دولت سه موضوع اساسی است که در رسیدگی به اتهامات پرونده‌های مرتبط با متهمان مجتمع قضایی ویژه کارکنان دولت مشهود است، اظهار کرد: جنس جرایم در این مجتمع قضایی ناظر بر مسایل شخصی مرتکب نیست؛ بلکه در خصوص سوءاستفاده‌ای است که مرتکب از جایگاه خود کرده و قوانین را نقض کرده است که بر همین اساس در این واحد قضایی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

رییس کل دادگستری استان تهران گفت: توجه به اتقان و کیفیت آرای قضایی از حیث پشتوانه حقوقی مساله‌ای مهم و یک ضرورت محسوب می‌شود چرا که جامعه حقوقی در خصوص آرای قضایی داوری می‌کنند.

رییس کل دادگستری استان تهران با اشاره به تفاوت‌های بنیادین پرونده‌های مجتمع قضایی ویژه کارکنان دولت با سایر پرونده‌های قضایی از حیث موضوع، شاکی و مرتکب، گفت: با توجه به اینکه ماهیت پرونده‌های این واحد قضایی با حقوق عمومی، بیت‌المال و دولت سر و کار دارد لذا نقش مدعی‌العموم و دستگاه‌های نظارتی در این دست از پرونده‌ها بسیار پررنگ و قابل توجه است.

وی هم‌اندیشی، هم‌فکری و مشورت قضات با یک‌دیگر را با رعایت اصل استقلال قضایی مهم و یک ضرورت دانست که مورد تاکید رییس قوه قضاییه نیز قرار گرفته است.

علی القاصی در این نشست با اشاره به صلاحیت‌های خاص و انحصاری این مجتمع قضایی در کشور، اظهار کرد: صلاحیت مجتمع قضایی ویژه کارکنان دولت محدود به استان تهران نیست؛ بلکه صلاحیت این واحد قضایی، انحصاری و ملی است که براساس مواد ۳۰۷ و ۳۰۸ قانون آیین دادرسی کیفری، قانون‌گذار رسیدگی به جرایم مرتبط با مشمولان این مواد قانونی را در صلاحیت قضات مجتمع قضایی ویژه کارکنان دولت قرار داده است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402053018934/%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%B9%D9%87-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%82%D8%B6%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF

القاصی تصریح کرد: همان‌طور که بارها اشاره شده است، احکام قضایی، شناسنامه و هویت کاری قضات محسوب می‌شود؛ بر همین اساس، توجه به اتقان و کیفیت آرای قضایی از حیث پشتوانه حقوقی مساله‌ای مهم و یک ضرورت محسوب می‌شود؛ چرا که جامعه حقوقی در خصوص آرای قضایی داوری می‌کنند و انطباق آن با مبانی و اصول حقوقی را به سنجش می‌گذارند.

وی با بیان اینکه متهمان در این مجموعه قضایی از منظر جایگاه شغلی متفاوت و متمایز از دیگر اقشار جامعه هستند، گفت: نوع و جنس اتهام این افراد نیز متفاوت است و غالب اتهامات و عناوین اتهامی آن‌ها مربوط به مسئولیت‌های سازمانی و اداری می‌شود.