تنها ۰.۳درصد اراضی ملی سمنان سند کاداستر ندارند/ رشد ۹۹.۵درصدی در نقل و انتقالات ثبتی استانایسنا/سمنان رئیس کل دادگستری استان سمنان از سمنان به عنوان یکی از استان‌های پیشرو کشور در صدور سند مالکیت کاداستر در کشور نام برد و گفت: تنها کمتر از سه‌دهم درصد از اراضی ملی در این استان فاقد سند کاداستر است و تاکنون برای ۹۹.۷درصد از اراضی ملی در استان این سند معتبر اخذ شده است.

محمد جعفر عبدالهی ۲۸ شهریورماه در نشستی با مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان ضمن بررسی آخرین روند ارائه خدمات ثبتی به مردم به آخرین دستاوردهای این سازمان در اجرای مأموریت های سند تحول و تعالی قضایی پرداخت و اظهار کرد: خوشبختانه مجموعه فعالیت‌های ۵ ماهه اداره کل ثبت اسناد و املاک استان مطلوب بوده است.

رئیس شورای قضایی استان سمنان ادامه داد: دستگاه قضایی استان سعی دارد در جایگاه نظارتی و پیگیری سیاست های سند تحول و تعالی که برآیند افزایش کیفیت در ارائه خدمات قانونی و صحیح و البته زودبازده به مراجعین است، کوتاهی نکرده و مصمم به اجرای تمامی اهداف و برنامه ها است.

عبدالهی افزود: در اجرای طرح کاداستر و تثبیت اراضی ملی و کشاورزی، تثبیت و صدور سند کاداستر ۹۹.۷ درصد از اراضی ملی و همچنین ۶۱ درصد از اراضی کشاورزی انجام شده و در این خصوص استان سمنان از استان های پیشرو در کشور به‌شمار می‌آید.

رئیس کل دادگستری استان سمنان تصریح کرد: در عصر کنونی که سرعت، صحت و دقت در ارائه خدمات به مراجعین مورد توجه است، ثبت نقل و انتقالات در سامانه های مربوطه سازمان ثبت با رشد ۹۹.۵ درصد و پاسخ به استعلامات به رقم ۹۸.۳ درصد رسیده که جای تقدیر دارد.

وی با بیان اینکه متاسفانه در گذشته مجموع این اقدامات مشمول مرور زمان می‌شد، ادامه داد: این در حالیست که این مهم در حال حاضر کمتر از ۲ روز اتفاق می‌افتد.

عبدالهی با اشاره به میزان وصول معوقات بانکی در استان افزود: با اقدامات واحدهای اجرای اسناد، قریب به ۳۹۰ میلیارد ریال از معوقات بانکی در استان وصول شده است.

رئیس کل دادگستری استان سمنان با دعوت از شهروندان جهت تبدیل دفترچه اسناد مالکیت به سندهای تک برگی عنوان کرد: در ۵ ماهه سال جاری ۲۶ هزار و ۸۶۸ مورد سند تک برگی صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارای رشد ۱۷.۲ درصد داشته که ۱۴.۲ درصد از میانگین کشوری، فراتر رفته است.

وی گفت: برابر تبصره ماده ۱۱ قانون جامع حدنگار، ارائه هرگونه خدمات ثبتی به اشخاص منوط به تعویض اسناد دفترچه‌ای است و لذا انتظار می‌رود که مالکین اسناد سراسر استان فرصت باقی مانده را غنیمت شمرده و نسبت به تعویض و تبدیل اسناد دفترچه ای به سند تک برگی اقدام کنند.

رئیس کل دادگستری استان سمنان اظهار کرد: از مزایای ارائه خدمات در بستر فناوری الکترونیک، شفافیت در عملکرد، ارتقاء سرعت، بروز رسانی و ارائه خدمات قانونی وافزایش امیدواری و رضایت شهروندان است و رویکرد هوشمند سازی که در قوه قضائیه ایجاد شده بسیار ارزنده بوده و دستگاه قضایی استان سمنان سعی دارد در تمامی ارکان و سازمان‌ها بهره‌برداری از ساختارهای الکترونیکی قضایی را افزایش دهد.

به گزارش ایسنا- صدور سند مالکیت کاداستری در قالب طرح کاداستر و به دلیل بالابودن ضریب امنیت این سیستم و سرعت در پاسخگویی به مراجعین ثبتی اجرا شده است. کاداستر، سیستم مدیریت الکترونیکی املاک است که با مکانیزه کردن خدمات ثبتی، ثبت سنتی را به سمت ثبت نوین هدایت می‌کند.
انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402062817206/%D8%AA%D9%86%D9%87%D8%A7-%DB%B0-%DB%B3%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%B6%DB%8C-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%B3%D9%85%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D9%86%D8%AF-%DA%A9%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1-%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%AF-%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%DB%B9%DB%B9-%DB%B5%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF%DB%8C