توصیه‌هایی خطاب به مقامات قضایی برای شناخت بهتر ابعاد مختلف قضایای اخیر

رئیس دستگاه قضا با اشاره به ضرورت رسیدن به فهم و درک مشترک در قبال مسائل مختلف مرتبط با اغتشاشات اخیر، گفت: حوادث اخیر از جهات مختلف هم به لحاظ محتوا و هم از حیث شکلی، واجد ویژگی‌های خاصی است لذا ضرورت دارد در باب این جهات مختلف و این ویژگی‌های خاص، به فهم و درک مشترکی نائل بیاییم .

رئیس قوه قضاییه با اشاره به «مجاهدت‌ها و جانفشانی‌های نیروی انتظامی در راستای تأمین و تحکیم امنیت شهروندان» تصریح کرد: نیروی انتظامی جزو نهادهایی است که دارای متنوع‌ترین و بیشترین مأموریت‌هاست و بحمدالله تاکنون در انجام این مأموریت‌ها توفیق داشته و توانسته به نحو مطلوب امنیت مردم و کشور را با کمک سایر بخش‌های ذیربط تأمین کند و در این راه بیش از ۱۳ هزار شهید و ۳۱ هزار مجروح تقدیم کشور و مردم کرده است.

در بخش دوم نشست ۵ ساعته شورای عالی قوه قضاییه با رؤسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های مراکز استان‌ها، ۱۴ عضو شورای عالی دستگاه قضا و همچنین رؤسای کل دادگستری‌های ۱۳ استان کشور به بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود در باب مسائل روز پرداختند.

به گزارش ایسنا به نقل از میزان، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، طی سخنانی در نشست پنج ساعته شورای عالی قوه قضاییه با رؤسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های مراکز استان‌ها، ضمن گرامیداشت هفته نیروی انتظامی، اظهار کرد: از صمیم قلب از نیروهای فراجا و همه نیروهای مدافع امنیت مردم و کشور تقدیر و تشکر دارم و از خداوند توفیق بیش از پیش آنها را طلب می‌کنم.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401071306449/%D8%AA%D9%88%D8%B5%DB%8C%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AE%D8%B7%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%85%D8%A7%D8%AA-%D9%82%D8%B6%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D8%A8%D8%B9%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D8%AE%D8%AA%D9%84%D9%81-%D9%82%D8%B6%D8%A7%DB%8C%D8%A7%DB%8C

حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه نیز در این جلسه با اشاره به در پیش بودن بیستمین سالگرد تشکیل شوراهای حل اختلاف، اظهار کرد: در صدد هستیم که آبان ماه سال جاری مراسمی را برای تقدیر از مصلحان و دادگستری‌های فعال در زمینه ایجاد صلح و سازش برگزار کنیم.

محمدی رئیس سازمان زندان‌ها نیز در این جلسه اظهار داشت: حدود نیمی از بازداشت‌شدگان ناآرامی‌ها و اغتشاشات اخیر از زندان‌ها آزاد شده‌اند.

بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک نیز در این جلسه طی سخنانی اظهار کرد: امیدواریم با همکاری روسای کل دادگستری استان‌ها و کلیه دادستان‌ها در سراسر کشور، تا پایان سال ۱۴۰۲ حدنگاری کلیه اراضی کشور در تمامی لایه‌ها را به پایان برسانیم.

وی با تبیین وتشریح «مسئولیت‌های خطیر رؤسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها در مسیر خدمت به مردم و تظلم‌خواهان ، اجرای حق و عدالت ، مساعدت و معاضدت مظلومان و محرومان و مقابله با ظالمان و افراد مُتجاسر»، اظهار داشت: امروز یکی از مسائل مهمی که مردم از ما انتظار دارند رفتار خوب،بیان خوب و تصمیم خوب است؛ نکند خدایی ناکرده هوای نفس بر ما مسلط شود و چون در منصب قضایی هستیم و می‌توانیم حکم کنیم، صدای خود را بالا ببریم یا کلمات و عباراتی که شایسته یک مقام قضایی نیست را بر زبان خود جاری کنیم.

رئیس قوه قضاییه در ادامه خطاب به مقامات قضایی سراسر استان‌ها دستور داد تکمیل پرونده افرادی که اتهامات سنگینی در جریان اغتشاشات و آشوب‌های اخیر متوجه آن‌ها است را در اولویت قرار دهند، چرا که این امر واجد بازدارندگی است و توقع به حق مردم نیز همین می‌باشد.

خداییان رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز در این جلسه با اشاره به ماده ۶ قانون تشکیل این سازمان که مقرر داشته پرونده‌های سازمان بازرسی باید حداکثر ظرف ۳ ماه در مراکز قضایی رسیدگی شوند، گفت: از مقامات قضایی کلیه استان‌ها این درخواست را داریم تا نسبت به رسیدگی به پرونده‌های ارجاعی از ناحیه سازمان بازرسی کل کشور، سرعت به خرج داده و برای این منظور شعب اختصاصی در نظر گرفته شود.

قاضی‌القضات افزود: از یک طرف ما به عنوان مقام قضایی دارای وظایف و مسئولیت‌های سنگین و خطیر هستیم و از سویی دیگر اختیاراتی نیز داریم؛ همچنین شیطان و هوای نفس نیز در کمین است؛ باید به این مقوله‌ها توجه کنیم؛ نباید وقتی فردی مستحق بازداشت نیست به صرف اینکه مقام قضایی از این اختیار برخوردار است، دستور بازداشت فرد مزبور را صادر کند؛ وقتی فردی مستحق اعمال محدودیت‌های قانونی نیست، نباید به صرف حرف دیگران، این کار صورت گیرد؛ و بالعکس، وقتی باید حکم قانونی را در قبال یک فرد اجرا کنیم نباید دلسوزی بیجا و بی‌مورد به خرج دهیم و به حرف دیگران گوش دهیم بدون آنکه خدا و قانون را مدنظر بگیریم.  

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک همچنین عنوان کرد: تعیین قاضی ویژه حدنگاری در کمیسیون‌های رفع تداخل استانی از سوی روسای کل دادگستری‌های کشور، تسریع در روند تعیین تکلیف اراضی اختلافی را به دنبال داشته است.

رئیس قوه قضاییه گفت: امروز یکی از مسائل مهمی که مردم از ما انتظار دارند رفتار خوب، بیان خوب و تصمیم خوب است؛ نکند خدایی ناکرده هوای نفس بر ما مسلط شود و چون در منصب قضایی هستیم و می‌توانیم حکم کنیم، صدای خود را بالا ببریم یا کلمات و عباراتی که شایسته یک مقام قضایی نیست را بر زبان خود جاری کنیم.

در این جلسه «عتباتی» رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی، «قهرمانی» رئیس کل دادگستری هرمزگان، حجت‌الاسلام «حسینی» رئیس کل دادگستری کردستان، حجت‌الاسلام «موسوی» رئیس کل دادگستری فارس، «آسیابی» رئیس کل دادگستری گلستان، حجت‌الاسلام «مظفری» رئیس کل دادگستری قم، حجت‌الاسلام «موسوی» رئیس کل دادگستری مرکزی، «صادقی» رئیس کل دادگستری خراسان رضوی، «عبداللهی» رئیس کل دادگستری سمنان، «فاضلی» رئیس کل دادگستری البرز، حجت‌الاسلام «اکبری» رئیس کل دادگستری مازندران، «دهشیری» رئیس کل دادگستری یزد و حجت‌الاسلام «جعفری» رئیس کل دادگستری اصفهان، دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود را در خصوص مسائل روز در حوزه‌های مختلف قضایی، حقوقی و اجتماعی مطرح کردند و به بیان دستاوردهای مراجع قضایی زیرمجموعه خود در زمینه خدمت‌رسانی به مردم و تظلم‌خواهان پرداختند.

حجت‌الاسلام والمسلمین عبداللهی رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه نیز در این جلسه به بیان برخی آمار و عملکردهای سال گذشته دستگاه قضایی پرداخت و گفت: برگزاری ۵۴ هزار جلسه دادرسی الکترونیکی، آزادسازی ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از سواحل و منابع طبیعی، صدور ۲۵ میلیون سند رسمی، نجات ۵۵۰ نفر از قصاص نفس به واسطه ایجاد صلح و سازش، ابطال هزار و ۶۰۰ مصوبه و دستورالعمل خلاف قانون و شرع و همچنین اعاده ۳۱۴ هزار میلیارد تومان به بیت‌المال، از جمله دستاوردهای قضایی در تمامی استان‌های کشور طی سال ۱۴۰۰ محسوب می‌شود.

رئیس قوه قضاییه در همین راستا اظهار داشت: اغتشاشات اخیر علل و عواملی دارد که قطعاً باید در راستای شناسایی و تجزیه و تحلیل آنها اهتمام ورزید و آسیب‌شناسی‌ها و پیشگیری‌ها و پیش‌بینی‌های لازم و مقتضی را درخصوص آنها انجام داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضوی‌مقدم رئیس دیوان عالی کشور توصیه‌هایی را خطاب به مقامات قضایی مطرح کرد و بیان داشت: کار خود را با اخلاص انجام دهید و به وقت و شخصیت مردم احترام بگذارید، از خرج‌تراشی‌های بی‌مورد برای مردم اجتناب کنید و تا حد مقدور در نزد همکاران و ارباب رجوع و مراجعان، تواضع داشته باشید.

رئیس قوه قضاییه در پایان بخش نخست سخنانش درنشست پنج ساعته شورای عالی قوه قضاییه با رؤسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های مراکز استان‌ها به تمامی مقامات و مسئولان قضایی توصیه کرد که کار شبانه‌روزی آنها برای خدمت به مردم و رسیدگی به پرونده‌های قضایی نباید آنها را از توجه به خانواده‌های‌شان و صله‌رحم بازدارد و مقامات و مسئولان قضایی در کنار کار و تلاشی که در طول شبانه‌روز در راستای رسیدگی به امور قضایی و حقوقی مردم دارند باید اوقاتی را نیز به خانواده خود اختصاص دهند.  

محسنی اژه‌ای در ادامه توصیه‌هایی را خطاب به مقامات قضایی برای شناخت بهتر ابعاد مختلف قضایای اخیر ایراد کرد و بیان داشت: مقامات قضایی همانطور که به منظور رسیدگی متقن‌تر به پرونده‌های مختلف قضایی به کارشناس مربوطه و متخصصین امر مراجعه می‌کنند در قبال قضایای اخیر نیز باید به کارشناسان و متخصصین امر مراجعه کنند و بدانند که این مراجعه هیچگونه منافاتی با امر استقلال قضایی ندارد.

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین «منتظری» دادستان کل کشور، «غریب‌آبادی» معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین «رحیمی» معاون قضایی قوه قضاییه، «جهانگیر» معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع  جرم دستگاه قضا، حجت‌الاسلام والمسلمین «قدرتی» معاون حقوقی قوه قضاییه، «رحیمی» وزیر دادگستری، «صاحبکار» معاون راهبردی دستگاه قضا و «القاصی» رئیس کل دادگستری استان تهران، به بیان نکاتی در باب مسائل و موضوعات روز مرتبط با دستگاه قضایی پرداختند و در این راستا توصیه‌هایی را نیز به مقامات قضایی استان‌های کشور مطرح کردند.

وی صبر و حلم مقام قضایی را از ضروریات دانست و بیان داشت: برخی از مراجعان به مراکز قضایی افراد دردمند هستند و به مقام قضایی به چشم یک طبیب نگاه می‌کنند؛ باید در مقابل این مراجعان، خضوع داشت و دردشان را درمان کرد؛ در مقابل افراد و مراجعانی هستند که به حق خود راضی نیستند و سخن خلاف بر زبان جاری می‌سازند؛ لذا تشخیص این دو گروه و صبوری و بردباری ما به عنوان مقامات قضایی در مقابل ارباب رجوع، از مقوله‌های بسیار حائز اهمیت است.

وی با اشاره به صدور سند برای ۹۸ درصد از اراضی ملی کشور گفت: در ۶ ماهه نخست سال جاری بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی زراعی معادل ۱۰ درصد از اراضی زراعی کل کشور حدنگاری شده‌اند و پیش‌بینی ما تحقق ۳۰ درصدی صدور اسناد برای اراضی زراعی کشور تا پایان سال جاری است.

محسنی اژه‌ای، طی سخنانی در بخش پایانی نشست ۵ ساعته شورای عالی قوه قضاییه با رؤسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های مراکز استان‌ها، به تبیین و تشریح عوامل مُحدثه اغتشاشات و آشوب‌های اخیر پرداخت و در این باب دستورات و توصیه‌هایی مهم و کاربردی را خطاب به مقامات قضایی سراسر کشور مطرح کرد.

رئیس عدلیه در ادامه به طرح سؤالاتی در باب ماهیت حوادث اخیر پرداخت و ضمن تاکید بر ضرورت شناخت ماهیت این حوادث، گفت: قطعاً اتفاقات اخیر آنهم به ویژه بعد از روزهای ابتدایی در زمره یک کنش اعتراضی نمی‌گنجد؛ چرا که کنش اعتراضی تعریف خاص خود را دارد؛ در جریان اتفاقات اخیر با مقولاتی نظیر ارعاب و ترساندن مردم، تحریق و تخریب اموال عمومی و مردمی، حمله به نیروهای حافظ امنیت مردم با انواع سلاح‌ها و کشتن و مضروب و مجروح کردن این نیروها و مختل کردن زندگی و کسب و کار مردم مواجه بودیم؛ در همه جای دنیا به این مقولات عنوان اغتشاش اطلاق می‌شود و به مقابله با آنها و عوامل دخیل در آنها برخاسته می‌شود.  

رئیس دستگاه قضا همچنین این دستور را هم خطاب به مقامات قضایی سراسر استان‌های کشور صادر کرد که افرادی که به انحاء مختلف از جمله تَسبیب، مشارکت و مُباشرت، موجبات وارد آمدن خسارت به اموال عمومی و مردمی و خصوصی را فراهم آورده‌اند، به موجب قانون، محکوم کنند تا خسارت اموال اسیب دیده از ناحیه آنها تادیه شود.

وی گفت: افرادی که نقش اصلی و سازمان یافته اغتشاشات اخیر را داشته اند آزاد نخواهند شد.