تدوین لایحه برای تکریم شأن و جایگاه قضات ضروری است

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: مناسبت این موضوع هم این است که دادسرای انتظامی قضات و دادگاه عالی انتظامی قضات اولاً بالذات، وظیفه‌ صیانت از نهاد قضایی را برعهده دارند تا زمینه‌های لغزش را از بین ببرند و از قضات زحمت کش صیانت کنند و در عین حال قضات شریف و شایسته را در برابر کارهای مهمی که انجام می‌دهند، تشویق کنند.

معاون اول قوه‏ قضاییه ادامه داد: در این رابطه مواد ۱۶۴ و ۱۷۱ قانون اساسی شایان توجه است و همچنین مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام که در سال ۸۴ و به منظور سیاست‏های کلی نظام برای حفظ شأن و استقلال قضات تصویب شد که یک بند آن درباره شأن قاضی است.

وی با اشاره به متن حکم انتصاب رئیس قوه‏ قضاییه از سوی مقام معظم رهبری، گفت: مقام معظم رهبری در حکم انتصاب رئیس قوه قضاییه نسبت به عزیز داشتن قاضی تأکید کرده و فرمودند احساس عزت و شرافت در قاضی سد محکمی در برابر انگیزه و عوامل نفوذ و انحرافات است، لذا اگر قاضی را عزیز بدارید همین موضوع سد محکمی است در برابر ناملایمت‌هایی که ممکن است  در برابر قاضی قرار گیرد.

وی گفت: برشمردن ویژگی‌های آقای نیری از سوی بنده، کار بسیار مشکلی است.‌ در طول بیش از ۴۰ سالی که ایشان سابقه انجام کار قضایی دارند، گاهی ابلاغ های ویژه منحصر بفردی از سوی امام راحل و رهبر انقلاب داشته که هیچکس نداشته است و این نشان می دهد که معتمد امام و رهبری بوده اند.

وی افزود: در این فرصت کوتاه به ذهنم رسید چند دقیقه‌ای در رابطه با موضوعی که در طول ۴۴ سال گذشته و بعد از انقلاب اسلامی به نظر می‌رسد مورد غفلت واقع شده است، صحبت کنم و آن عبارت است از عزیز دانستن قضات.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401091207699/%D8%AA%D8%AF%D9%88%DB%8C%D9%86-%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AD%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%DA%A9%D8%B1%DB%8C%D9%85-%D8%B4%D8%A3%D9%86-%D9%88-%D8%AC%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%82%D8%B6%D8%A7%D8%AA-%D8%B6%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

معاون اول قوه ‏قضاییه بیان کرد: تأکید رهبری در خصوص عزیز داشتن قاضی را باید امروز یک حلقه مفقوده بعد از گذشت بیش از چهل سال از عمر این نظام دانست؛ حلقه‌ای که نه فقط اقتضای اخلاق اسلامی برای قدرشناسی از صاحبان خدمت است، بلکه تدبیر مدیریتی بسیار کارگشا برای بهبود شاخص‌های دادرسی منصفانه، عدالت محور و بر مبنای عدالت علوی است.

معاون اول قوه قضاییه گفت: آقای قدیانی نیز ۴۰ سال در نظام قضایی ما در کسوت های مختلف انجام وظیفه کرده است؛ از محضر ایشان خواستیم این مسئولیت را به عهده بگیرند و ایشان، فرمودند در شعبه دیوان کشور راحت و تاثیرگذارهستم ولی اگر تلکیف شود، مسئولیت را می پذیرم و ما از ایشان قدردانی می کنیم. من در ۲ سال و اندی که در هیئت عمومی به عنوان نماینده دادستان کل کشور شرکت می کردم، اظهار نظرهای آقای قدیانی در آرای وحدت رویه و اصراری بسیار مفید و ‌تاثیرگذار بود.

معاون اول قوه قضاییه گفت: از تلاش های صادقانه آقای نیری در طول این مدت، اخلاص و مجاهدت های ایشان که زبانزد عام و خاص بویژه دوستان شان است که وی را از نزدیک می شناسند؛ تشکر می کنم. از امروز حجت السلام والمسلمین جناب موحدی آزاد این مسئولیت را جای ایشان برعهده می‏ گیرند.

 مصدق تأکید کرد: اقتضای پایبندی به رهنمودهای رهبری و روایت این دو سند یعنی قانون اساسی و مصوبه مجمع اقتضا می‌کرد که دست کم در طول ۴۰ سال گذشته حداقل یک الی دو قانون با محوریت همین موضوع مورد بحث تصویب شود که نشده است. بنده در این جلسه بسیار مهم از وزیر دادگستری و معاون حقوقی قوه‏ قضاییه می‌خواهم با قید فوریت، حداکثر تا پایان سال جاری یک لایحه تنها در رابطه عزیز داشتن قضات تنظیم کنند؛ تا این لایحه با تشریفات قانونی از سوی دولت به مجلس ارسال شود.به واقع قضات شایسته تقدیر و تکریم هستند؛ چون اوج فداکاری آنها در راستای اجرای عدالت را در لحظه‌ لحظه‌های زندگیشان می‌توان دید.

مصدق عنوان کرد: این جلسه برای تکریم و معارفه سه بزرگوار  تشکیل شده است. حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای نیری امروز به عنوان مشاور عالی رییس قوه قضاییه کار خود را اغاز می کند و همین جا از محضرشان  به صورت رسمی در خواست‌می کنم  در روزهای دوشنبه در جلسات شورای عالی قضایی حضور یابند.

وی با اشاره به سوابق این موضوع بیان کرد: آیا ما مسئولین قوه قضاییه، کارگزاران دولت و نمایندگان مجلس بعد از گذشت بیش از چهل سال از انقلاب نسبت به این مهم کاری کرده‌ایم؟ با بررسی همه قوانین  بعد از پیروزی انقلاب به طور کلی دو مقرره وجود دارد که نسبت به برخی ابعادِ عزتِ قاضی اشاره کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضاییه، حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضاییه در مراسم تکریم و معارفه رئیس دادگاه عالی انتظامی قضات و دادستان انتظامی قضات که صبح امروز در محل کاخ دادگستری برگزار شد، گفت: این جلسه، جلسه مهمی است و بسیاری از مسئولان عالی قوه ‏قضاییه و سایر همکاران در آن حضور دارند.

 مصدق بیان کرد: مگر می‌شود دم از عدالت زد و کرامت و عزت کارگزاران جهاد قضایی را نادیده انگاشت؛ چرا که امیرالمومنین در عهدنامه معروف خود سفارش‌هایی نسبت به این نهاد مهم دارند.

وی در پایان تصریح کرد: از هر سه بزرگوار بابت زحمات‌شان در سمت هایی که در گذشته داشتند، تشکر می‏ کنم و از اینکه مسئولیت جدید را نیز پذیرفتند، کمال قدردانی را دارم.

وی افزود: از تلاش‏های صادقانه و خالصانه آقای موحدی آزاد که ۴۰ سال همکاری داشتند تشکر کرده و در سمت جدید هم ارزوی توفیق بیشتری برایشان داریم. از امروز در خدمت حجت الاسلام قدیانی از قضات برجسته دیوان عالی کشور در سمت دادستان انتظامی قضات خواهیم بود.

وی گفت: باید دید که امروز قضات ما در کردستان، سیستان و بلوچستان و برخی استان های دیگر چه وضعیتی دارند؟ در ناآرامی‏ های اخیر شاهد بودیم که تعدادی از قضات به صورت شبانه‌روزی کار می‌کردند.قضات را باید تکریم کرد آن هم برای اینکه با وجود محدودیت‌های زندگی اجتماعی و به صورت شبانه روزی، با وضعیت معیشت نه چندان مناسب، خدمت می کنند و تمام این سختی ها را به جان خریده و خود را وقف نظام اسلامی کرده است.

معاون اول قوه قضائیه بر ضرورت تدوین لایحه برای تکریم و شأن و جایگاه قضات تاکید کرد.

وی با بیان اینکه وقتی افراد جامعه کلمه قاضی را می شنوند باید چه مفهومی به ذهنشان متبادر شود، آن ذهنیت مهم است، گفت: امروز وقتی رسانه ملی عنوان قاضی را مطرح می کند، چه مفهومی را به اذهان متبادر می کند؟ این برای جامعه مهم است و وظیفه ما این است که کاری کنیم این تصویر هر روز بهبود یابد.