آزادی ۷۲۷ زندانی غیرعمد در طرح ویژه غدیر

پویش مردمی «همیاری تا رهایی» ویژه آزادی زندانیان جرایم غیرعمد که از ابتدای تیر ماه تا سالروز وصایت امیرالمومنین در سطح استان‌های کشور برگزار شد، ۷۲۷ زندانی غیرعمد از بند رهایی یافتند.

معاون روابط عمومی و جذب مشارکت‌های مردمی ستاد دیه کشور با ارایه عملکرد آزادی‌های صورت گرفته در سال‌جاری گفت: در فصل بهار به همت ستاد دیه نسیم وصل از پشت حصارهای سرد زندان عبور و زمینه آزادی یک‌هزار و ۷۶۴ زندانی جرایم غیرعمد را در قالب برپایی آیین‌های گلریزان حضوری و تلویزیونی فراهم نموده است.

وی یادآور شد: از مجموع ۷۲۷ زندانی آزاد شده در پویش مردمی «همیاری برای رهایی» تنها ۶ پرونده به بدهکاران دیات ناشی از حوادث کارگاهی و سوانح رانندگی مرتبط است و الباقی موارد رسیدگی شده در شمار محکومان مالی هستند.

* وزیدن نسیم بهاری بر گونه ۱۷۶۴ زندانی غیرعمد

* بیشترین طیف زندانیان حمایت‌شده بدهکاران مالی هستند

* بدهکاران دیه در اقلیت مددجویان ستاد دیه قرار دارند

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی ستاد دیه کشور، هادی جلالی معاون روابط عمومی و جذب مشارکت‌های مردمی این نهاد حمایتی گفت: در طرحی که با شعار «در سایه‌سار وصایت علی علیه‌السلام» تا پیش از عید غدیرخم در سطح ملی برپا شد، ۶۹۸ زندانی مرد و تعداد ۲۹ محبوس زن با رقم بدهی ۸۶۵ میلیارد تومان از بند رهایی یافتند که در تحقق این خواسته نمایندگی‌های ستاد دیه طی فرآیند رسیدگی بخش قابل توجهی از بدهی را در قالب ارایه دادخواست اعسار یا اخذ گذشت رضایتمندانه از اصل بدهی کسر نمودند.

وی اظهار کرد: در فهرست عددی آذربایجان‌شرقی با ۹۷ مورد آزادی (۹۵ مرد و ۲ زندانی زن) در رتبه نخست جدول آماری قرار گرفته و در ادامه اصفهان، تهران و خوزستان به ترتیب بیشترین تعداد آزادی‌ها را داشته‌اند.

پایان پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402041710237/%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%DB%B7%DB%B2%DB%B7-%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%BA%DB%8C%D8%B1%D8%B9%D9%85%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87-%D8%BA%D8%AF%DB%8C%D8%B1

جلالی در خصوص جزئیات افراد حمایت شده گفت: در بین زندانیان، صادرکنندگان چک یا متعهدان سفته با ۴۳۹ مورد بیشترین جمعیت بدهکار مالی را شامل شده و در ادامه زندانیان بدهکار مهریه با ۲۰۴ مددجو و محکومین به پرداخت نفقه با ۴۸ پرونده در رتبه‌های بعد قرار گرفته‌اند.

* بیشترین آزادی‌ها به آذربایجان‌شرقی اختصاص دارد

وی ادامه داد: ۱۶۸۸ نفر از این زندانیان آقا و ۷۴ نفر هم در شمار بانوان بدهکار مالی بودند که در تفکیک استانی، ستاد دیه اصفهان با میسر نمودن نمودن زمینه بازگشت ۲۱۱ مددجوی جرایم غیرعمد به آغوش جامعه، بیشترین تعداد آزادی‌ها را در سه‌ماهه نخست سال به خود اختصاص داده است.