آیین بخشش دو محکوم به قصاص در زنجان

این فرد در پایان تصریح کرد: اکنون نادم و پشیمان هستم و از خانواده مقتول طلب حلالیت می‌کنم و از آنها که باعث خوشحالی خانواده‌ام شدند نهایت سپاسگزاری را دارم.

شایان ذکر است یکی از محکومان به قصاصی که امروز با حضور و وساطت رئیس قوه قضائیه و اولیاء‌دم مقتول از قصاص رهایی یافت در مصاحبه‌ای، اظهار کرد: طی سه سال اخیر و پس از ارتکاب قتل و دستگیری و محاکمه، روزهای سختی بر من و خانواده‌ام گذشت اما امروز رئیس دستگاه قضا با فراهم‌سازی تمهیدات صلح و سازش و در نتیجه بخشش و بزرگی اولیاء‌دم مقتول، زمینه رهایی من از حکم قصاص را فراهم آورد و از این طریق به من و خانواده‌ام کمک زیادی کرد. 

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401092416472/%D8%A2%DB%8C%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%AE%D8%B4%D8%B4-%D8%AF%D9%88-%D9%85%D8%AD%DA%A9%D9%88%D9%85-%D8%A8%D9%87-%D9%82%D8%B5%D8%A7%D8%B5-%D8%AF%D8%B1-%D8%B2%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%86

رئیس عدلیه ادامه داد: بدون تردید خانواده‌ای که عزیز خود را به واسطه قتل از دست داده است، هیچ‌گاه عزیز از دست رفته‌اش را فراموش نمی‎‌کند و درخواست قصاص قاتل نیز، حق این خانواده است؛ اما باید به آثار مثبت و فراوان گذشت و بخشش در دنیا و آخرت نیز توجه داشت و گرفتاری‌هایی که بر خانواده فرد قصاص‌شده تحمیل می‌شود را نیز مدنظر قرار داد.

ایسنا/زنجان رئیس قوه قضائیه گفت: قصاص حق اولیاء دم است، البته تاکید دین مبین اسلام بر گذشت و بخشش است.

با توجه به اهمیت صلح و سازش در آموزه‌های دینی و قرآنی و سیاست‌های عدلیه در راستای مختومه کردن پرونده‌ها از طریق مصالحه، دستگاه قضایی تمهیدات ایجاد صلح و سازش در این دو فقره پرونده قتل را ایجاد کرد و در نتیجه، امروز با وساطت رئیس قوه قضائیه اولیاء دم هر دو پرونده از حق قصاص خود گذشت کردند و موجبات بازگشت به زندگی دو فرد را فراهم آوردند. 

در این آیین، هر دو خانواده اولیاء‌دم، با وساطت رئیس قوه قضائیه از حق قصاص خود گذشت کرده و صورت‌جلسه مربوطه را به امضا رساندند. 

گفتنی است در این مراسم، در پرونده نخست، محکوم‌علیه به اتهام یک فقره قتل در زمستان سال ۹۷ به قصاص نفس محکوم شده بود و در پرونده دوم، محکوم‌علیه در سال ۹۶ مرتکب قتل شده و به موجب آن به قصاص محکوم شده بود. 

وی تصریح کرد: باید توجه داشت که بسیاری از پاداش‌های باری‌تعالی به فرد گذشت‌کننده از حق قصاص، در این دنیا نامرئی است که برای مثال در قالب رفع بلیّات و مصائب، متجلّی و متبلور می‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین غلام‌حسین محسنی‌اژه‌ای عصر امروز (۲۴ آذرماه) در آیین آزادی دو تن از محکومان به قصاص در استان زنجان که با حضور و وساطت رئیس قوه قضائیه برگزار شد، اظهار کرد: خداوند پاداش بزرگی را، هم در دنیا و هم در عقبی به فردی که از حق قصاص بگذرد، عنایت می‌فرماید.