اصلاح ساختار قوه قضاییه در دست بررسی است

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401092215190/%D8%A7%D8%B5%D9%84%D8%A7%D8%AD-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D9%82%D9%88%D9%87-%D9%82%D8%B6%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D8%B3%D8%AA-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه توجه به اقتصاد مقاومتی را با توجه به شرایط خاص اقتصادی کشور از دیگر موضوعات با اهمیت دانست و گفت: قضات باید با دادستان در این زمینه همکاری داشته باشند چرا که حفظ حقوق بیت المال از اهمیت بسزایی برخوردار است و تضییع آن باعث تضییع حقوق عموم مردم است.

وی به قضات توصیه کرد که در راستای اجرای سیاست‌های کلی قوه قضاییه تلاش کنند و تا حد امکان تکریم ارباب رجوع را نصب العین کار خود قرار دهند و افزود: حرمت متهم باید در تمام مراحل دادرسی به صورت کامل رعایت شود.

ایسنا/ایلام معاون قوه قضاییه گفت: ده‌ها لایحه و طرح در جهت اصلاح ساختار قوه قضاییه در دست بررسی است که در صورت عملیاتی شدن شاهد کاهش چند میلیونی پرونده ها در دستگاه قضا خواهیم بود.

قدرتی ادامه داد: اصلاح قانون تجارت که به مبارزه با فساد و سوء استفادها در این حوزه می‌انجامد و تقدیم لایحه‌ای به مجلس برای حذف برخی از عناوین مجرمانه در جهت کاهش ورودی پرونده ها به دستگاه قضا به گونه ای که برخی از فعل ها و ترک فعل ها جرم به حساب نیامده و تخلف محسوب شوند و در دستگاه مربوطه که وظیفه نظارت در همین فعل ها و ترک فعل ها را دارند رسیدگی شود.

وی به اجرای قانون لایحه جامع قضایی که هدف از آن بررسی تمام عناوین حقوقی و پرونده‌های موجود در دستگاه قضایی برای خارج سازی برخی از عناوین از سیستم قضایی است اشاره کرد و افزود: ده ها لایحه و طرح در جهت اصلاح ساختار قوه قضاییه در دست بررسی هستند که در صورت عملیاتی شدن شاهد کاهش چند میلیونی پرونده ها به دستگاه قضایی خواهیم بود.

همچنین  حجت الاسلام و المسلمین قدرتی در نشست شورای قضایی استان اظهار کرد: برای موفقیت مجموعه مدیریتی نیاز به مدیران شایسته و کارآمد و برنامه‌ریزی در اجرای برنامه ها می باشد که حقیقتا اقدامات دادگستری استان ایلام در این مدت امیدوار کننده است.

وی تشکیل شورای کارگروه آموزشی در استان به منظور مشورت و تبادل نظر در پرونده های کیفری را راهگشا خواند و گفت: تنها راه فائق شدن بر مشکلات قضایی و رضایتمندی مردم کاهش پرونده ها و کاهش جمعیت کیفری است که دادگستری استان در این زمینه موفق عمل کرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط‌عمومی دادگستری استان ایلام، حجت الاسلام والمسلمین «نورالله قدرتی» در سفر به ایلام در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در استان  با اشاره به انتصاب حضرت حجت الاسلام والمسلمین اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه اظهار کرد: حرکت شتابنده ای که در این قوه بعد از انتصاب آقای رئیسی آغاز شده بود منسجم‌تر، قانون مدار تر، تشکیلاتی تر و بدون سر و صدای تبلیغاتی و در همان مسیر پیش می‌رود و در آینده شاهد آثار مثبت آن در حوزه تقنین خواهیم بود .

وی یکی از مشکلات بر سر راه قانون گذاری را فرآیند زمان بر و پیچیده تصویب لوایح و مصوبات عنوان کرد و آن را مشکلی بر سر راه اصلاح ساختار قوه قضاییه خواند.

معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه به تلاش های صورت گرفته در زمینه تقنین و تصویب لوایح برای اصلاح ساختار قوه قضاییه اشاره کرد و مهم ترین این قوانین و لوایح را اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر در جهت مبارزه با قاچاق، اصلاح قانون در حوزه قراردادهای بین مردم به نحوی که بعد از لازم الاجرا شدن این قانون هر نوع معامله ای که با اسناد عادی انجام شود باطل بوده و حتما معاملات باید با سند رسمی باشند که لایحه مربوطه به آن در مجلس است.