بازدید خبرنگاران از جزیره آشوراده و روستای زیارت گرگان

۱۴ روز پس از سفر حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای به استان گلستان و صدور دستور ویژه از ناحیه ریاست دستگاه قضا برای اتخاذ تدابیر و اقدامات عاجل در راستای رفع جنبه‌های حقوقی و قضایی تمامی مسائل و مشکلات استان از جمله مسئله «طرح گردشگری جزیره آشوراده»، پرونده مزبور در ضمن توجه به جوانب و ملاحظات زیست محیطی، به لحاظ حقوقی و قضایی تعیین تکلیف شد.

روستای «زیارت» یکی از مناطق ییلاقی و خوش‌آب‌وهوا و از جاذبه‌های گردشگری استان گلستان است که در مجاورت شهر گرگان، مرکز این استان قرار دارد.

به گزارش ایسنا، مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد:

۲۶ آذر ماه سال ۱۴۰۰، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه در سفر به استان گلستان دستوراتی در خصوص جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز در این روستا صادر کرد.

در جریان این تور نظارتی، مسئولان قضایی و استانی، خبرنگاران را در جریان آخرین وضعیت پروژه قرار داده و به سوالات آن‌ها پاسخ دادند.

در حال حاضر با نظارت دستگاه قضایی ساخت و ساز غیر مجاز در روستای زیارت متوقف شده است.

بعد از دستور رئیس قوه قضاییه و پیگیری‌های و اقدامات دادگستری استان گلستان، با استقرار پست ایست و بازرسی و تشدید کنترل و نظارت ها، ساخت و سازها در روستای زیارت مورد نظارت قرار گرفت.

به دلیل موقعیت این روستا چند سالی بود که ساخت و سازهای غیرمجاز و بی‌رویه در روستای «زیارت» شهرستان گرگان در حال انجام بود.

اجرای طرح گردشگری جزیره آشوراده به رونق گردشگری و توسعه اقتصادی مردم منطقه و استان منجر خواهد شد.

در همین رابطه و برای آشنایی نزدیک اهالی رسانه با آنچه در آشوراده رخ داده و اقدامات انجام شده برای حل مشکلات چندین ساله این منطقه،  خبرنگاران بیش از ۲۰ رسانه اعم از صداوسیما، روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های کشور، صبح امروز با دعوت مرکز رسانه قوه قضاییه از منطقه آشوراده بازدید به عمل آوردند.

با صدور این رأی قطعی و حل مشکل حقوقی زمین‌های این روستای متروکه که در جزیره آشوراده قرار دارد، مقدمات اجرای طرح گردشگری آشوراده که از ۲۵ سال پیش تاکنون معطل مانده است، فراهم گردید.

قوه قضاییه می‌گوید یک تور نظارتی و میدانی ویژه خبرنگاران جهت بازدید از جزیره آشوراده و روستای زیارت گرگان برگزار کرده است.

« ۲۶ مرداد  ۱۴۰۲ رئیس قوه قضاییه در سفری غیر رسمی به استان گلستان با تفویض اختیارات ویژه به رئیس کل دادگستری استان دستور داد تا در ضمن اهتمام نسبت به جوانب و ملاحظات زیست محیطی، تدابیر و اقدامات عاجل در راستای حل مشکل حقوقی ۲۵ ساله طرح گردشگری جزیره آشوراده، اتخاذ شود.

شنبه ۲۱ مرداد ماه نیز تعداد زیادی از خبرنگاران و عکاسان رسانه های داخلی و خارجی از  بخش‌های مختلف زندان تعطیل شده رجایی شهر بازدید کردند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402062716867/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AE%D8%A8%D8%B1%D9%86%DA%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%AC%D8%B2%DB%8C%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DB%8C-%D8%B2%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%DA%AF%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%86

در این بازدید ۶۰ خبرنگار رسانه‌های مکتوب و تصویری داخلی و خارجی و همچنین ۲۰ عکاس از رسانه‌های مختلف حضور داشتند.»

همچنین در ادامه این برنامه،  خبرنگاران روز سه‌شنبه از روستای زیارت در شهرستان گرگان و اقداماتی که دادگستری استان گلستان برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در این منطقه داشته، بازدید خواهند کرد.

 این روستا در حدود ۱۲ کیلومتری جنوب پارک جنگلی «ناهارخوران» و در یکی از دهستان‌های بخش مرکزی گرگان به نام دهستان «استرآباد جنوبی» واقع شده است. فاصله روستای «زیارت» تا مرکز شهر گرگان، ۱۸ کیلومتر است.