به دنبال شناسایی “گلوگاه های فساد” هستیم/باید جلوی ظهور مفسدان جدید گرفته شود

رییس سازمان بازرسی کشور یکی از وظایف این سازمان را نظارت دقیق بر اجرای قوانین و الزام دستگاه ها به اجرای تکالیفی که قانون برای آنها مشخص کرده عنوان کرد و افزود: در همین راستا بازرسی هایی از دستگاه های مختلف صورت می گیرد.

دکتر ذبیح الله خداییان در حاشیه بازدید از پارک علم و فناوری کرمانشاه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در دوره جدید مدیریت قوه قضاییه تاکید بر این است که بازرسی ها به سمت مسائل مهم کشور سوق داده شود گفت: در این همین زمینه برنامه ریزی ها به سمت شناسایی گلوگاه های فساد سوق داده شده و تمرکز ما بر این است که با شناسایی این گلوگاه ها عملا ریشه فساد را شناسایی کرده و با آن برخورد کنیم.

وی افزود: در بازدیدهای صورت گرفته، دستگاه‌ها اجرای تکالیف خود را اعلام می کنند و این گزارشات راستی آزمایی می‌شود و چنانچه نتایج درست باشد تشویق و تقدیر می شوند و چنانچه خدای نکرده درست نباشد، برحسب مورد با تخلفات صورت گرفته برخورد می شود.

خداییان گفت: یکی از برنامه ها و اولویت های دیگر ما بحث پیشگیری از فساد است، به طوری که قبل از بروز فساد بتوانیم جلوی آن را بگیریم.

خداییان گفت: مورد دیگری که به جد در دست اقدام داریم بحث ترک فعل است، بطوری که فردی که سالها مدیریت کرده، اما با ترک فعل خود خسارتی به بار آورده، این موارد هم با جدیت پیگیری و با آنها برخورد می شود.

ایسنا/کرمانشاه رییس سازمان بازرسی کشور از تمرکز این سازمان بر شناسایی گلوگاه های فساد در بدنه اجرایی کشور خبر داد و افزود: در کنار برخورد با مفسدان، به دنبال شناسایی ریشه های فساد و رفع آنها هستیم تا شاهد بروز مفسدان جدید نباشیم.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401052014683/%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%86%D8%A8%D8%A7%D9%84-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%AF%D9%84%D9%88%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%B3%D8%A7%D8%AF-%D9%87%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%85-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%AC%D9%84%D9%88%DB%8C-%D8%B8%D9%87%D9%88%D8%B1-%D9%85%D9%81%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D9%86

وی افزود: اما چنانچه یک مدیر مرتکب تخلف شده و یا به تکالیف خود عمل نکرده و در حد جرم نباشد، پرونده او به هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری ارجاع می شود.

وی افزود: در حال حاضر یکی از قوانین مهم کشور قانون حمایت از جهش تولید دانش بنیان است که در این زمینه برای دستگاه های مختلف تکالیفی مشخص شده و در همین راستا بازرسی از دستگاه های مسئول در این زمینه داریم.

رییس سازمان بازرسی کشور گفت: کار ما در بازرسی ها فقط پیگیری فساد و مشکل و برخورد با آن نیست و حمایت از مدیران پاک دست را هم بصورت جد در برنامه داریم.

خداییان گفت: در این زمینه چنانچه یک مسئول مرتکب جرم شده باشد و جرم او محرز باشد، پرونده برای او تشکیل و به مراجع قضایی معرفی می شود.

وی افزود: در همین راستا به دنبال شناسایی زمینه های فساد و سوءجریان ها هستیم و با مشاهده آنها هشدارها و تذکرات و راهکارهای لازم جهت رفع آن داده می شود تا از بروز فساد و سوءجریان جلوگیری کنیم.

خداییان گفت: علاوه بر این در کنار برخورد با ریشه فساد و مدیران مفسد، به دنبال حمایت از مدیران پاک دست و جهادی هم هستیم.

وی افزود: تلاش ما بر این است تا درکنار برخورد با مفسد، بتوانیم برخورد موثرتری با ریشه فساد داشته باشیم، چرا که اگر ریشه و علل و عوامل فساد رفع شود شاهد بروز و ظهور مفسد نخواهیم بود.

رییس سازمان بازرسی کشور افزود: مدیران چه در زمان مسئولیت و چه پس از آن باید پاسخگوی تخلفات و سوءمدیریت های صورت گرفته در زمان مدیریتشان باشند و هر زمان که تخلف در دوره مسئولیت یک مدیر محرز شود باید در زمینه آن پاسخگو باشد و برخوردهای لازم با آن مدیر صورت خواهد گرفت.

وی افزود: اما هر دو این موارد برای مسئولان و مدیران چه درزمانی که همچنان مسئول باشند و چه پس از پایان مسئولیت، در صورتی که تخلف و جرم در دوران مسئولیت آنها رخ داده باشد، اعمال خواهد شد.