اقدامات قهری یک‌جانبه، نقض آشکار اصول اساسی حقوق بین‌الملل است

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402030302247/%D8%A7%D9%82%D8%AF%D8%A7%D9%85%D8%A7%D8%AA-%D9%82%D9%87%D8%B1%DB%8C-%DB%8C%DA%A9-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%D9%87-%D9%86%D9%82%D8%B6-%D8%A2%D8%B4%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B5%D9%88%D9%84-%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%84%D9%84-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

معاون امور بین الملل قوه قضائیه گفت: بکارگیری اقدامات قهری یک‌جانبه، که نقض آشکار اصول اساسی حقوق بین‌الملل و اصول مندرج در منشور سازمان ملل متحد به شمار می رود، همچنان مانعی در مقابل واکنش‌های جمعی موثر به جرائم در سطح بین‌المللی به‌شمار می‌آید.

غریب‌آبادی در پایان خاطرنشان کرد: بکارگیری اقدامات قهری یک‌جانبه، که نقض آشکار اصول اساسی حقوق بین‌الملل و اصول مندرج در منشور سازمان ملل متحد به شمار می رود، همچنان مانعی در مقابل واکنش‌های جمعی موثر به جرائم در سطح بین‌المللی به‌شمار می‌آید؛ چرا که چنین اقدامات غیرقانونی مانع همکاری و هماهنگی کشورهای عضو، به ویژه کشورهای آسیب دیده، در مقابله با جرائم و مجرمان می شود.

غریب آبادی ادامه داد: با توجه به ماهیت مرکب و پیچیده جرایم سایبری و استفاده از فناوری های ارتباطات و اطلاعات برای مقاصد مجرمانه که از مرزهای جغرافیایی فراتر می‌رود و به‌عنوان منبع درآمدی جدید و سودآوری برای فعالیت‌های غیرقانونی ظهور نموده است، تدوین یک سند حقوقی جامع بین‌المللی پیرامون این قبیل جرایم را یک اولویت فوری برای جلوگیری از تشکیل یک پناه‌گاه امن برای مجرمان سایبری و محاکمه آنان دانست و از کشورهای عضو سازمان ملل خواست تا روند تدوین کنوانسیون مقابله با استفاده از فناوری های ارتباطات و اطلاعات در مقاصد مجرمانه را تسهیل و تسریع نمایند.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه همچنین گفت: علیرغم تلاش‌های جامعه جهانی، استفاده از ترور علیه برخی ملت‌ها و دولت‌ها همچنان چالش و تهدید عمده ای علیه جامعه بین المللی است که جان افراد بی‌گناه بسیاری را گرفته و پیامدهای مخربی نیز بر ثبات و امنیت کشورها و توسعه و رفاه جوامع بر جای گذاشته‌ است. از قضا، اقدامات برخی کشورها تحت لوای مقابله با تروریسم، خود اغلب چالش‌های جدی برای صلح و امنیت بین‌المللی ایجاد نموده است. جمهوری اسلامی ایران عزم تزلزل‌ناپذیر، تعهد راستین و نقش تعیین‌کننده خود را در مبارزه با تروریسم با کمک مؤثر به کشورهای آسیب‌دیده در مقابله با گروه‌های تروریستی همانند القاعده، داعش و جبهه‌ النصره نشان داده است. این در حالی است‌ که برخی حملات وحشیانه علیه مردم، دانشمندان و مقامات دولتی، به‌ویژه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی که در خط مقدم مبارزه با تروریسم در منطقه قرار داشت، از سوی جامعه بین المللی بی پاسخ مانده است.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه در ادامه بر مقابله با مجرمانی که درآمدهای حاصل از جرم دارند، از طریق تقویت همکاری‌ها و کمک‌های بین‌المللی برای ردیابی، ضبط، مصادره و استرداد این قبیل اموال و دارایی ها به کشور مبدأ تاکید کرد و گفت: این اقدام نه‌تنها بخشی جدایی‌ناپذیر از واکنش جمعی به جرایم فراملی را تشکیل می‌دهد، بلکه برای حمایت از حقوق قربانیان از جمله حق غرامت و کاهش تکرار جرم نیز ضروری است.

به گزارش ایسنا به نقل از مدیریت ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت امور بین الملل قوه قضائیه و ستاد حقوق بشر، کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران طی سخنرانی در سی و دومین نشست کمیسیون پیشگیری از جرم و عدالت کیفری که در وین اتریش در حال برگزاری است، اظهار داشت: طراحی مکانیسم‌های نوآورانه جهت بهبود اقدامات در حوزه عدالت کیفری و ارتقای همکاری‌های بین‌المللی مؤثر، در صورتی تحقق می‌یابد که ویژگی‌های اقتصادی، اجتماعی، حقوقی و فرهنگی کشورها و نیز اصول اساسی حقوق بین‌الملل، علی‌الخصوص برابری حاکمیتی و عدم مداخله به‌طور کامل رعایت شده و مورد احترام و حمایت قرار گیرد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از چارچوب‌های قانونی، قضایی و اداری کارآمد، تعهد خود را در مبارزه مؤثر با انواع جرایم مانند قاچاق انسان، قاچاق مهاجرین، پولشویی، جرایم مرتبط با فساد و حوزه سایبر به‌خوبی نشان داده است. تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران همچنین منجر به پیشگیری و مبارزه مؤثر با فعالیت‌های تروریستی در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی شده است.