ارسال ۶۲۱ نامه و گزارش هشداری در راستای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با رد این نظریه که هرچه در واگذاری‌ها قیمت فروش بالاتر باشد به نفع دولت است، تصریح کرد: اگر دولت با بررسی همه جانبه، یک واحد تولیدی را رایگان و یا با قیمت کمتر به متخصصین خبره و کار بلد و کننده کار واگذار نماید به طوریکه شخص خریدار با توسعه آن بنگاه اقتصادی اشتغال ایجاد کرده و تولید را افزایش دهد  و دولت هم مالیات خود را اخذ کند قطعا جامعه از برکات این اقدام نفع خواهد برد درحالیکه دیده می شود که برخی واگذاری ها منجر به تعطیلی واحد تولیدی شده‌اند.

وی با بیان اینکه درب دفتر حمایت از سرمایه گذاری و تولید ملی سازمان بازرسی به روی تولیدکنندگان و کارآفرینان باز است، تصریح کرد: این سازمان ۳۸۱ پرونده بازرسی در راستای پشتیبانی از تولید تشکیل داده و ۲۶۲۹ مورد مشارکت در جلسات مجامع تصمیم گیر پیرامون این موضوع داشته است.

رئیس سازمان بازرسی در پاسخ به مطالبه یکی از تولیدکنندگان مبنی بر اینکه در جایی که دولت خطا و تولید کننده ضرر می‌کند، وارد شوید از تشکیل پرونده‌هایی در سازمان بازرسی درراستای برخورد با ترک فعل‌ها در حوزه حمایت از تولید خبر داد.

این مسئول عالی قضایی با تاکید بر اینکه مطابق تاکیدات ریاست محترم قوه قضاییه سازمان بازرسی همه مساعی خود را بر رفع موانع تولید به کار می‌برد، به تشکیل کارگروه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و صیانت از نخبگان در راستای عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری و دستورات ریاست محترم قوه قضاییه از همان روزهای ابتدای سال ۱۴۰۱ اشاره کرد.

وی به فعالان اقتصادی تاکید کرد که با معرفی دستگاه‌هایی که مشکلاتی را در مسیر تولیدکنندگان قرار می‌دهند، این سازمان را در تعریف و پیش بینی برنامه‌های نظارت و بازرسی و تمرکز بر این موضوعات یاری نمایند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور به بازدید بازرسان از واحدهای تولیدی مشکل دار اشاره کرد و گفت که با پیگیری‌های صورت گرفته موانع و مشکلات تعداد زیادی از این واحدها رفع شده است.

رئیس سازمان بازرسی همچنین به ورود این سازمان به موضوع حق بیمه قرارداد شرکت‌های دانش بنیان خبر داد و تاکید کرد که با پیگیری‌های صورت گرفته سازمان تامین اجتماعی به اعمال معافیت‌های قانونی برای شرکت‌های دانش بنیان مکلف شده است.

رئیس سازمان بازرسی مقوله امنیت سرمایه گذاری را مورد توجه قرار داد و با تاکید بر اینکه باید کارشناسی‌های لازم و دقیق قبل از صدور مجوزها انجام شود، افزود: گاهی با مواردی از سرمایه گذاری یا واگذاری مواجه می‌شویم که در آن مجوزها از مراجع مربوطه اخذ شده؛ اما بعد از مدتی و علی الخصوص پس از طرح موضوع در فضای مجازی همان دستگاه‌هایی که با موافقت آن‌ها این سرمایه گذاری صورت گرفته از نظریات خود عدول کرده و سرمایه گذار را تنها می‌گذارند که با این روند سرمایه گذاران جرات سرمایه گذاری را از دست خواهند داد.

به گزارش ایسنا به نقل از  روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، ذبیح الله خدائیان در نشستی با اعضای انجمن مدیریت جهادی کشور و تعدادی از تولیدکنندگان و کارآفرینان با تاکید بر لزوم اجرای خصوصی سازی بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی به منظور داشتن یک اقتصاد پایدار، تصریح کرد: تمام صاحب نظران در اداره امور حکومت‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که دولت، تولید کننده خوبی نیست بلکه باید با پای کار آمدن بخش خصوصی، دولت سیاستگذاری و نظارت را مورد توجه قرار دهد.

این عضو شورای عالی قوه قضاییه با بیان اینکه باید به بخش خصوصی کمک کرد، افزود: بخش خصوصی نیاز به سرمایه در گردش و در مواردی تامین ارز برای خرید ماشین آلات دارد.

وی اعتماد به بخش خصوصی را از جمله ملزومات اجرای خصوصی سازی و حمایت از تولید و اشتغال عنوان کرد و گفت: برای عبور از مشکلات فعلی و بهبود شرایط اقتصادی، اعتماد واقعی به بخش خصوصی باید در دستور کار قرار گیرد.

خدائیان از جمله اقدامات اثربخش سازمان بازرسی در این حوزه را لغو مناقصه ۶۲ میلیاردی با یک شرکت خارجی با هدف حمایت از شرکت‌های دانش بنیان داخلی عنوان و به بازدید از اکثر شرکت‌های دانش بنیان کشور از سوی رئیس، معاونین و بازرسان این سازمان اشاره کرد.

وی گفت: در این رابطه ده‌ها جلسه با وزارت اقتصاد، هیات مقررات زدایی و بهبود فضای کسب و کمیته تخصصی ذیل آن برگزار و ضمن هشدار به مراکز متولی، تعدادی از مدیران به دلیل استنکاف از اجرای قانون به دستگاه قضایی معرفی شده‌اند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور خطاب به همه کارآفرینان و تولیدکنندگان تاکید کرد که جرم، سوءجریان و مانع تراشی دستگاه‌های اجرایی را به دفتر حمایت از سرمایه گذاری و تولید ملی این سازمان اعلام نمایند تا به ورود به موقع نسبت به رفع آن اقدام شود.

خدائیان توانمندسازی بخش خصوصی را به عنوان نکته بعد مورد توجه قرار داد و با تاکید بر اینکه تسهیلات باید مولد باشد، افزود: باید تسهیلات به اموراتی که در تولید نقش دارد تخصیص یابد نه در واسطه گری و سوداگری که افزایش نقدینگی و تورم را به همراه دارد.

خدائیان با اشاره به پیگیری‌های سازمان بازرسی برای ایجاد شفافیت، از تشکیل دبیرخانه دائمی این موضوع خبر داد و اقدامات این سازمان در حوزه نظارت بر فرآیند مجوزهای الکترونیکی کسب و کار را تشریح کرد.

بنابراین گزارش، تولیدکنندگان حاضر در این نشست هم با گلایه از بروکراسی‌های اداری موجود، به بیان مشکلات واحدهای تولیدی خود پرداختند و با اشاره به نقش تاثیرگذار سازمان بازرسی در توسعه، خواستار حمایت جدی این سازمان از کارآفرینان شدند.

تدوین ۳۵ برنامه نظارت و بازرسی، برگزاری ۳۰۱ جلسه کارگروه ملی و استانی حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و صیانت از نخبگان، احصاء قوانین محوری و تکالیف دستگاه‌های اجرایی، استقرار هیات بازرسی در دستگاه‌های اجرایی و صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، ارسال ۶۲۱ نامه و گزارش هشداری، انجام ۳۵۰ بازدید میدانی از پارک‌های علم و فناوری و مراکز نوآوری و شرکت‌های دانش بنیان و رسیدگی به شکایات واصله به سازمان بازرسی از جمله اقدامات این سازمان در حوزه حمایت از شرکت دانش بنیان است که خدائیان به آن‌ها اشاره کرد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401100301168/%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%84-%DB%B6%DB%B2%DB%B1-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%88-%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D9%87%D8%B4%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DB%8C-%D8%AD%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4

وی به نقش موثر سازمان بازرسی در سالم سازی ادارات اشاره کرد و با تاکید بر اینکه مدیری که اقدامات خود رادر چارچوب قانون انجام می‌دهد نباید ترسی از نظارت و بازرسی داشته باشد، افزود: سازمان بازرسی به دنبال شناسایی ایرادات و رفع آن‌ها است.

وی ادامه داد: روند واگذاری‌ها در سال‌های گذشته موفقیت آمیز نبوده است؛ زیرا یا واگذاری‌ها به بخش خصوصی به مفهوم واقعی صورت نگرفته است و بیشتر به عنوان رد دیون به خصولتی‌ها واگذار شده است یا به تولیدکننده اصلی واگذار نشده است.

محمدباقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه نیز در این نشست به نقش موثر بخش خصوصی در تغییر نگاه‌های حاکمیتی به اقتصاد اشاره و تاکید کرد که کمیته‌های علمی و گروه‌های پژوهشی در این زمینه ایجاد گردد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: مدیری که اقدامات خود رادر چارچوب قانون انجام می‌دهد نباید ترسی از نظارت و بازرسی داشته باشد.

خدائیان با استقبال از پیشنهادهای سردار سپهر رئیس انجمن مدیریت جهادی مبنی بر تشکیل هیات اندیشه ورزی مشترک میان سازمان بازرسی و فعالان اقتصادی و تعریف بسته حمایتی برای حمایت از تولید تصریح کرد که موضوعات فوق در دست بررسی سازمان بازرسی قرار خواهد گرفت.